Dieta a zdrowy tryb życia — jak o siebie zadbać?

Rozwój cywilizacji, choć pożądany przez większość z nas, niesie za sobą również negatywne skutki. Współcześnie coraz częściej mówi się o obciążeniu, jakim są choroby cywilizacyjne. Zaliczamy do nich między innymi [1]:

  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby otępienne, takie jak choroba Alzheimera.

Niemal wszystkie z nich należą do grupy chorób dietozależnych. Szacuje się, że czynnikiem rozwoju prawie 30% nowotworów jest w dużej mierze dieta [2, 3]. Sposób odżywiania się bywa przez nas bagatelizowany. A przecież zbilansowana dieta to nie tylko smukła sylwetka i dokładnie zaplanowane posiłki. To również dbanie o własne zdrowie.

Pandemia otyłości

Szacuje się, że nadwagę ma 60% Polaków. Otyłość tyczy się aż jednej czwartej z nas. Niestety, wygląda na to, że z roku na rok osób otyłych będzie przybywać. Nie należy zapominać o fakcie, że otyłość to nie tylko zwiększona masa ciała i związany z tym dyskomfort. To także ogromna liczba komplikacji zdrowotnych, obejmujących między innymi cukrzycę [4]. 

Wszechobecne obowiązki, życie w biegu i praca sprawiają, że nie odżywiamy się tak, jak powinniśmy. Jemy nieregularnie, niezdrowo, a zmęczenie staje się wymówką dla aktywności fizycznej. Rezultat może być tylko jeden — zwiększone ryzyko schorzeń dietozależnych oraz otyłość wraz z wszystkimi jej komplikacjami

Zmiana nawyków nie jest prosta – z pomocą przychodzą specjaliści

Wbrew pozorom, zmiana nawyków żywieniowych wcale nie jest taka prosta. Z biegiem lat każdy wyrabia sobie swój schemat dnia — nierzadko uwzględniając przy tym niezdrowe przekąski czy regularne wizyty w fast foodach. Wiele osób “zajada stres”, chociażby sięgając po słodycze w kryzysowych chwilach. Warto jednak pamiętać, że prawidłowa dieta ma nie tylko wpływ prozdrowotny, ale również poprawia samopoczucie.

Aby zadbać o swoje zdrowie, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Przede wszystkim udzieli on porad dotyczących zmiany sposobu żywienia na zdrowszy. Specjalista wspiera również w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych oraz pomaga ułożyć właściwy i smaczny jadłospis. Zdrowy tryb życia to nie tylko regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, ale również… satysfakcja z ich jedzenia.

Niezdrowy tryb życia często związany jest także ze stresem życia codziennego. W takim przypadku należy rozważyć również wizytę u psychologa, który pomoże zdiagnozować trudności i pracować  nad nimi. Pomoc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami ma zbawienny wpływ na równowagę psychiczną.

Zadbaj o zdrowy tryb życia pracownika z INTER Polska

Jako INTER Polska doskonale wiemy, jak istotny jest komfort i bezpieczeństwo pracownika. Dlatego oferowane przez nas grupowe ubezpieczenia zdrowotne dla firm INTER Vision obejmują również konsultacje z dietetykiem oraz psychologiem. W ramach pakietu, osoby ubezpieczone otrzymują możliwość umówienia się na zdalne konsultacje z wymienionymi specjalistami.

Ochrona zdrowia to nie tylko zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń czy konsultacje z lekarzami specjalistami. To także profilaktyka prozdrowotna, której nieodłącznym elementem jest zdrowy tryb życia, w tym prawidłowa dieta

Od 20 lat oferujemy grupowe ubezpieczenie INTER Vision, dlatego doskonale wiemy, czego wymagają pracodawcy i potrzebują pracownicy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktem w celu ustalenia zakresu usług, jakiego Państwo potrzebują: https://interpolska.pl/dla-firm/ochrona-zdrowia/.

Referencje

  1. Kopp W. How Western Diet And Lifestyle Drive The Pandemic Of Obesity And Civilization Diseases. Diabetes Metab Syndr Obes. 2019 Oct 24;12:2221-2236. doi: 10.2147/DMSO.S216791. PMID: 31695465; PMCID: PMC6817492.
  2. https://wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2015/10/Profilaktyka-chorob-dietozaleznych.pdf [ostatni dostęp: 23.08.2022 r.]
  3. http://onkologia.org.pl/dieta/ [ostatni dostęp: 23.08.2022 r.]
  4. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html [ostatni dostęp: 23.08.2022 r.]
Wróć na górę