Kamica nerkowa w Meksyku, czyli dlaczego kompleksowe ubezpieczenie podróżne to podstawa

Ubezpieczenie podróżne dla lekarzy, pokrycie kosztów leczenia i od następstw nieszczęśliwych wypadków

Zbliża się okres wakacyjny. Wielu medykom lato może kojarzyć się z problemami z domknięciem grafików dyżurowych. Ich dodatkową przyczyną w tym czasie, znacznie przyjemniejszą niż odwieczne braki kadrowe w ochronie zdrowia, są urlopy i wyjazdy w mniej lub bardziej odległe miejsca. Szczególnie po ponad dwóch latach pandemii COVID-19 i spowodowanych przez nią przeciążeniach nadmiarem pracy/zawodowych obowiązków oraz utrudnień w podróżach wiele osób z utęsknieniem wypatruje wolnych dni.

Niezależnie od tego, jak planujesz spędzić urlop, nie pozwól, aby popsuły Ci go nieprzewidziane okoliczności. Zgubiony bagaż, nagłe zachorowanie czy wypadek – dzięki ubezpieczeniu podróżnemu INTER Tour 365 Ty i Twoja rodzina nie będziecie pozostawieni na pastwę losu.

W tym artykule przedstawimy wzięte z naszej praktyki przypadki z poprzedniego roku i pokażemy, dlaczego “przezorny zawsze ubezpieczony”.

Zawał serca, zapalenie trzustki, udar czy złamanie biodra?

Uraz czy nagłe zachorowanie podczas wyjazdu może zdarzyć się każdemu. Pół biedy, jeżeli jest to drobna dolegliwość, z którą, szczególnie posiadając wykształcenie medyczne, możesz poradzić sobie samodzielnie. Jednak część dolegliwości może wymagać kontaktu z miejscową ochroną zdrowia.

Na terenie Unii Europejskiej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia uzyskanie niezbędnej opieki medycznej i leczenia, które nie może zostać odroczone do czasu powrotu do kraju. Czy to oznacza, że ubezpieczenie podróżne jest zbędne? Absolutnie nie! EKUZ nie pokrywa kosztów prywatnej opieki zdrowotnej czy powrotu do Polski, a także spraw “pozamedycznych”, jak np. utrata bagażu.  Pamiętaj także, że za niektóre świadczenia, które w Polsce są darmowe, w innych krajach ich obywatele płacą i ta opłata obowiązuje także Ciebie, jeśli będziesz musiał z nich skorzystać [1].

Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na koszty leczenia związane ze skorzystaniem z prywatnych placówek – często lepiej dostępnych lub o wyższym standardzie. Pacjent z licznymi obciążeniami podczas pobytu na Balearach był hospitalizowany w prywatnym szpitalu z powodu udaru. Kwota szkody? 150 tysięcy złotych!

Ubezpieczenie podróżne INTER Tour 365 pozwala na pokrycie kosztów leczenia, ale w jego skład wchodzi również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub, odpukać, śmierci podczas wyjazdu, zostanie wypłacone odpowiednie świadczenie.

Chociaż wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do wygody podróżowania między krajami Unii Europejskiej, to jednak coraz częściej planujemy urlopy w bardziej egzotycznych i odległych miejscach. W takich przypadkach ubezpieczenie podróżne jest absolutną koniecznością! Z archiwum prowadzonych przez nas spraw: złamane biodro w USA, operacja złamanych kości podudzia z przemieszczeniem w Turcji, usunięcie kamienia nerkowego w Meksyku czy ropień uda na Dominikanie. Przypadki z życia wzięte pokazują, że poważne choroby i urazy mogą zdarzyć się wszędzie, a piękno wakacyjnych okoliczności może zostać zakłócone koniecznością skomplikowanego i kosztownego leczenia.

Skrócony urlop…

INTER Tour 365 to nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale także pomoc assistance w podróży i jeżeli stan pacjenta tego wymaga – transport do Polski. Czasem chory potrzebuje transportu między poszczególnymi placówkami leczniczymi ze względu na brak możliwości leczenia. Transport medyczny wiąże się z bardzo wysokimi kosztami i wyzwaniami organizacyjnymi, a wówczas ubezpieczenie podróżne jest niezastąpione.

