Bon voyage! – podróżowanie w dobie pandemii

Ubezpieczenie podróżne dla lekarzy, pokrycie kosztów leczenia i od następstw nieszczęśliwych wypadków

“Do jakiego kraju wjadę bez testu?” 

“Podróżowanie w pandemii z dziećmi”

“Podróże dla zaszczepionych”

“Ubezpieczenie COVID-19 za granicą”

Powyższe frazy są obecnie jednymi z najczęściej wyszukiwanych w internecie przez wszystkich, którzy po długim okresie lock downu są spragnieni podróży. Czyli przez większość z nas. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów wyjazdowych, jednak z każdym tygodniem coraz bardziej zbliżamy się do powrotu regularnego, swobodnego podróżowania. Wiele krajów otworzyło już swoje granice, wprowadzając bardziej lub mniej rygorystyczne obostrzenia. Jak w związku z pandemią zmieniło się nasze podejście do wojaży? O jakich zasadach bezpieczeństwa musimy pamiętać? Na co zwrócić uwagę, wybierając obecnie ubezpieczenie turystyczne? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!

Workation, praca zdalna i wspólnicy – nowe realia podróżowania

Niedawno na blogu pisaliśmy o tym, czy, dokąd i w jakim celu podróżujemy. Nie da się ukryć, że sektor turystyczny poniósł ogromne straty w związku z zawieszeniem ruchu podróżnych na czas pandemii, stając przed koniecznością dostosowania się do rygorystycznych zasad epidemicznych. Kreatywność właścicieli obiektów wypoczynkowych nie zna jednak granic – większość z nich oferuje obecnie bardziej kameralne warunki wypoczynkowe, przystosowane m.in. do pracy zdalnej czy opieki nad dziećmi. Idzie to w parze z coraz bardziej popularnym modelem wyjazdów, czyli tzw. “workation”. Zmęczeni jednostajnym, domowym otoczeniem, wykorzystujemy możliwość pracy zdalnej, pakując laptopa i wykonując swoje obowiązki z innego miejsca globu. Przekonaliśmy się, że w wielu przypadkach do pracy potrzebny jest nam tylko dobry internet i zaciszne miejsce, co oferuje aktualnie większość hoteli. Z tego rozwiązania korzystają również medycy, realizując porady telemedyczne na wyjeździe. 

Podróżowanie w pandemii – zasady bezpieczeństwa

Poza odpoczynkiem, niewątpliwą zaletą luzowania obostrzeń podróżniczych jest możliwość odwiedzenia rodziny i bliskich. W czasach powszechnych migracji wielu z nich mieszka daleko, a przed pandemią byliśmy przyzwyczajeni do regularnego kontaktu mimo odległości. O czym musimy pamiętać, żeby wyjazd w dobie COVID-19, niezależnie od jego celu, był udany?

  1. Pierwszym krokiem planowania podróży powinno być zapoznanie się z obecnie obowiązującymi obostrzeniami w kraju, który nas interesuje. Określają one m.in. konieczność i rodzaj wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2, politykę wobec ozdrowieńców i osób zaszczepionych, informacje na temat kwarantanny, godziny policyjnej i zasad funkcjonowania poszczególnych sektorów, w tym gastronomii i turystyki. Musimy mieć świadomość, że obostrzenia zmieniają się często w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, co może nastąpić nawet chwilę przed naszym wyjazdem. Władze kraju zawsze podają datę kolejnej aktualizacji zasad, co można kontrolować chociażby przez portal https://reopen.europa.eu/pl

Praktyczna wskazówka: upewnij się, że kraj, do którego jedziesz, nie wymaga wypełnienia i wydrukowania dodatkowych dokumentów wjazdowych. Informacje o nich możesz sprawdzić na stronie danej ambasady. 

  1. Dokumentem, który z pewnością usprawni przemieszczanie się w obrębie Europy, jest planowane unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19, już teraz dostępne w wielu, a od 1 lipca 2021, we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poświadcza ono, że dana osoba: odbyła szczepienie przeciw COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub jest ozdrowieńcem. W Polsce dokument jest już dostępny w formie papierowej i mobilnej, do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta, warunkując swobodne przemieszczanie się. 

