Jak bezpiecznie i odpowiedzialnie wejść w nowy rok?

Co drugi Polak rozpoczyna nowy rok kalendarzowy z choć jednym postanowieniem noworocznym [1]. Jak wynika z danych CBOS, 90% badanych nie dotrzymuje jednak obranych postanowień [1]. Dla wielu osób styczeń jest czasem na wprowadzenia zmian, których pozytywnych skutków oczekują w nadchodzącym roku. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na tym, jak odpowiedzialnie zacząć rok 2022. 

Zdrowie fizyczne i psychiczne

Zdrowie, choć przez wielu rozumiane jako brak choroby, powinno być raczej definiowane jako dobrostan i równowaga między zdrowiem fizycznym, psychicznym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna i zbilansowana dieta wywierają korzystny wpływ na życie. Niestety, wciąż zapomina się o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne, szczególnie wśród pracowników ochrony zdrowia. 71% badanych Polaków uważa, że warunki życia w naszym kraju negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne [2]. Ta niechlubna statystyka bezpośrednio wpływa na pierwszy aspekt dążenia do zdrowia, czyli stabilne zdrowie psychiczne, które powinno budować fundament odpowiedzialnego i bezpiecznego wejścia w nowy rok. Wspieranie zdrowia psychicznego jest równie ważne, jak dbanie o zbilansowaną dietę, a zaniedbywanie go może być tragiczne w skutkach. Więcej o tym, jak wspierać swoje zdrowie psychiczne, pracując w sektorze ochrony zdrowia, pisaliśmy w artykułach: 

  1. Zdrowie psychiczne pracowników ochrony zdrowia
  2. Nasilenie stresu pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii. Jak sobie radzić?
  3. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego z perspektywy pracowników ochrony zdrowia

Niech nowy rok przyniesie ze sobą postanowienie zatroszczenia się o zdrowie w każdym jego aspekcie. Nie będzie to jednak możliwe bez uzyskania równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Jak odzyskać work-life balance?

Work-life balance 

60% personelu medycznego zgłasza objawy wypalenia zawodowego [3]. Średni wiek pielęgniarek i położnych w polsce wynosi ponad 50 lat [4]. Lekarze pracują średnio ponad 250 h miesięcznie [5]. Te liczby to garść statystyk, które pokazują jedynie wierzchołek góry lodowej problemów, z jakimi boryka się obecnie ochrona zdrowia w Polsce. Czy możemy rozważać wejście w nowy rok kalendarzowy świadomie bez przeprowadzenia analizy naszego życia w kontekście pracy zawodowej?

Trudno oddzielić chęć pomocy pacjentom od poczucia obowiązku i pracy, która, szczególnie w czasach pandemii, wymaga zaangażowanie ponad siły i możliwości jednostki. Dyżury w różnych szpitalach, życie w ciągłym biegu i brak chwili na oddech są dalekie od zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym (ang. work-life balance). Wraz z nadejściem nowego roku warto przeanalizować dotychczasowe życie zawodowe. Może zamiast 10 dyżurów w miesiącu lepiej zdecydować się na 5, a zyskany czas poświęcić najbliższym i skupić się na odpoczynku? 

Nowy rok wiąże się często z górnolotnymi postanowieniami, a czasem najwięcej korzyści przyniosłaby rezygnacja z nadprogramowej pracy.

Ubezpieczenie – odpowiedzialne decyzje w trosce o stabilną przyszłość

Zdrowie i równowaga między życiem prywatnym a pracą to dwa kluczowe elementy, na które uwagę powinien zwrócić każdy pracownik ochrony zdrowia (i nie tylko!). Odpowiedzialne działania budują zdrową i stabilną przyszłość, a jednym z najistotniejszych działań wspierających odpowiedzialne decyzje życiowe jest wybór kompleksowego ubezpieczenia. Z profesjonalnym ubezpieczeniem jest jak z idealną suknią wieczorową czy garniturem – musi być uszyte na miarę. Tym właśnie zajmujemy się w INTER Polska, przygotowując z największą starannością pakiety ubezpieczeń dla przedstawicieli branży medycznej.

