801 803 000
Poradnik dla studenta, ubezpieczenie obowiązkowe OC i obowiązki.

Ubezpieczeniowy poradnik studenta kierunku medycznego

Studia to czas, który dla większości młodych ludzi jest momentem usamodzielnienia. Przejmują oni na swoje barki podstawowe czynności, o których wcześniej myśleli rodzice lub opiekunowie. Wśród spraw, o których należy pamiętać, jest także kwestia ubezpieczeń. Jak ubezpieczyć się na studiach? O czym należy pamiętać? Jakie warianty ubezpieczeń rozważyć? O tym wszystkim dowiecie się w dzisiejszym artykule. 

Dlaczego warto się ubezpieczać? 

Studia medyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku na sam tylko kierunek lekarski przyjęto 9039 studentów [1]. Studia to czas, w którym, za często ograniczony budżet, należy opłacić m.in. mieszkanie, wyżywienie, środek transportu. Już z samych podstawowych wydatków może uzbierać się pokaźna kwota. Trudno się dziwić, że ostatnim aspektem życia studenckiego staje się ubezpieczenie. Niestety, bycie studentem nie jest tarczą, która uniemożliwia występowanie wypadków. Tak jak każdemu człowiekowi, również studentom może przytrafić się nieszczęśliwa sytuacja, która wiązać się będzie z koniecznością pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji. Jest to wydatek dużo większy niż jednorazowa opłata za polisę ubezpieczeniową. 

Jak czytać polisę ubezpieczeniową? 

Sama decyzja o zakupie ubezpieczenia, choć słuszna, nie pomaga w wyborze polisy. Wariantów ubezpieczeń jest tyle, ilu ludzi, ponieważ dobra polisa to taka, która spełnia wymagania ubezpieczającego się. Aby w sposób odpowiedzialny wydać pieniądze i zabezpieczyć jak najwięcej sytuacji z życia należy najpierw w sposób rzetelny zapoznać się z dokumentem, jakim jest polisa ubezpieczeniowa. 

Najistotniejszą częścią, na którą powinno zwrócić się szczególną uwagę, są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Stanowią one integralną część zawieranej umowy, regulując obowiązki ubezpieczonego i ubezpieczającego. OWU precyzują informacje na temat zakresu ubezpieczenia, wysokości świadczeń, określają także katalog wyłączeń odpowiedzialności. Podpisując umowę ubezpieczenia, akceptujemy również warunki zawarte w OWU.

W OWU znajdziesz:

  • Postanowienia ogólne – definicje, wyjaśniające znaczenie wszystkich pojęć, które zostały użyte w OWU; 
  • Ubezpieczone ryzyka – przedmiot i zakres ubezpieczenia, opis ryzyk objętych określonym pakietem ubezpieczeń; zawiera ogólną informację dotyczącą tego, co obejmuje wybrana polisa ubezpieczeniowa;
  • Postanowienia wspólne – w tej części znajdują się opisy klauzuli dodatkowych, wyłączenia, postępowania w celu otrzymania świadczenia, ogólne zasady wypłaty świadczenia oraz warunki odstąpienia od umowy;
  • Załączniki.

Więcej o tym, w jaki sposób czytać umowę ubezpieczeniową z perspektywy studenta, przeczytasz w tym artykule na naszym blogu. 

Czym jest NNW?

Wchodząc na stronę towarzystw ubezpieczeniowych, można zagubić się w gąszczu informacji. OC, NNW, polisa, warianty – przychodzi się w poszukiwaniu prostych rozwiązań, a dostaje się długą listę obco brzmiących słów. Pewnych zagadnień nie da się jednak ominąć, dlatego w tym artykule chcemy przybliżyć najważniejszy i najczęściej wybierany przez studentów kierunków medycznych wariant ubezpieczenia. Czym jest NNW, kiedy się przydaje? 

NNW – ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków 

Wariant ubezpieczenia NNW to jedna z tych opcji w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych, która dotyczy każdego człowieka. Niezależnie od tego czy studiujesz, czy łączysz pracę zawodową ze studiami, NNW to wariant, nad którym powinien zastanowić się każdy młody medyk, ponieważ wypadkom rzadko da się zapobiec. Dzięki NNW w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu wszystkie albo część kosztów związanych z wypadkiem, zostanie pokryte z wybranego pakietu ochrony ubezpieczeniowej. 

Zanim jednak zdecydujesz się na pakiet konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawdź, jaki jest zakres ochrony. Zwróć szczególną uwagę na wysokość świadczeń, jeżeli w wyniku nieszczęśliwego wypadku nastąpi: 

  • śmierć,
  • pobyt w szpitalu, 
  • uszkodzenie ciała,
  • konieczność leczenia i rehabilitacji.
Droga młodego i ubezpieczonego medyka

Studia na kierunkach medycznych zapewniają bardziej złożone szkolenie niż większość uczelni wyższych. Poza szeregiem zajęć teoretycznych, wiele godzin spędza się w budynkach szpitali, badając pacjentów i rozmawiając z nimi, przyglądając się operacjom, nierzadko asystując do zabiegów. Sprawia to, że okres nauki dla studentów kierunków medycznych wiąże się również z narażeniem na czynniki chemiczne i patogeny, które nie dotyczą większości osób w ich wieku, o czym pisaliśmy w artykule: Ubezpieczenie studenckie – nadgorliwość czy wyraz odpowiedzialności. Oprócz nieszczęśliwych wypadków są też okoliczności, które możemy przewidzieć i na tę okoliczność również należy się zabezpieczyć. Warto przygotować się na wszystkie możliwe ewentualności, wiedzieć kiedy i o jakim ubezpieczeniu pomyśleć, jak ubezpieczyć się na praktyki zawodowe i czy wyjeżdżając za granicę w ramach programu Erasmus +, trzeba się ubezpieczać. Ubezpieczenie NNW to nie wszystko, pomyśl o swoim bezpieczeństwie w trakcie roku akademickiego we wszystkich sferach życia. 

Ubezpieczenie – rozsądna decyzja na studenckiej drodze życia  

Niewiele trzeba, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku niezależnie od miejsca, w którym obecnie studiujesz. Troska o własne bezpieczeństwo powinna być wpisana w odpowiedzialne życie. Dostępne dla każdego ubezpieczenie zdrowotne, polisy NNW i OC, to aspekty ubezpieczeń, które dobrze jest znać i wiedzieć w jaki sposób działają. Choć ubezpieczenie nie sprawi, że do wypadków nie będzie dochodzić, umożliwi pokrycie kosztów ewentualnego leczenia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. W trosce o bezpieczeństwo studentów, od lat ulepszamy nasze ubezpieczenia. W TU INTER Polska nieustannie rozwijamy się dla Ciebie, abyś wykupując nasze ubezpieczenia, czuł, że wybierasz dla siebie najlepszą możliwą ochronę.

Referencje 
  1. https://bml.pl/artykuly/news/rekrutacja-na-studia-wiecej-miejsc-na-kierunku-lekarskim (ostatni dostęp: 4.09.2021 r.)