801 803 000
popracy 2

Lekarze. Aktywni i bezpieczni, także po godzinach

Choć lekarze pracują na potęgę, to chętnie wychodzą po godzinach i korzystają z urlopu wypoczynkowego. Coraz częściej zapewniają sobie bezpieczeństwo poprzez zakup odpowiedniej polisy.

Lekarze to zapracowana grupa zawodowa. Średni całkowity miesięczny czas pracy lekarza i lekarza dentysty wynosi 234,3 godziny – wynika z badania „Ile pracują lekarze i lekarze dentyści w Polsce?” opublikowanego przez Naczelną Izbę Lekarską w marcu 2018 roku. Z publikacji wynika, że lekarze niespecjaliści pracują 262,8 godzin i tym samym pracują dłużej niż osoby posiadające specjalizację – ci pracują 226,2 godziny.

Czas pracy zależy także od tego, jakim schorzeniem zajmuje się lekarz. Przykładowo największy średni wymiar czasu pracy zanotowano dla osób leczących urazy (261,5 godziny miesięcznie), następnie ciążę/poród/połóg (256,4) oraz HIV (253,8). Najniższe średnie czasy pracy zaobserwowano dla leczenia stomatologicznego (170,3 godziny miesięcznie), chorób oka i okolic (208,6) oraz chorób uszu i wyrostka sutkowatego (216,9).

Aktywni i zmotywowani

Pomimo intensywnej pracy zawodowej, lekarze znajdują czas na realizację hobby. Przykładowo, na stronie Panaceum.lodz.pl/po-godzinach czytamy: „Lekarze Po Godzinach to projekt, który powstał z inicjatywy Koła Młodego Lekarza i Lekarza Dentysty w porozumieniu z innymi organami Izby. Ideą tego przedsięwzięcia jest skupienie w jednym miejscu wszystkich aktywności, projektów i ofert kulturalnych, sportowych oraz integracyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów będących członkami Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi”.

Inicjatyw wspierających pasje i zainteresowania lekarzy jest wiele. Wieloletnią tradycję ma klub motocyklowy „DoctorRiders”, Festiwal Piosenki Lekarskiej (lekarze mogą nadsyłać autorskie utwory) czy Międzynarodowy Festiwal Lekarzy Śpiewających (występują na nim lekarze wszystkich specjalności), a nawet sportowe Igrzyska Lekarskie. Środowisko ceni aktywny styl życia.

Amatorzy-pasjonaci ze wsparciem

– INTER od wielu lat wspiera różne pasje lekarzy rozumiejąc, że jest to istotny element równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Pozwala odreagować trudne sytuacje, zapobiegać wypaleniu zawodowemu, ma też właściwości terapeutyczne. Jesteśmy zaangażowani w projekty fotograficzne, regaty żeglarskie, projekty wydawnicze, motocyklowe, muzyczne. Przy tej okazji stwierdzamy, że środowisko lekarskie jest wyjątkowo utalentowane, zaś amatorskie realizacje artystyczne są zaskakująco bliskie tym profesjonalnym – mówi Katarzyna Walczak, Dyrektor Biura Marketingu i PR INTER Polska.

Ubezpieczyciel ma także ofertę skrojoną pod potrzeby tej grupy zawodowej. – Z myślą o lekarzach, którzy żyją pełnią życia także po pracy, przygotowaliśmy polisę, która chroni ich w tym prywatnym czasie. Przykładowo osoby często podróżujące samochodem interesują się opcją INTER Ochrona Prawna, która w wariancie ochrona zawodu i życia prywatnego zapewnia np. ochronę w zakresie spraw związanych z ruchem drogowym – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC INTER Polska. Ponadto lekarze mogą wybrać typowo wyjazdowe ubezpieczenie INTER Tour 365, które jest ważne na całym świecie, przez 12 miesięcy i niezależnie od liczby wyjazdów w roku. – Jako ubezpieczyciel nie wymagamy zgłaszania dat wyjazdów. Jest tylko jedno ograniczenie. Długość pojedynczego wyjazdu może wynosić maksymalnie 45 dni – mówi Andrzej Twardowski dodając, że lekarze coraz częściej pytają o polisy chroniące ich w czasie wolnym od pracy..