Jak założyć własną szkołę rodzenia?

Często położne, które przez lata służyły swoją wiedzą i doświadczeniem w szpitalach, postanawiają przejść „na swoje” i decydują się na założenie szkoły rodzenia. Podjęcie takiego wyzwania wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, a co więcej – znacznie większą odpowiedzialnością.

Szkołę rodzenia może otworzyć każdy, jednak z racji wykonywanego zawodu i obszernej wiedzy, którą posiadają, najczęściej decydują się na to położne. Podstawą prowadzenia takiej działalności jest zrzeszenie wykwalifikowanej kadry, która posiada odpowiednie kompetencje zawodowe oraz umiejętności –  położnych, neonatologa, ginekologa/położnika, psychologa oraz fizjoterapeutę.

Przepis art. 25 ust. 1 Ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o Zawodach Pielęgniarki i Położnej (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1217 z późn. zm.) stanowi, że położna może wykonywać indywidualną praktykę lub indywidualną specjalistyczną praktykę po uzyskaniu wpisu odpowiednio do rejestru indywidualnych praktyk albo rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk prowadzonych przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych, właściwą ze względu na miejsce wykonywania praktyki.

Co jeszcze jest potrzebne do założenia szkoły rodzenia?

Do założenia szkoły rodzenia niezbędny jest odpowiednio przygotowany lokal, najlepiej w dogodnej dla ciężarnych kobiet lokalizacji, np. w bliskiej odległości od przystanku komunikacji miejskiej. Takie miejsce powinno posiadać co najmniej dwie jasne i przestronne sale, w których będą odbywały się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Idealnym rozwiązaniem będzie dodatkowa szatnia, biuro i gabinet na spotkania indywidualne oraz mieszczący się w pobliżu bezpłatny parking.

Ważne jest również wyposażenie spełniające wymogi bezpieczeństwa, potwierdzone pozytywną opinią Sanepidu. Sale muszą posiadać rzutnik, laptop, materiały służące do nauki pielęgnacji niemowlęcia oraz wszystkie niezbędne pomoce: piłki, materace, karimaty, worki sako oraz fantomy, które pomagają w nauce nie tylko pielęgnacji noworodka, ale również pierwszej pomocy przedmedycznej.

Własna szkoła rodzenia daje położnym możliwość realizowania się w swoim zawodzie oraz tworzenie przestrzeni, która jest niezwykle potrzebna przyszłym rodzicom. Daje im ona poczucie bezpieczeństwa i ułatwia przygotowanie do nowej roli.

Należy jednak podkreślić, że prowadzenie działalności gospodarczej o takim charakterze wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Jak wybrać ubezpieczenie prowadząc szkołę rodzenia?

By czuć się w pełni bezpiecznie, warto skorzystać z  ochrony prawnej dającej dostęp do nielimitowanych porad prawnych świadczonych przez adwokatów i radców prawnych. Specjaliści z pewnością rozwieją wątpliwości, pozwalając skupić się na tym, co dla położnej najważniejsze – pracy z przyszłymi rodzicami.

INTER Polska to ubezpieczyciel, który od blisko 30 lat specjalizuje się w tworzeniu profesjonalnych pakietów ubezpieczeniowych dla branży medycznej. To ważne, gdyż nasze doświadczenie i relacje ze środowiskiem zaowocowały ofertą, która posiada rekomendację Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

W przypadku prowadzenia szkoły rodzenia, warto zauważyć, że wymagane przepisami prawa OC Obowiązkowe nie chroni wszystkich sfer Twojego życia zawodowego. Jeśli korzystasz ze sprzętu medycznego, na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, ochronę w tym zakresie zapewni Ci ubezpieczenie dobrowolne. Obejmie ono również szkody w mieniu wynikłe z rażącego niedbalstwa czy szkody na osobie wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych (w tym HIV/WZW).

Potrzebujesz ubezpieczenia na miarę swoich potrzeb? Już teraz wejdź na stronę https://interpolska.pl/sluzba-zdrowia/pielegniarka-i-polozna/ i skontaktuj się z naszym agentem, który dobierze odpowiednią dla Ciebie ochronę.

Wróć na górę