801 803 000
Student medyczny porady odnośnie praktyk

Praktyki wakacyjne na studiach medycznych – co musisz wiedzieć

Nieodłącznym elementem uczęszczania na kierunek lekarski są praktyki wakacyjne. Studenci medycyny muszą każdego lata zarezerwować miesiąc, który poświęcą na zdobywanie wiedzy w najbardziej praktycznym wymiarze. Co trzeba wiedzieć, aby nie być zaskoczonym?

Jak wyglądają praktyki na medycynie? Ile trwają praktyki po poszczególnych latach studiów?

Program praktyk jest szczegółowo opisany przez stosowne Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [1]. Choć w zależności od uczelni kolejność realizacji programu może się różnić, to wszyscy studenci medycyny zobowiązani są do odbycia takiej samej liczby godzin w takich samych jednostkach.

Praktyki zawodowe są realizowane w okresie wakacji przez cały czas trwania studiów (tj. po pierwszym, drugim, trzecim, czwartym oraz piątym roku). Muszą łącznie trwać 20 tygodni, w czasie których zrealizuje się 600 godzin dydaktycznych (a więc 450 godzin zegarowych).

W praktyce po każdym roku studiów uczęszcza się na praktyki lekarskie przez 4 tygodnie – 20 dni roboczych po 4,5 godziny dziennie.

Przez cały okres studiów konieczne jest odbycie praktyk zawodowych z zakresu:

 • opieki nad chorym (tzw. praktyki pielęgniarskie, realizowane w dowolnym oddziale) – 4 tygodnie, zwykle po 1. roku studiów,
 • podstawowej opieki zdrowotnej – 3 tygodnie, zwykle po 2. roku studiów,
 • pomocy doraźnej (np. w Stacji Pogotowia Ratunkowego lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym) – 1 tydzień, zwykle po 2. roku studiów,
 • chorób wewnętrznych – 4 tygodnie, zwykle po 3. roku studiów,
 • chirurgii ogólnej – 2 tygodnie, zwykle po 4. roku studiów,
 • pediatrii – 2 tygodnie, zwykle po 4. roku studiów,
 • ginekologii i położnictwa – 2 tygodnie, zwykle po 5. roku studiów,
 • intensywnej terapii – 2 tygodnie, zwykle po 5. roku studiów.

Praktyki zawodowe mają formę pracy lub obserwowania pracy w danej jednostce. Nie wiążą się więc z zajęciami dydaktycznymi, zaliczeniami czy innymi formami sprawdzania wiedzy. Ich zaliczenie w okresie wakacji jest jednak konieczne w celu zaliczenia danego roku studiów. Pamiętaj, aby dopełnić formalności i uzyskać odpowiednie podpisy i pieczątki, zanim pożegnasz się z danym oddziałem.

Jak zorganizować praktyki lekarskie w szpitalu?

Z pewnością na stronie internetowej dziekanatu Twojej uczelni odnajdziesz informacje na temat niezbędnych formalności, jakich trzeba dopełnić w celu zrealizowania praktyk lekarskich po danym roku studiów.

Pamiętaj, aby zabrać się za ich organizację z odpowiednim wyprzedzeniem. Podstawą jest kontakt z miejscem, w którym chcesz odbywać praktyki — najlepiej będzie zadzwonić (lub wybrać się osobiście) do sekretariatu danego oddziału, który pozwoli wybrać odpowiedni termin.

Każdy oddział ma swoje wymagania i sposób organizacji procedur formalnych — w praktyce jednak konieczne będą:

 • dostarczenie odpowiedniego podania,
 • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC i NNW — zachęcamy do sprawdzenia naszej propozycji — Pakiet INTER Student spełnia wszystkie niezbędne warunki polisy, jaką trzeba posiadać w ramach lekarskich praktyk zawodowych!,
 • wizyta w dziale kadr danego szpitala.

Kolejność dostarczania poszczególnych dokumentów może również różnić się, jeśli Twoja uczelnia ma podpisaną ze szpitalem umowę ramową. Pamiętaj jednak, że możesz podpisać umowę z danym szpitalem indywidualnie.

Czy praktykant musi mieć badanie lekarskie?

