Choroby zawodowe lekarzy dentystów. Kiedy konieczność operacji czasowo uniemożliwi pracę.

Największy wpływ na wykonywanie pracy zawodowej lekarzy dentystów mają schorzenia układu ruchu, które stanowią prawie 50% orzeczonych chorób zawodowych wśród dentystów w ostatnich latach. Najbardziej narażoną częścią ciała jest kręgosłup.

Profilaktyka zagrożeń zdrowotnych

Wśród dolegliwości, które najczęściej dotykają stomatologów wymienia się: zespół cieśni nadgarstka, tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, zespół bolesnego barku, boczne skrzywienie kręgosłupa, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych oraz kręgosłupa. Największy wpływ na ich powstawanie, oprócz predyspozycji genetycznych, mają powtarzające się latami wszelkiego rodzaju niekorzystne czynniki. Siedzący tryb życia i pracy w konsekwencji obniżają naturalną wydolność i funkcje organizmu. Ważnym elementem profilaktyki jest wprowadzenie ruchu do codziennego życia.

Aby zapobiegać zagrożeniom zdrowotnym, należy:

  • pamiętać o częstej zmianie pozycji ciała,
  • wykonywać ćwiczenia mobilizujących mięśnie przeciwstawne do przeciążanych,
  • zmieniać pozycje kręgosłupa w celu odciążenia jego stawów oraz mięśni
  • rozciągać mięśnie,
  • systematycznie (1-2 razy w tygodniu po 30-45 minut) pływać lub ćwiczyć w wodzie
  • wykonywać ćwiczenia, które wspomagają kręgosłup, jak joga, pilates, nordic walking. Bardzo dobrze wzmacniają także spacery oraz jazda na rowerze,
  • pamiętać, że sen to około 1/3 naszego życia – profilaktykę i pełny wypoczynek w nocy zapewnią odpowiednio dobrana poduszka (wyprofilowana, z opcją „pamięci”) oraz wielowarstwowy materac.

Operacja ostatecznym ratunkiem

Jeżeli mimo starań dochodzi do pewnych przeciążeń, kolejnym etapem jest ukierunkowana rehabilitacja, a w ostateczności operacja.

Case study niezdolność do pracy

Marlena jest dentystą z 15-letnim stażem pracy. W czasie prowadzonych zabiegów stomatologicznych, obciąża głównie prawą rękę, co naraziło ją na powstanie zespołu cieśni nadgarstka. Niedawno nasiliły się u niej objawy bólowe, ograniczyły codzienne funkcjonowanie do tego stopnia, że nie mogła wykonywać swojej pracy. Badanie EMG wykazało uszkodzenie nerwów nadgarstka, musiała jak najszybciej poddać się zabiegowi, aby powtarzające się przeciążenie nie doprowadziło do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu.

Operacja powiodła się, po ośmiotygodniowej rekonwalescencji dentystka wróciła do pracy, a objawy bólowe nie powtórzyły się. Niestety, w efekcie dwumiesięcznej niezdolności do pracy, Marlena nie mogła przyjmować pacjentów. Na szczęście była ubezpieczona i otrzymała od INTER Polska S.A. 36 000 zł (600 zł świadczenia dziennego).

Ubezpieczenie na życie z zabezpieczeniem dochodu

Jak widać na ww. przykładzie, na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, dlatego tak znaczące jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Wynagrodzi nam ono poniesione koszty koniecznego pobytu w domu po operacji, będzie również dodatkowym zastrzykiem gotówki w przypadku późniejszego poddania się rehabilitacji.

Ubezpieczenie INTER Medyk Life zapewni Tobie i Twoim bliskim wsparcie finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych oraz gdy nie będziesz mógł wykonywać swojego zawodu .


Wróć na górę