801 803 000
lekarz krytyczne opinie

Lekarz, jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, musi liczyć się z krytycznymi opiniami w internecie

Największym społecznym zaufaniem, jak wynika z badania CBOS nr 157/2019 “Które zawody poważamy” cieszą się zawody, które cechuje wysoka użyteczność społeczna, takie jak strażak (94 proc.), pielęgniarka (89 proc.) czy lekarz (80 proc. deklaracji). Stosunek do tych profesji jest równie pozytywny wśród wszystkich badanych grup, niezależnie od wieku i wykształcenia.[1] Pomimo tego, na forach internetowych pojawiają się wpisy, na których – nierzadko w sposób wulgarny – opisywani są lekarze.

Lekarz, będąc osobą wykonującą zawód zaufania publicznego[2], musi liczyć się z ocenami krytycznymi[3] swoich pacjentów, którzy mają prawo do publicznego wyrażania swojego zdania. Jednak warto pamiętać, że nie każda wypowiedź opublikowana w Internecie jest zgodna z prawem i w takiej sytuacji lekarz może bronić swojego dobrego imienia na drodze postępowania sądowego.

Co zrobić, gdy opinia wystawiona w sieci godzi w dobre imię lekarza?

Czasem brak reakcji jest najlepszym wyjściem. Brak odzewu na krytyczną wypowiedź może spowodować, że utonie ona w morzu innych, bardziej pozytywnych ocen. Można także się do niej fachowo i kulturalnie odnieść. Większość serwisów, takich jak np. znanylekarz.pl, pozwala na wyrażenie własnego zdania dotyczącego danego komentarza. Jeśli nie ma takiej opcji, zawsze można przekonać właściciela serwisu internetowego, by usunął obraźliwy komentarz. Lekarz ma również prawo dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych na drodze cywilnej i karnej. Obraźliwe, poniżające wpisy w Internecie nierzadko spełniają przesłanki przestępstwa, pomówienia bądź znieważenia, w tzw. kwalifikowanym typie przestępstwa (zagrożone są karą pozbawienia wolności).

Naruszenie godności i dobrego imienia lekarza

Pacjenci coraz częściej poszukują lekarzy online, w związku z czym rośnie znaczenie opinii wystawianych w serwisach i na forach internetowych. Rekomendacje pacjentów są kluczową informacją przy wyborze lekarza.

Może się zdarzyć, że trafisz w sieci na nieprawdziwy komentarz dotyczący Twojej osoby, noszący znamiona zniewagi lub taki, który w rażący sposób odnosi się do Twojej pracy. Nie pozwól, by autor komentarza naruszającego Twoją godność i dobre imię, niszczącego długo wypracowany wizerunek, pozostał bezkarny, nie trać potencjalnych klientów. Hejterzy muszą wiedzieć, że ich działania wiążą się z konsekwencjami.

Posiadając ubezpieczenie INTER Ochrona Prawna możesz zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej dotyczącej Twojej sytuacji. Nasi specjaliści doradzą Ci jak się zachować, jak postąpić wobec takich zarzutów. Jeśli będziesz zdecydowany wystąpić na drogę sądową  z prywatnym aktem oskarżenia, adwokat sporządzi odpowiednie dokumenty, a TU INTER Polska S.A. pokryje koszty prawnika i sporu sądowego.

Wejdź na naszą stronę i poznaj ofertę dostosowaną do specyfiki Twojego zawodu. Wybierz ubezpieczenie dla siebie, zadbamy o pomyślność rozwiązania Twoich problemów prawnych.[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF [dostęp: 16.09.2020]

[2]https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/agenda/seminaria/2013/131112/ [dostęp: 16.09.2020]

[3] https://pl.dental-tribune.com/news/krytyka-lekarza-w-internecie-nie-bez-konsekwencji/ [dostęp: 16.09.2020]