W zależności od uczelni oraz oddziału konieczne może być również dopełnienie dodatkowych formalności. Często konieczne będzie odbycie szkolenia BHP w danym szpitalu, dostarczenie potwierdzenia odpowiednich szczepień czy nawet… wykonanie dodatkowych badań lekarskich, takich jak badania krwi czy RTG klatki piersiowej.

Czy praktyki lekarskie są płatne?

Studenci medycyny nie otrzymują wynagrodzenia za praktyki wakacyjne. Precyzyjniej rzecz ujmując, zdarza się nawet, że szpitale pobierają opłatę za możliwość ich odbycia — koniecznie więc spytaj o to w oddziale w czasie organizacji formalnej, aby… nie dać się zaskoczyć.

Być może postanowisz wybrać inny szpital, który nie będzie wymagał od Ciebie dodatkowych opłat czy badań?

Co robi się na praktykach? Czego nauczysz się na praktykach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i w największym stopniu zależy od tego, na jaki oddział trafisz. Dlatego warto popytać starszych kolegów i koleżanek o ich doświadczenia, a także… walczyć o swoje!

Nie wstydź się chodzić za konkretnymi członkami personelu, pytać o rzeczy, które możesz zrobić lub zobaczyć, a także prosić o możliwość zajęcia się konkretną rzeczą, która Cię interesuje! W czasie praktyk staniesz się po prostu członkiem zespołu — będziesz więc uczestniczyć w tych czynnościach, które należą do obowiązków personelu danej jednostki.

Praktyki w szpitalu za granicą

Praktyki wakacyjne są obowiązkowe, ale nie trzeba odbywać ich w Polsce. Najczęściej wybieranymi opcjami są praktyki współfinansowane przez program Erasmus+ lub organizacje studenckie takie jak IFMSA — w tym przypadku, najlepiej będzie odwiedzić strony internetowe danych towarzystw i sprawdzić, jakie formalności należy spełnić, aby móc odbyć takie praktyki.

Możliwe jest też samodzielne zorganizowanie praktyk wakacyjnych, w sposób analogiczny do tych krajowych. W tym przypadku nieoceniona okaże się pomoc znajomych, którzy takie doświadczenie mają już za sobą.

Pamiętaj, aby upewnić się w dziekanacie Twojej uczelni, że ta forma odbywania praktyk zawodowych będzie zaliczana oraz jakich, ewentualnie, formalności musisz dopełnić, aby tak się stało!

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na praktyki w szpitalu lub przychodni?

Ubezpieczenie na praktyki wakacyjne to nie tylko narzucony przez uczelnię obowiązek. To także zapewnienie bezpieczeństwa odbywającym je studentom. Mowa nie tylko o ryzyku przypadkowego uszkodzenia sprzętu o dużej wartości. W czasie wykonywania swoich obowiązków będziesz mieć kontakt z pacjentami i materiałami potencjalnie zakaźnymi, co stwarza zagrożenie dla Twojego zdrowia. 

Nie jest też wykluczone, że w czasie praktyk ukłujesz się zanieczyszczoną igłą lub przypadkowo dotkniesz plamy krwi. W ochronie zdrowia tego ryzyka nie da się uniknąć — możliwe jest jednak zabezpieczenie się przed przykrymi finansowymi konsekwencjami. W tym celu warto wybrać polisę obejmującą ubezpieczenie na wypadek zakażenia wirusem HIV oraz WZW, a także pokrywającą koszty diagnostykę oraz leczenie w przypadku zakażenia wirusami krwiopochodnymi. 

Polisa może zawierać także ubezpieczenie działające w chwilach niezwiązanych z medycyną takich jak jazda na rowerze, amatorskie uprawianie sportu czy może obejmować również polisę turystyczną, np. INTER Tour 365, gwarantującą ochronę finansową w czasie podróży. 

Wybierając ubezpieczenie na praktyki wakacyjne, warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści. W ten sposób można, ponosząc niewielki wydatek, przygotować się na wszystkie okoliczności życia prywatnego oraz studenckiego z Pakietem INTER Student.

Referencje:

1. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego; Dziennik Ustaw 2019, poz. 1573., [ostatni dostęp: 05.03.2023 r.]