Jak zadbać o zdrowie psychofizyczne i odpocząć w Święta Bożego Narodzenia?

INTER Ubezpieczenia

Każdy z nas ma inne potrzeby

W okresie przedświątecznym jesteśmy zalewani poradami o efektywnym wypoczynku. Liczba zasad i sposobów na jego planowanie może przytłoczyć i sprawić, że –  paradoksalnie – relaks stanie się naszym kolejnym obowiązkiem, a odpoczywając, będziemy się zastanawiać, czy na pewno robimy to odpowiednio. Niech więc wyznacznikiem odpoczynku będzie dla nas pytanie: czy jest mi dobrze? Czy tego aktualnie potrzebuje moja głowa i moje ciało? To odpowiedzi twierdzące na dwa powyższe pytania powinny być głównym celem relaksu. Zwłaszcza, że na co dzień, poświęcając się dla pacjentów, zapominamy o swoich potrzebach. 

Pomysł na prezent pod choinkę: Postaw siebie na pierwszym miejscu. Masz ochotę po raz dziesiąty obejrzeć ulubiony świąteczny film zamiast sprzątać? Nie krępuj się!

Jak zbić przedświąteczną gorączkę?

Z niewiadomych powodów elementem polskiej tradycji świątecznej są wielogodzinne, męczące przygotowania i stres związany z dopięciem wszystkiego na ostatni guzik – prezentów, potraw, sprzątania… W efekcie spędzamy okres przedświąteczny w pośpiechu i zmęczeniu, nie ciesząc się jego wyjątkową atmosferą. Być może w tym roku warto zrobić eksperyment i postawić na pierwszym miejscu swoje potrzeby. Z dozą zdrowego egoizmu zadbać o trzy filary naszego zdrowia, które pomogą odpocząć naszemu umysłowi i ciału – sen, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zazwyczaj, zmagając się z męczącymi dyżurami, ryzykowną pracą na oddziale w dobie kolejnej fali COVID-19 i nieustannymi zmianami w sektorze ochrony zdrowia, spychamy te czynniki na drugi plan. Zaś właśnie odpowiednia ilość snu (min. 7-8h dziennie), pełnowartościowe posiłki i ruch to podstawowe elementy, dzięki którym nasze ciało ma szansę odpocząć i zregenerować się. W wielu badaniach potwierdzono ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne [1,2]. Niech więc sen, pełnowartościowe posiłki i ruch będą naszym ibuprofenem, paracetamolem i metamizolem na przedświąteczną gorączkę. 

Pomysł na prezent pod choinkę: Zamiast wstawać o świcie, by zdążyć do sklepu lub ugotować kolejną potrawę, wyśpij się. A później idź z bliską osobą na długi spacer. 

Święta na dyżurze

A co, jeśli przyjdzie nam spędzić część Świąt Bożego Narodzenia na dyżurze? To więcej niż prawdopodobne w obliczu braków kadrowych i zwiększonej mobilizacji w związku z pandemią. Przedstawiamy kilka pomysłów na zbudowanie świątecznej atmosfery na oddziale i zadbanie o siebie, nawet jeśli zamiast przy stole świątecznym stoimy przy stole operacyjnym:

 • zaangażowanie się całym zespołem na oddziale w dowolną akcję charytatywną;
 • wigilia na oddziale – wspólne rozdawanie prezentów, dzielenie się świątecznymi potrawami;
 • świąteczne piosenki lecące w tle w pokoju lekarskim podczas mroźnych, dyżurowych wieczorów;
 • zimowa herbata do kubka termicznego na dyżur;
 • bycie miłym dla siebie nawzajem, dla pacjentów i dla ich rodzin. 

Pomysł na prezent pod choinkę: Ciepły, przyjemny koc i grube skarpety na okołoświąteczny dyżur.

A może podróż świąteczna?

Jedni z nas wolą relaksować się w Święta w domowym zaciszu, na własnej kanapie, przy własnoręcznie ubranej choince. Wiele osób decyduje się jednak spędzić ten czas w podróży – czy to odwiedzając rodzinę lub znajomych, czy poznając uroki egzotyki i lokalne, świąteczne tradycje innych krajów. Choć obostrzenia pandemiczne nadal obowiązują, masowo rezerwujemy wyjazdy, w tym na Święta i Sylwestra – przyczyniają się do tego powszechne szczepienia, elastyczne zasady odwoływania podróży i certyfikaty covidowe [3]. 

Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży, wykupując odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Z myślą o wszystkich, którzy planują wyjazdy w okresie świątecznym, stworzyliśmy pakiet INTER Tour 365. Szeroki zakres polisy pozwoli Tobie i Twoim bliskim cieszyć się świąteczną atmosferą i zrelaksować się, mając poczucie bezpieczeństwa. 

INTER Tour 365 obejmuje między innymi ubezpieczenie:

 • kosztów leczenia i pomocy assistance w podróży, 
 • NNW za granicą z rozszerzeniem o pomoc assistance w Polsce realizowaną w związku z nieszczęśliwym wypadkiem,
 • OC w życiu prywatnym w czasie podróży,
 • bagażu podróżnego,
 • kosztów leczenia i kosztów kwarantanny powstałych na skutek zakażenia koronawirusem (COVID-19).

Możesz zdecydować się na wariant indywidualny lub rodzinny, a także rozszerzyć polisę w zależności od Twoich potrzeb – bo każdy z nas ma prawo spędzić Święta tak, jak ma ochotę. 

Pomysł na prezent pod choinkę: Dawka zdrowego egoizmu – w te Święta zadbaj o siebie. 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat polisy INTER Tour 365, możesz umówić się na rozmowę z naszym Agentem lub przeczytać szczegóły na naszej stronie internetowej

Referencje

 1. Freeman, Daniel et al. “The effects of improving sleep on mental health (OASIS): a randomised controlled trial with mediation analysis.” The lancet. Psychiatry vol. 4,10 (2017): 749-758.
 2. Hosker, Daniel K et al. “Promoting Mental Health and Wellness in Youth Through Physical Activity, Nutrition, and Sleep.” Child and adolescent psychiatric clinics of North America vol. 28,2 (2019): 171-193. 
 3. https://sukces.rp.pl/w-podrozy/art19067491-polacy-liderami-w-ue-nikt-nie-pragnie-podrozy-zagranicznych-jak-my (ostatni dostęp: 11.11.2021)
Wróć na górę