Ubezpieczenie dla studentów na praktyki i staże zagraniczne

Ubezpieczenie OC i NNW student, stażysta za granicą, staż zagraniczny

Możliwość odbycia praktyk zawodowych lub części stażu za granicą to opcja, którą interesuje się coraz więcej studentów medycyny. Uczelnie oraz organizacje studenckie oferują wiele stypendiów na wyjazdy, przez co podróżowanie w nawet najdalsze zakątki świata staje się coraz łatwiejsze.Jest to doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości i zdobywania praktyki w renomowanych szpitalach czy ośrodkach medycznych. Międzynarodowe doświadczenie to również ważny wpis w CV, który może pomóc w rozwoju przyszłej kariery.

Ubezpieczenie – niezbędny element wyjazdu

Międzynarodowe wyjazdy, oprócz ciekawych wyzwań zawodowych, wiążą się także z wieloma wymogami formalnymi. Jednym z nich jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Zagraniczne uczelnie i szpitale często wymagają, aby przyjeżdżający do nich praktykanci poza posiadaniem karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) mieli wykupione także inne, dodatkowe polisy [1,2]. Jakie polisy zapewniają studentom najszerszy zakres ochrony? Które z nich mogą być obowiązkowe? Na co warto zwrócić uwagę, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych stresów? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania i omawiamy najważniejsze warianty ubezpieczeń przeznaczonych dla studentów wyjeżdżających na praktyki i staże zagraniczne.

Nieumyślnie wyrządzone szkody, czyli ubezpieczenie OC

Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (liability insurance), czyli tak zwane OC, chroni przed odpowiedzialnością finansową na wypadek nieumyślnie wyrządzonej szkody osobom trzecim. Posiadanie tego typu ubezpieczenia jest często niezbędne do rozpoczęcia praktyk za granicą, a zdarza się nawet, że jest wymagane już na etapie podpisywania umowy z przyjmującą studenta placówką [1]. Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę w czasie zajęć w szpitalu i wykonywania czynności medycznych, chociażby w sytuacji, w której student nieumyślnie zniszczy sprzęt należący do szpitala, np. aparat USG. Przy wyborze polisy warto jednak zwrócić uwagę, czy obejmuje ona również szkody wyrządzone w życiu codziennym.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, czyli NNW, nie zawsze jest wymagane do rozpoczęcia praktyk czy stażu za granicą. Warto jednak pomyśleć o jego zakupie, ponieważ daje wiele korzyści. Zgodnie z nazwą, ubezpieczenie NNW obejmuje swoim zakresem następstwa różnych wypadków losowych, w następstwie których student doznał trwałego uszczerbku  na zdrowiu lub nastąpi jego śmierć. Ubezpieczenie NNW powinno zapewniać ochronę nie tylko w czasie wykonywania czynności związanych z praktykami, ale również w życiu codziennym. Wiele osób wiąże w końcu wyjazd ze zwiedzaniem, próbowaniem nowych aktywności czy nawet z uprawianiem sportów ekstremalnych. Mimo że dla większości studentów wyjazd zagraniczny będzie bardzo dobrym doświadczeniem, to nie można zapominać, że każdemu może przytrafić się nieszczęśliwa sytuacja. W takim przypadku ubezpieczenie NNW może się okazać niezastąpionym wsparciem.

Podsumowanie

Wyjazd na praktyki czy staż zagraniczny może być niezapomnianą przygodą i doskonałą okazją do rozwoju naukowego. Nie można jednak zapominać, że w czasie każdego wyjazdu mogą się zdarzyć nieszczęśliwe wypadki.

Specjalnie z myślą o praktykach studenckich przygotowaliśmy pakiet INTER Student, który zawiera nie tylko OC, ale także NNW. Co ważne, ochrona ta działa na całym świecie, zarówno w życiu prywatnym, jak i w trakcie nauki zawodu.

W razie pytań lub chęci dokładniejszego zapoznania się z zakresem polisy oferujemy możliwość kontaktu z Agentem INTER, który pomoże zdecydować się na wariant spełniający oczekiwania. Ubezpieczenie można również w zaledwie kilka minut zamówić przez  internetowy formularz.

Referencje:

  1. https://erasmus-plus.ec.europa.eu/sites/default/files/2021-10/learning-agreement-traineeships-oct21_en.pdf (ostatni dostęp: 20.06.2022)
  2. https://ifmsa.org/frequently-asked-questions/ (ostatni dostęp: 20.06.2022)
Wróć na górę