Ubezpieczenie zdrowotne: dla dobra pracownika, z myślą o firmie

Ubezpieczenie zdrowotne - dla dobra pracownika z myślą o firmie. pracownika

Komfort i zadowolenie pracownika wpływa na jakość jego pracy, a to bezpośrednio przekłada się na prężne funkcjonowanie firmy. 66% Polaków uważa zdrowie za najważniejszą wartość [1], za jedną z trzech najważniejszych wartości uznaje je aż 89% badanych [1]. Dbanie o zdrowie pracowników przekłada się nie tylko na efektywność wykonywanych przez nich zadań, ale także poprawia atmosferę panującą w firmie. Należy pamiętać o tym, że lepsza kondycja zdrowotna pracownika to także zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich, a tym samym oszczędność finansowa dla pracodawcy. Myśląc o rozwoju i dobrym prosperowaniu działalności, warto skupić się więc na doborze odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego dla swoich pracowników.

Ubezpieczenie zdrowotne dla firm – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji co do wyboru konkretnej polisy, warto sprawdzić, co zawiera dane ubezpieczenie zdrowotne, którym obejmujemy naszych pracowników. Jakie elementy powinna zawierać taka polisa?

 • konsultacje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – lekarza rodzinnego, internisty i pediatry
 • zakres oferowanych konsultacji specjalistycznych – dobre ubezpieczenie oferuje możliwość konsultacji takich popularnych specjalistów, jak: kardiolog, gastrolog, ginekolog, chirurg czy dermatolog
 • możliwość umówienia zarówno wizyty stacjonarnej, jak i e-konsultacji
 • zakres badań laboratoryjnych i diagnostycznych – ważne, by polisa obejmowała zarówno badania laboratoryjne (tj. badanie krwi i moczu, cholesterol, markery nowotworowe), jak i badania obrazowe (w tym RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy gastro lub kolonoskopię)
 • szczepienie przeciw grypie – to istotny element profilaktyki zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na grypę, co często jest utrapieniem dla pracodawców i wpływa na terminowe wykonywanie zadań przez pracowników
 • stomatologia, 
 • badania z zakresu medycyny pracy – warto pamiętać, że każdy pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów badań wstępnych, kontrolnych i okresowych pracowników [2].

Przed wykupieniem ubezpieczenia dobrze jest sprawdzić, jakie konsultacje specjalistyczne mieszczą się w jego zakresie – szerszy zakres opieki zdrowotnej gwarantuje satysfakcję pracowników i dostosowanie do ich potrzeb. Przykładem takiego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników jest pakiet INTER VISION – w jego ramach udzielane są świadczenia przez lekarzy prawie każdej specjalności. Pracownik zyskuje możliwość umówienia się na wizytę m.in.: do kardiologa, ginekologa, endokrynologa, dermatologa czy chirurga, ale także pulmonologa, nefrologa czy lekarza medycyny podróży. Ubezpieczenie obejmuje również konsultacje zabiegowe – a w ich ramach m.in. wykonywanie iniekcji, zakładanie i zdejmowanie gipsu, zdjęcie szwów, opatrywanie urazów czy punkcję stawów. 

Kolejnym istotnym elementem jest możliwość wykonania wielu rodzajów badań laboratoryjnych i diagnostycznych – bezkosztowo, w zakresie ubezpieczenia i bez limitów. Diagnostyka to kluczowy element leczenia, a bez znajomości wyników badań lekarz często nie jest w stanie postawić diagnozy czy zaproponować odpowiedniej terapii. W zakresie ubezpieczenia INTER VISION znajduje się ponad 180 badań laboratoryjnych – nie tylko te podstawowe, tj. analizy krwi, moczu, poziomu cholesterolu, ale również markery nowotworowe (w tym antygen raka przewodu pokarmowego, jajnika czy sutka) oraz badania poziomu hormonów, badania związane z diagnostyką infekcji czy chorób tarczycy. W ramach pakietu INTER VISION dostępnych jest również szereg badań diagnostycznych, w tym m.in.:

