Prawo do work-life balance. Co jeszcze napędza pracowników do efektywnej pracy?

Pracownicy z Japonii w miesiąc podnieśli wydajność o 40 proc! Drogą do sukcesu okazał się krótszy tydzień pracy. Upłynie jeszcze sporo czasu, zanim na taki eksperyment zdecydują się (o ile w ogóle) inne firmy. Są jednak inne sposoby, które pozwalają na stymulowanie efektywności zespołu.

Całkiem niedawno świat obiegła informacja, że Microsoft przeprowadził w Japonii eksperyment. Otóż Japończycy testowali przez miesiąc czterodniowy dzień pracy. W tym czasie 2300 pracowników mogło cieszyć się trzydniowym weekendem i czterema dniami pracy, przy zachowaniu standardowego wynagrodzenia. Efekty zaskoczyły nie tylko technologicznego giganta. Okazało się, że wydajność pracowników wzrosła o blisko 40 proc! Większość z nich była zadowolona z jakości życia, która także uległa poprawie. Firma zapowiedziała, że ponowi testy zimą.

Polacy zadowoleni z równowagi między życiem prywatnym a zawodowym

Krótszy dzień pracy to pomysł, który pojawia się co jakiś czas w dyskusjach o jakości pracy, jako konsekwencja nasilającej się potrzeby balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Równowaga na obu płaszczyznach przekłada się bowiem na efektywniejszą pracę i zadowolenie obu sfer życia – tej zawodowej i prywatnej. Z badań Eurobarometru wynika, że najbardziej zadowoleni pod tym względem są Duńczycy – 91 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się pracownicy z Austrii – z 90 proc. wskaźnikiem oraz zatrudnieni w Finlandii – 89 proc. W Polsce najbardziej zadowoleni z równowagi między życiem zawodowym i osobistym są najmłodsi respondenci – osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, na początku kariery oraz osoby powyżej 55 roku życia, czyli takie, którym zostało jeszcze kilka lat pracy. Średnio zasada work-life balance działa u 80 proc. badanych. Jednak work-life balance, to nie jedyna motywacja, która pozytywnie wpływa na pracowników.

Oto 10 czynników, które podnoszą efektywność

  1. Elastyczne formy zatrudnienia.

Doświadczenia wielu firm pokazują, że motywująco działa system elastycznych form zatrudnienia. W Polsce 58 proc. zatrudnionych osób deklaruje, że w ich miejscu pracy istnieją elastyczne formy zatrudnienia. W całej Unii Europejskiej elastyczne formy pracy są jeszcze bardziej dostępne i wskaźnik wynosi 71 proc. Elastyczne formy doceniają zwłaszcza najmłodsi, którzy są na rynku pracy od kilku lat.

  1. Dofinansowanie urlopu.

Z badania Pracuj.pl wynika, że 34 proc. pracowników czułaby się zmotywowana do pracy, gdyby pracodawca oferował dofinansowanie urlopu. Niestety w rzeczywistości na taki benefit może liczyć 24 proc. badanych. Co ważne, aż 72 proc. badanych odpowiedziało, że dofinansowanie urlopu zaproponowane przez konkurencję, byłoby wystarczającym powodem do zmiany pracy.

  1. Szkolenia.

Na taki benefit liczy 35 proc. badanych pracowników, natomiast w rzeczywistości otrzymuje go 25 proc. I uwaga! Gdyby konkurencyjna firma kusiłaby pracownika dopłatą do szkoleń, to aż 70 proc. badanych skupiłaby się na nową ofertę pracy.

  1. Prywatna opieka medyczna.

Dla badanych najbardziej atrakcyjnym dodatkiem pozapłacowym jest prywatna opieka medyczna – tak wskazało niemal 60 proc. respondentów. – Polacy lubią czuć, że mają dostęp do najlepszych lekarzy, specjalistów i badań. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli taki komfort daje firma, w której pracownik jest zatrudniony, staje się lojalny i zmotywowany do pracy – mówi Beata Rosiak, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych INTER Polska, ubezpieczyciela, który ma w ofercie dla firm, ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision. Zabezpieczenie sfery zdrowotnej jest szczególnie dla najstarszych pracowników, jak i młodszych, ale posiadających rodziny. O zdrowie chcą też dbać osoby, które wolą zapobiegać, niż leczyć. Słowem ci, którym zależy na badaniach profilaktycznych.

  1. Karta sportowa.

Im młodsi wiekowo pracownicy, tym większa szansa na motywację do pracy poprzez dofinansowanie aktywności sportowej. Boom na docenianie pracowników poprzez dofinansowanie karnetów sportowych zaczął się kilka lat temu. W dobie mody na zdrowy styl życia ponownie może to być bardzo motywujący dodatek do wynagrodzenia.

  1. Dofinansowanie nauki języków.

W przypadku tego sposobu motywacji pracownik zyskuje, bo uczy się języka, a pracodawca, bo ma w zespole osobę, która posługuje się np. językiem angielskim biznesowym. Dofinansowanie kursów językowych może być odczytywane, jako element rozwoju w ramach ścieżki kariery. To dodatkowa motywacja.

  1. Bony zakupowe.

Wydawałoby się, że bony zakupowe są powszechną praktyką w wielu firmach, ale jeśli spojrzeć na badania Pracuj.pl taki benefit stosuje 15 proc. pracodawców. Tymczasem bon zakupowy, zwłaszcza przed świętami, jest szczególnie cenną zachętą do pracy.

  1. Dofinansowanie dojazdów do pracy.

Polacy są mobilni, ale szefowie stosunkowo rzadko premiują fakt, że pracownicy dojeżdżają do miejsca pracy nawet kilkadziesiąt kilometrów. Dofinansowanie dojazdów ma w ofercie tylko 7 proc. firm, natomiast 20 proc. pracowników oczekiwałoby takiego benefitu.

  1. Opieka stomatologiczna.

Taki benefit powinien być standardem, a wciąż nim nie jest. Zaledwie 15 proc. marzy o takim dodatku w firmie, a tylko 4 proc. pracodawców go oferuje. – Biały uśmiech i zdrowe zęby mogą przełożyć się na lepsze wyniki sprzedażowe, bardziej kompetentną obsługę klienta czy większą otwartość na współpracę w zespole – mówi Beata Rosiak, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych INTER Polska. – Ubezpieczenie zdrowotne, które oferujemy ma w pakiecie opiekę stomatologiczną – dodaje.

  1. Zdrowa atmosfera w firmie.

Motywację do pracy tworzą także czynniki pozapłacowe takie jak relacje w zespole, komunikacja z szefem czy podejście firmy do pracownika w ważnych momentach jego życia jak ślub, narodziny dziecka czy przeciwnie, utrata kogoś bliskiego. Jeśli atmosfera w firmie jest zdrowa, wzrasta chęć do pracy.

Źródła:

Kantar, „Życie zawodowe, życie prywatne – work-life balance, Flash Eurobarometr 470”, czerwiec 2019

Pracuj.pl, „Benefity – czyli co motywuje pracowników?”, 2018

Wróć na górę