Praktyczna wskazówka: wczytaj się w szczegóły! Na przykład, wiele krajów wymaga obecnie negatywnego wyniku testu przetłumaczonego na konkretny język – nie daj się zaskoczyć na granicy. 

  1. Rezerwując loty i noclegi, zapoznaj się z warunkami rezygnacji z podróży. Sytuacja epidemiologiczna jest nadal dynamiczna, co niestety może pokrzyżować plany wyjazdowe nawet w ostatniej chwili. Na szczęście większość firm transportowych, linii lotniczych i miejsc noclegowych wprowadziło elastyczną politykę rezygnacji, oferując m.in. vouchery lotnicze za niewykorzystane bilety czy bezpłatną opcję zmiany daty rezerwacji. 

Praktyczna wskazówka: pamiętaj, że na lotnisku czy dworcu czeka Cię obecnie więcej formalności. Zarezerwuj więcej czasu na podróż, żeby dopełnić ich na spokojnie.

  1. Będąc na wyjeździe, zapoznaj się z obowiązującymi na miejscu zasadami epidemiologicznymi. W zależności od destynacji, polityka dotycząca noszenia maseczek czy dystansu społecznego jest różna, ale w każdym wypadku należy jej przestrzegać. Wakacyjny klimat może zachęcać do bagatelizowana zasad, jednak to właśnie odpowiedzialne podejście do podróżowania sprawi, że możliwości będzie coraz więcej. 

Praktyczna wskazówka: maseczki to nadal konieczność, zapewniająca wspólne bezpieczeństwo. Upewnij się, że spakowałeś/-aś do walizki ich zapas. Dobrym pomysłem jest także zabranie na wyjazd rękawiczek jednorazowych, żelu antybakteryjnego i termometru. Wyjeżdżając, upewnij się także, że wiesz, z jakimi służbami kontaktować się w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. 

  1. Zmniejszenie ruchu turystycznego w ciągu ostatnich 18 miesięcy miało też niewątpliwie swoje dobre strony. Dla przykładu, ograniczenia w ruchu lotniczym znacząco zmniejszyły nasz ślad węglowy. Podróżując obecnie, częściej skłaniamy się ku opcjom lokalnym, wybieramy świadomą agroturystykę. 

Praktyczna wskazówka: wykorzystaj sytuację pandemii, aby dowiedzieć się więcej o świadomej turystyce. Dobrym źródłem informacji jest chociażby Światowa Organizacja Turystyki działająca pod ONZ. Podróżując, każdy z nas może mieć realny wpływ na środowisko!

Pamiętaj o ochronie – ubezpieczenie podróżnicze w dobie COVID-19

Już sama organizacja podróży w realiach pandemicznych przysparza wiele stresu. Regularna kontrola zmieniających się obostrzeń, wypełnianie i drukowanie dodatkowych dokumentów epidemiologicznych, wykonanie testów… Dopełnianie formalności związanych z koronawirusem sprawia, że możemy nie dopilnować wyboru odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Rozwiązaniem jest oferowany przez TU INTER Polska pakiet INTER Tour 365. Obejmuje koszty leczenia za granicą i pomoc assistance, bez względu na liczbę wyjazdów oraz cel podróży, przez 365 dni od daty wskazanej w polisie. Dodatkowo, ubezpieczeniem podróżnym INTER Tour 365 możesz objąć również swoją rodzinę, aby wspólnie cieszyć się wyjazdem. 

Tak jak dobry przewodnik na wycieczce, podczas wyboru ubezpieczenia pomoc zaufanego agenta ubezpieczeniowego może okazać się nieodzowna. Pamiętaj, że z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy wybrać pakiet odpowiadający Twoim oczekiwaniom. Więcej o ubezpieczeniu INTER Tour 365 przeczytasz tutaj. Aby zaś skonsultować się z naszym Agentem, wypełnij formularz znajdujący się na stronie kontaktowej

Na zakończenie, w imieniu całego zespołu TU INTER Polska, życzymy Ci: bon voyage! 

Referencje:
  1. https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_pl (ostatni dostęp: 14.06.2021)
  2. https://www.unwto.org/sustainable-development (ostatni dostęp: 14.06.2021) 
Wróć na górę