W zeszłym roku podczas wakacji na Cyprze pacjent ciężko zachorował na chorobę o nieznanej etiologii. Początkowo podejrzewano infekcję centralnego układu nerwowego, później chłoniaka, zapalenie węzłów chłonnych lub nieokreślone schorzenie neurologiczne. Wymagał transportu do Polski, co zdecydowanie ułatwiło ubezpieczenie podróżne. W kolejnym przypadku pacjent z urazem kręgosłupa był transportowany z Egiptu do kraju w pozycji leżącej z powodu urazu kręgosłupa. Inny chory z kolei wymagał transportu airambulancem z Nepalu do Polski z powodu zachorowania na COVID-19.

Koniec pandemii COVID-19?

Pod koniec marca zniesiono większość dotychczas obowiązujących obostrzeń sanitarnych, w tym obowiązek przedstawiania certyfikatu covidowego, wykonywania testu lub kwarantanny po powrocie z zagranicy czy wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego [2]. Chociaż przecież prawie wszyscy medycy są oczywiście zaszczepieni przeciwko COVID-19, to te decyzje ułatwiły planowanie urlopów, także poza Polską.

Wciąż jednak przed podróżą należy koniecznie sprawdzić, jakie wymagania związane z testami na COVID-19 i certyfikatami szczepienia obowiązują w kraju docelowym, a także jakie panują w nim zasady sanitarne np. obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

W zeszłym roku jedną ze spraw, w której szkoda została oszacowana na aż 188 380,01 zł, było pokrycie kosztów leczenia COVID-19 w Nepalu. Pacjent wymagał transportu do szpitala helikopterem, a także hospitalizacji w warunkach OIOM. Inni, na szczęście również ubezpieczeni, pacjenci również wymagali hospitalizacji z tego powodu podczas pobytu na Zanzibarze i w Egipcie. Także w przypadkach lżejszego przebiegu, COVID-19 może pokrzyżować wakacyjne plany – w związku z zakażeniem 4-osobowa rodzina była zmuszona odwołać wycieczkę do Meksyku. Na szczęście INTER Tour 365 umożliwia objęcie ubezpieczeniem członków rodziny wspólnie odbywających podróż – na pocieszenie za zepsute wakacje otrzymali oni wypłatę odszkodowania.

Na plaży i na ośmiotysięczniku

Każdy najlepiej wypoczywa, robiąc to, co lubi. Dla niektórych będzie to opalanie się na plaży, dla innych zwiedzanie muzeów, dla jeszcze innych – wyprawa na K2. Różne rodzaje aktywności związane są z różnym ryzykiem, jednak dzięki INTER Tour 365 masz możliwość rozszerzyć zakres ubezpieczenia także na sporty ekstremalne. Ta opcja umożliwiła m.in. pokrycie kosztów transportu pacjenta z chorobą wysokościową z K2 do placówki medycznej w Pakistanie.

Cały rok, cały świat, cała rodzina

INTER Tour 365 to więcej niż ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu zyskujesz:

  • pokrycie kosztów leczenia za granicą,
  • pomoc assistance w podróży,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym podczas podróży,
  • ubezpieczenie bagażu.

Ochrona ubezpieczeniowa dedykowana branży medycznej, działa na całym świecie (oprócz Polski), nie musisz nam wcześniej zgłaszać wyjazdu zagranicznego – po prostu ruszaj w drogę.

Lubisz aktywnie spędzać urlop? Ubezpieczenie obejmuje ryzyka związane z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych, a jeżeli masz większe wymagania – możesz rozszerzyć zakres polisy na sporty ekstremalne.

Podróżujesz z rodziną? Masz możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową także swoich najbliższych.

Podróżujesz służbowo? Ochrona obejmuje także wyjazdy związane z pracą zawodową: zagraniczne konferencje czy sympozja.

Nie czekaj! Zaplanuj urlop już teraz i sprawdź ofertę INTER Tour 365 https://interpolska.pl/dom-podroz-zdrowie-zycie/podroz-dla-medycyny/

Referencje
  1. https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/going-to-doctor-hospital-abroad/faq/index_pl.htm (ostatni dostęp: 12.05.2022)
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Wróć na górę