Ubezpieczenie na życie

Poczucie bezpieczeństwa w życiu prywatnym i zawodowym stanowi podstawę spokojnej codzienności. Wśród wciąż zmieniających się okoliczności warto zainwestować w polisę na życie, która zabezpieczy nas na wszystkie te sytuacje, których nie da się przewidzieć. Pakiet INTER Medyk Life powstał, aby zapewniać wsparcie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń, uwzględniając specyfikę zawodu medycznego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie życia Twojego i Twoich najbliższych w przypadku różnych zdarzeń losowych, np. następstw nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych, chorób (w tym COVID-19), czy trwały uszczerbek na zdrowiu. Szczególny nacisk kładziemy ponadto  na aspekty związane z pracą w ochronie zdrowia, o czym przeczytasz w tym artykule na naszym blogu

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC 

Praca przedstawicieli zawodów medycznych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od specjalistycznych decyzji zależy zdrowie i życie pacjentów. Tak ważne zadania wymagają ciągłego doszkalania, godzin spędzonych nad książkami i wytycznymi, na konferencjach naukowych a później w gabinecie i na oddziale. Każdy medyk jest jednak tylko człowiekiem, a błędy zdarzają się nawet najlepszym i choć pragniemy, aby wraz z postępem medycyny stawały się marginalnym problemem nauk biologicznych, bezpieczna praca powinna wiązać się z wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. Co więcej, w niektórych przypadkach jest to obowiązkowe, o czym przeczytasz w tym artykule. Jeśli więc planujesz w tym roku otwarcie praktyki zawodowej – pracę we własnym gabinecie lub “na kontrakcie”, odpowiedzialne wejście w nowy rok powinno wiązać się z zapoznaniem się z ofertą ubezpieczeniową przeznaczoną dla Twojej grupy zawodowej.. 

INTER Polska oferuje ubezpieczenia m.in. dla: 

Dobieramy również polisy dla innych profesji medycznych, więc  jeśli Twój zawód znajduje się poza wyżej wymienionymi kategoriami, proponujemy zapoznanie się z ofertą dla pozostałych zawodów medycznych, którą można dostosować do swoich potrzeb. 

Ubezpieczenie podróżne INTER Tour 365  

Perspektywa 365 dni dookoła świata w kontekście pracowników zawodów medycznych, którzy większość czasu spędzają w pracy, może wydawać się nieco przesadzona, jednak nie powinno się zapominać o odpoczynku. Zdajemy sobie sprawę, że trudno ocenić możliwości i przewidzieć dokładny termin urlopu w branży, w której brakuje tylu pracowników, a niespodziewane zwolnienie lekarskie współpracownika może pokrzyżować Twoje plany wakacyjne. To z myślą o tak nieprzewidywalnych zawodach jak medyczne i biorąc pod uwagę bezpieczeństwo odpoczynku za granicą stworzyliśmy ofertę INTER Tour 365. Nasze ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę na wypadek choroby czy nieszczęśliwego wypadku za granicą, bez względu na liczbę wyjazdów oraz cel podróży, przez 365 dni od daty wskazanej w polisie. Nieważne, czy wybierzesz się na konferencję naukową czy urlop z rodziną, przez 365 dni wszystkie Twoje wyjazdy będą zabezpieczone. Kup ubezpieczenie już w styczniu i przez cały 2022 rok podróżuj bezpiecznie wraz ze swoją rodziną. 

Wejdź w 2022 rok bezpiecznie i odpowiedzialnie! 

Nowy rok kalendarzowy jest zwykle czasem nowych początków. Ostatnie lata, szczególnie dla pracowników ochrony zdrowia, są obciążające zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Życzymy, aby nadchodzący rok przyniósł ze sobą więcej spokoju i przewidywalności, a w innych przypadkach oferujemy specjalistyczną pomoc poprzez kompleksowe ubezpieczeanie wszystkich sfer życia. 

Referencje
  1. noworoczne-postanowienia-tak-ale-do-12-stycznia (ostatni dostęp: 10.12.2021 r.)
  2. 8311441,polacy-warunki-zycia-w-polsce-szkodliwe-zdrowie-psychiczne.html (ostatni dostęp: 10.12.2021 r.)
  3. wypalenie-zawodowe-wsrod-personelu-medycznego-statystyki,330566.html (ostatni dostęp: 10.12.2021 r.)
  4. srednia-wieku-pielegniarek-i-poloznych-w-polsce (ostatni dostęp: 10.12.2021 r.)
  5. https://www.mp.pl/kurier/198988,ile-pracuja-lekarze (ostatni dostęp: 10.12.2021 r.)
Wróć na górę