Wspieramy profilaktykę! INTER partnerem kalendarza „ŚILne kobiety 2020”

12 lekarek ze Śląskiej Izby Lekarskiej wzięło udział w odważnej sesji fotograficznej, której efektem jest kalendarz „ŚILne kobiety 2020”. INTER jako ubezpieczyciel branży medycznej oraz oferent ubezpieczeń zdrowotnych został partnerem tej inicjatywy. Wspólnie z lekarzami popieramy profilaktykę, wierząc, że wcześnie wykryty nowotwór można pokonać.

Promocja badań profilaktycznych leży u podstaw działania INTER jako ubezpieczyciela zdrowotnego. Firmy, które są naszymi klientami, mogą korzystać z badań i porad specjalistycznych na najwyższym poziomie, gwarantując swoim pracownikom szybki dostęp do usług medycznych, a tym samym szybkie wykrywanie chorób. Równocześnie, INTER aktywnie współpracuje z samorządem lekarskim oferując specjalistyczne programy ubezpieczeniowe dla tej grupy zawodowej.

– Akcje takie, jak kalendarz „ŚILne kobiety 2020”, mają uświadamiać Polkom i Polakom, że mają realne szanse w walce z chorobą nowotworową. – mówi Beata Rosiak, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych INTER Polska – Zaangażowaliśmy się w tą akcję z kilku powodów. Po pierwsze, co roku wzrasta liczba zachorowań na nowotwór złośliwy piersi w Polsce. Wierzymy, że mówienie o profilaktyce i zachęcanie do badań przynosi efekty. Po drugie, popularyzacja ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez pracodawcę może przyczynić się do lepszej dostępności do badań profilaktycznych oraz świadczeń medycznych. Tym samym, wczesne wykrycie choroby u pracownika pozwoli na pełne wyleczenie i szybki powrót do pracy – dodaje Beata Rosiak.

Lekarki, kobiety, pacjentki

Do zdjęć w kalendarzu „ŚILne kobiety 2020” pozowały lekarki, które zaangażowały się w akcję charytatywną skierowaną do kobiet. Wyszły z roli specjalistów, których nie dotyczą problemy pacjentów. Udziałem w akcji pokazały, że same też są kobietami, które poddają się badaniom profilaktycznym i mogą być pacjentkami. Tak było w przypadku dr Ewy Bogackiej-Konik, która dowiedziała się, że choruje na nowotwór piersi w czasie ciąży. Jej życie uratowało jedno badanie USG, które zlecił lekarz ginekolog. Dziś dentystka i bohaterka kalendarza na styczeń jest już po mastektomii. Jest także szczęśliwą mamą 9-miesięcznego Bruna.

Lekarki, które wzięły udział w promocji profilaktyki, w tym prof. Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przekonują, że warto pokonać barierę lęku przed złą diagnozą, czy barierę wstydu – przed rozebraniem się u lekarza. Dla przykładu same wzięły udział w odważnej sesji, aby tchnąć w pacjentki odwagę do badań. Kalendarz ma przypominać kobietom, że przez 365 dni w roku mają dbać o własne ciała i zdrowie. Zdaniem profesor sami – stylem życia, podejściem do badań – odpowiadamy za to, czy zachorujemy na nowotwór, czy nie.

Wczesne wykrycie raka to szansa na wygraną

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 r. różnego typu choroby nowotworowe wykryto u ponad 164 tys. Polaków, w tym 81,6 tys. przypadków dotyczyło kobiet. W przypadku Polek najczęściej rejestrowany był nowotwór złośliwy piersi – 22,8 proc., płuca – 9,5 proc. oraz trzonu macicy – 7,7 proc. Tymczasem autorzy raportu „Rak piersi w Polsce – leczenie to inwestycja” podkreślają, że wykrycie raka piersi w jak najwcześniejszym stadium rozwoju znacznie zwiększa odsetek wyleczeń i wpływa na obniżenie o około 25 proc. wskaźnika umieralności.

Tak zatrważające statystyki dotykają także pracodawców. Długotrwałe absencje chorobowe mogą być przyczyną wielu problemów, zwłaszcza jeśli dotyczą wysoko wykwalifikowanego personelu. Dlatego warto zainwestować w dostęp do badań i świadczeń medycznych dla pracowników. To przecież oni tworzą firmę.

 

 

 

Źródło:

Krajowy Rejestr Nowotworów, „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2016 r.” Warszawa, 2018 r.

Uczelnia Łazarskiego, „Rak piersi w Polsce – leczenie to inwestycja”, Warszawa, 2014

Wróć na górę