 • RTG
 • USG (m.in. jamy brzusznej, piersi, narządu rodnego)
 • spirometria
 • EKG spoczynkowe, wysiłkowe, Holter, ECHO serca, EMG,
 • badania endoskopowe (m.in. gastroskopia, kolonoskopia, rektoskopia)
 • rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa z kontrastem
 • skórne testy alergiczne.
Ubezpieczenie zdrowotne – dostępność świadczeń

Ważny jest nie tylko zakres udzielanych świadczeń, ale także ich dostępność. Według raportu Rzecznika Praw Pacjenta, to właśnie odmowy rejestracji na wizytę do lekarza w trybie nagłym lub trudności z zapisem na wizytę są jednymi z częstszych przyczyn skarg i niezadowolenia pacjentów [3]. W ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych INTER, pracownicy zyskują nie tylko możliwość swobodnego umawiania konsultacji lekarskich, ale i gwarancję ich szybkiej realizacji – maksymalnie do 2 dni oczekiwania na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki ubezpieczeniu można też szybko skontaktować się z lekarzem  za pośrednictwem telefonu, chatu czy wideokonferencji – w ramach e-konsultacji wizyty realizowane są zaledwie w ciągu 2 godzin. Co warto podkreślić, pracownik ma pełną dowolność w wyborze lekarza i konkretnej placówki medycznej. Może on wybierać z szerokiej oferty placówek medycznych, z którymi współpracuje INTER – przy czym są to zarówno większe sieci (np. Enelmed, LUX MED), jak i małe gabinety lekarskie – lub też wybrać inną placówkę, a wówczas ubezpieczyciel zwróci koszty świadczeń do wysokości określonej w wykazie świadczeń zdrowotnych-cenniku refundacyjnym. Pracownik nie musi również tracić czasu na wyszukiwanie lekarza konkretnej specjalizacji ani miejsca, w którym dane badanie można wykonać – zajmą się tym konsultanci INTER. 
Ponadto, w przypadku pilnych spraw i nagłych dolegliwości, pracownicy mogą skorzystać ze świadczeń Assistance dostępnych 24h/dobę – usługa ta obejmuje pomoc medyczną w przypadku nagłego zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji pracownik może skorzystać m.in. z domowej wizyty lekarskiej. Ubezpieczenie pokrywa również koszty transportu medycznego do i z placówki medycznej, rehabilitacji, wypożyczenia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a także dostawy leków dla chorych leżących. Możliwa jest również pomoc psychologiczna i dietetyczna.

Satysfakcja dla pracownika, wymierne korzyści dla pracodawcy

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników może stać się doskonałym sposobem nie tylko na podniesienie efektywności pracy, ale i budującym pozytywny wizerunek firmy w oczach zatrudnionych. Pracownicy chętnie korzystają z pozapłacowych benefitów otrzymywanych od pracodawcy – zgodnie z raportem “Benefity w oczach pracowników 2021” wykorzystuje je aż 89% badanych [4]. Popularną formą pozapłacowych korzyści dla zatrudnionych jest właśnie pakiet opieki medycznej [4]. Z ubezpieczeń zdrowotnych pracownicy korzystają chętnie, a dzięki dbaniu o ich stan zdrowia pracodawca zyskuje obniżenie absencji chorobowej i poprawę wydajności, co pozytywnie wpływa na rozwój i kondycję biznesu. 

Ubezpieczenie zdrowotne dla firm to nie tylko korzyści w zakresie opieki medycznej, to przede wszystkim zwiększenie motywacji pracowników i podniesienie ich zaufania do pracodawcy. Zadowolony pracownik zaś jest gwarancją dobrego prosperowania firmy. 

Szczegóły oferty pakietów ubezpieczeń zdrowotnych INTER  dla mniejszych i większych firm znajdą Państwo na naszej stronie internetowej –  https://interpolska.pl/dla-firm/ochrona-zdrowia

Referencje:
 1. Wartości i zaufanie społeczne w Polsce w 2015 r., raport GUS
 2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy
 3. https://bml.pl/artykuly/news/raport-rzecznika-praw-pacjenta-pacjenci-o-pandemii (data ostatniego dostępu: 30.09.2021r.) 

https://biznes.interia.pl/praca/news-podsumowanie-raportu-benefity-w-oczach-pracownikow-2021,nId,5467703  (data ostatniego dostępu: 9.09.2021r.)

Wróć na górę