801 803 000
Ubezpieczenie w podróży dla medyków obejmuje w polisie ekwipunek narciarski i snowboardowy oraz koszty leczenia i koszty kwarantanny powstałe na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Sporty zimowe a ubezpieczenie podróżne – jak bezpiecznie planować górski wypoczynek?

Narty, snowboard, ski toury, a może biegówki? Góry zimą dla każdego medyka oferują coś miłego, a destynacji narciarskich, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, nie brakuje.

O zasadach bezpiecznego planowania podróży pisaliśmy w artykule “Bon voyage! – podróżowanie w dobie pandemii”. Organizacja wyjazdów wciąż jest utrudniona w związku ze zmieniającymi się nieustannie obostrzeniami pandemicznymi. Nie inaczej jest w przypadku wypoczynku na nartach i snowboardzie. O czym jeszcze, poza formalnościami “covidowymi”, musimy pamiętać, aby nasze zimowe wakacje były bezpieczne i przyjemne? Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie podróżne?

Warto być świadomym kosztów leczenia za granicą, które nierzadko sięgają dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Wypadki zaś zdarzają się każdemu, nawet osobom, które na co dzień pracują, lecząc innych. Jedną z takich sytuacji opisaliśmy na naszym blogu: “Case study INTER: Wypadek na wakacjach – ubezpieczenie podróży dla medyków”. W przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego, wszystkie koszty będziemy musieli ponieść sami.

Zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku

1.   Zadbaj o formę przed wyjazdem
Wyjazd narciarski zazwyczaj kojarzy nam się z relaksem i pięknymi widokami; nie zapominajmy jednak, że to także kilka godzin intensywnego wysiłku fizycznego dziennie! Bez wzmocnienia swojego ciała i zadbania o formę przed wyjazdem ryzyko kontuzji na stoku rośnie. Dlatego, najlepiej na dwa miesiące przed wyjazdem, wprowadź do swojej codziennej rutyny trening aerobowy, siłowy i stretchnig, minimum 3-5 razy w tygodniu. Postaw na treningi ogólnorozwojowe, angażujące w szczególności mięśnie kończyn dolnych i brzucha. Rower, bieganie, ergometr wioślarski… Będzie Ci łatwiej, jeśli zaangażujesz do projektu rodzinę lub przyjaciół, którzy jadą z Tobą! A może namówisz znajomych lekarzy z oddziału? Z kolei będąc już na stoku, pamiętaj o rozgrzewce przedzjazdowej i wieczornym rozciąganiu.

2.   Pamiętaj o kasku i używaj głowy!
Kask to podstawowe wyposażenie podczas uprawiania sportów zimowych – nie wychodź bez niego na stok. Podczas zjazdów pamiętaj także, że nie jesteś na trasie sam. Miej oczy dookoła głowy, nie blokuj nartostrady (np. zatrzymując się na skręcie) i zachowuj bezpieczną odległość od innych narciarzy/snowboardzistów, pamiętając, że ich umiejętności mogą być gorsze od Twoich. Podobnie jak podczas jazdy samochodem, stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

3.   Przed wyjazdem wybierz się do serwisu i zadbaj o sprzęt
Odpowiednio serwisowany sprzęt, dobrany do Twojej wagi i wzrostu, zapewni Ci bezpieczeństwo na stoku. Wybierając ubezpieczenie, zapoznaj się z opcją ochrony Twojego sprzętu sportowego. W ramach Inter Tour 365 Twój ekwipunek narciarski i snowboardowy jest objęty polisą.

4.   Zapoznaj się z mapą tras i warunkami pogodowymi
Jeśli nie masz doświadczenia, nie schodź samodzielnie ze szlaku, a trasy dobieraj do swoich umiejętności, według oznaczenia kolorystycznego (zielona – bardzo łatwa, niebieska – łatwa, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna). Zaczynając dopiero przygodę ze sportami zimowymi, poproś o pomoc instruktora.

Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze – bielizna termiczna, kilka warstw, a w plecaku dodatkowe skarpety i rękawiczki ochronią Cię przed niebezpieczeństwem wychłodzenia i odmrożeniami. Stosuj również zimowy krem z filtrem UVA/UVB i certyfikowane gogle, chroniące oczy przed słońcem. Na mrozie często zapominamy o niebezpieczeństwie udaru czy poparzenia słonecznego, a stoki bywają mocno nasłonecznione – im wyżej, tym promieniowanie UV większe, wzrastając o 15% na każde 1000 m.

5.   Nie wyjeżdżaj bez odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego
Kontuzje w górach są na porządku dziennym, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych sportowców zimowych. Dlatego podstawą planowania wyjazdu na narty czy deskę jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Zapoznaj się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w tym listą sportów, które pokrywa w wybranej przez Ciebie wersji. W przypadku Inter Tour 365 są to:

 • narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach,
 • narciarstwo biegowe,
 • snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach.

Jeśli decydujesz się na free ride, zwróć uwagę, czy Twoja polisa obejmuje także jazdę poza szlakami. Często w takim wypadku wymagane jest specjalne rozszerzenie o sporty ekstremalne.

Będąc na wyjeździe, upewnij się także, że zawsze masz przy sobie informację o numerze swojej polisy i kontakt do ubezpieczyciela. W razie wypadku jesteś zobowiązany/-a do natychmiastowego powiadomienia go. Dowiedz się także, jak wezwać lokalną pomoc w razie wypadku.

Medycy bezpieczni na stoku z INTER Tour 365

Każdy medyk ma prawo odpocząć w górach. Z daleka od stresów, które towarzyszą mu w codziennej pracy. Nasz pakiet INTER Tour 365 zagwarantuje Ci bezpieczny urlop narciarsko-snowboardowy.

Ubezpieczenie dla zawodów medycznych INTER Tour 365 obejmuje:

 • koszty leczenia i pomocy assistance w podróży,
 • NNW za granicą z rozszerzeniem o pomoc assistance w Polsce, realizowaną w związku z nieszczęśliwym wypadkiem,
 • OC w życiu prywatnym w czasie podróży,
 • ochronę bagażu podróżnego (w tym Twojego sprzętu narciarskiego lub snowboardowego),
 • koszty leczenia i koszty kwarantanny powstałe na skutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Ubezpieczenie podróżne może być indywidualne lub dla całej rodziny – to Ty decydujesz o jego zakresie. Ważne jest, że możesz wypoczywać i podróżować bezpiecznie przez cały rok od jego zakupu, niezależnie od liczby i celu Twoich podróży. Wyjazd narciarski w lutym i rejs po Adriatyku w lipcu? Żaden problem, z nami będziesz bezpieczny!

Ze szczegółami ubezpieczenia INTER Tour 365 zapoznasz się tutaj. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące polisy, umów się na rozmowę z naszym Agentem już teraz!

Referencje:

 1. https://rexmedica.pl/bezpieczny-wyjazd-na-narty-jak-uniknac-kontuzji/ (ostatni dostęp: 13.01.2022)
 2. https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/mobi?_nfpb=true&_pageLabel=P42601513191498044677067&html_tresc_root_id=300008073&html_tresc_id=300008042&html_klucz=300008073&html_klucz_spis= (ostatni dostęp: 13.01.2022)
 3. Ogólne Warunki Ubezpieczenia INTER Tour 365: https://interpolska.pl/wp-content/uploads/2020/04/OWU_Turystyczne_Podroz_Medycyna_53.pdf (ostatni dostęp: 13.01.2022)