Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli o profilaktyce dla każdego pracownika

Już Hipokrates podkreślał rolę trybu życia i sposobu odżywiania w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia [1]. Chociaż lekarze nie składają już Przysięgi Hipokratesa, tylko przyrzeczenie lekarskie, to przesłanie filozofa wcale się nie zdezaktualizowało. Wręcz przeciwnie! W miarę wydłużania się życia obywateli, pojawiania się zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacji, a także niedofinansowania systemów ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, profilaktyka chorób staje się coraz istotniejsza [2]. W porównaniu z Hipokratesem, dysponujemy zdecydowanie większą wiedzą na temat przyczyn chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, a także coraz doskonalszymi metodami ich wczesnego wykrywania i zapobiegania im.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych

Niezmiennie główną przyczyną zgonów w Polsce pozostają choroby sercowo-naczyniowe [3]. Są one silnie związane z trybem życia: paleniem papierosów, nieodpowiednią dietą, zbyt małą aktywnością fizyczną. Aby poprawić te statystyki, wprowadzono program Profilaktyka Chorób Układu Krążenia (CHUK). Ma on pomóc w identyfikacji czynników ryzyka oraz we wczesnym wykrywaniu chorób układu sercowo-naczyniowego [4]. Zakłada on, że osoby w wieku od 35. do 65. roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia i które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały z programu, mogą w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wykonać podstawowe badania laboratoryjne (lipidogram, glikemia), mieć zmierzone ciśnienie tętnicze krwi oraz obliczone BMI. Następnie czeka ich wizyta u lekarza rodzinnego [5]. 

Chociaż cel jest szczytny, to warto zwrócić uwagę, że mimo planowanych zmian, obecnie badania obejmują jedynie osoby z danych roczników i to tylko co 5 lat [6]. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego INTER Vision mogą Państwo zapewnić swoim pracownikom dostęp do badań laboratoryjnych zawartych w CHUK raz w roku i to bez skierowania lekarskiego. Dodatkowo, możliwe jest poszerzenie panelu badań np. o ocenę funkcji nerek czy wątroby, morfologię, kwas moczowy i skonsultowanie ich z lekarzem internistą.

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów

Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce [3]. Obecnie pacjenci mogą skorzystać z 3 programów badań przesiewowych w kierunku nowotworów:

 • raka piersi – mammografia,
 • raka szyjki macicy – cytologia,
 • raka jelita grubego – kolonoskopia [7,8].

Bezpłatny dostęp do tych badań jest ograniczony do konkretnych grup wiekowych i tylko co kilka lat. Drugim problemem jest fakt, że nadal programy przesiewowe nie cieszą się popularnością – zaledwie ¼ Polek wykonuje cytologię [9]. W 40% przypadków rak szyjki macicy w momencie diagnozy jest tak zaawansowany, że pacjentki nie mają szansy na wyleczenie [9]. W przypadku profilaktyki raka jelita grubego wysyłane są zaproszenia. Mimo to, w okresie 2012-2017 zgłaszalność w poszczególnych latach wynosiła jedynie od 12,9% do 17,4% [8]. Kolonoskopia wielu osobom kojarzy się z bólem i dyskomfortem, przez co unikają zgłoszenia się na to badanie. 

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego INTER Vision proponujemy opcję wykonania kolonoskopii ze znieczuleniem. W ramach profilaktyki dla kobiet, ubezpieczenie zapewnia nie tylko wykonanie cytologii, ale także konsultacji ginekologicznych oraz USG ginekologicznego i piersi.

Jesteś tym, co jesz

Nie należy zapominać, że profilaktyka to przecież nie tylko badania i wizyty u lekarza. To przede wszystkim zdrowy styl życia, w tym sposób odżywiania. Prawie 30% nowotworów związanych jest z nieodpowiednią dietą [10]. Wśród chorób dietozależnych znajdziemy także: otyłość, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, cukrzycę typu II i próchnicę [11]. 25% Polaków jest otyłych, 60% ma nadwagę [12]. Według WHO rocznie z powodu chorób związanych z nadmierną masą ciała umiera 2,5 mln osób [12]! Otyłość oznacza krótsze życie i mniejszą możliwość korzystania z niego. Jednak mimo niezaprzeczalnych korzyści redukcji masy ciała, każdy, kto stanął przed takim wyzwaniem, wie, że nie jest to łatwe przedsięwzięcie. 

Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu INTER Vision zapewnią Państwo swoim pracownikom dostęp do porad dietetyka i to w wygodny dla nich sposób – telefonicznie lub online (w formie czatu lub wideokonferencji).

Uśmiechnij się!

Dostęp do usług stomatologa w ramach NFZ jest realnie bardzo ograniczony, m.in. z uwagi na nieadekwatną wycenę świadczeń, co w konsekwencji powoduje przechodzenie dentystów do sektora prywatnego [13]. A zdrowie zębów to przecież nie tylko kwestia estetycznej prezencji! Próchnica może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, choroby uzębienia mają także wpływ na zaburzenia odżywiania. Dodatkowo, wizyty u dentysty stanowią element profilaktyki onkologicznej nowotworów w obrębie jamy ustnej [13].

Państwa pracownicy na pewno docenią możliwość wykonania przeglądu dentystycznego. W ramach INTER Vision jest to zapewnione dwukrotnie w roku ubezpieczeniowym.

Szczepienia dla każdego

O szczepieniach ochronnych najczęściej myśli się w kontekście dzieci (a w ostatnim czasie – głównie COVID-19). Nie należy zapominać jednak, że szczepienia przeciwko wybranym czynnikom zakaźnym są wskazane także w populacji osób dorosłych. Szczepienie przeciwko grypie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie i jej groźnym powikłaniom. Obecnie wielu pacjentów np. kobiety w ciąży lub osoby powyżej 75. r.ż. może skorzystać z refundacji szczepionki – pełnej albo 50% [15]. Warto jednak, żeby zaszczepiły się również osoby z populacji ogólnej. 

Tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie INTER Vision, które pokrywa koszt szczepienia przeciwko grypie dla wszystkich pracowników.

Dlaczego warto zapewnić pracownikom benefit, jakim jest   grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Zalety wynikające z profilaktyki są oczywiste. Dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób, można uzyskać dłuższe życie w zdrowiu i uniknięcie rozwoju lub powikłań schorzeń. Jakie dodatkowe korzyści mogą Państwo osiągnąć, dbając o profilaktykę w ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników?

 • mniej absencji chorobowych i większą produktywność firmy
 • większą satysfakcję pracowników z pracy
 • opinię przyjaznego pracodawcy

Dodatkowe benefity dla pracowników są obecnie powszechnie stosowane przez pracodawców. Aż 70,7% uczestników badania „Benefity w oczach pracowników 2021” miało zapewniony przez pracodawcę dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego [16]. Aby stanowić konkurencyjne miejsce pracy, nie wystarczy zaproponować ubezpieczenia zdrowotnego. Należy także zadbać o jego jakość np. zakres dostępnych usług.

Jako INTER Polska od 20 lat oferujemy grupowe ubezpieczenie INTER Vision. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaoferować Państwu dokładnie taki zakres usług, jakiego Państwo potrzebują. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: https://interpolska.pl/dla-firm/ochrona-zdrowia/ 

Referencje

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Przysi%C4%99ga_Hipokratesa (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 2. Elżbieta Prusak. Profilaktyka w ujęciu zdrowia publicznego, w systemie zabezpieczenia zdrowotnego w Polsce. https://nil.org.pl/uploaded_files/1597127396_03-prussak.pdf (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 3. Umieralność w 2021 roku. Zgony według przyczyn – dane wstępne. Raport GUS.
 4. https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 5. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001355/O/D20221355.pdf (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 6. https://www.prawo.pl/zdrowie/zmiany-w-programie-chuk-nowela-swiadczen-w-poz,514935.html (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 7. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/ (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 8. http://pbp.org.pl/  (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 9. http://onkologia.org.pl/cytologia/ (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 10. http://onkologia.org.pl/dieta/ (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 11. https://wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2015/10/Profilaktyka-chorob-dietozaleznych.pdf  (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 12. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 13. https://natemat.pl/zdrowie/425347,coraz-trudniej-dostac-sie-do-dentysty-na-nfz-od-lat-wszyscy-ida-prywatnie (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 14. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/?strona=5#dlaczego-warto-sie-szczepic-przeciw-grypie (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 15. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/komu-przysluguje-bezplatna-lub-refundowana-szczepionka-przeciw-grypie/ (ostatni dostęp: 23.08.2022)
 16. https://biznes.interia.pl/praca/news-podsumowanie-raportu-benefity-w-oczach-pracownikow-2021,nId,5467703 (ostatni dostęp: 23.08.2022)
Wróć na górę