Fizjoterapeuci: zadbani fizycznie i psychicznie

Niekorzystna umowa o pracę? Fizjoterapeuta odpowiada do pełnej wysokości szkody. Brak urlopu? Nasila się ryzyko choroby zawodowej, czyli bóle w kręgosłupie. Ryzyka zawodowe można zniwelować, ale trzeba o siebie zadbać.

Pracują w kilku miejscach, średnio przez 145 godzin w miesiącu. Fizjoterapeuci, bo o nich mowa, są obecnie szczególnie poszukiwaną grupą specjalistów w Polsce. Kobiety najczęściej pracują w przychodniach i szpitalach, z kolei mężczyźni decydują się głównie na rehabilitację domową i prywatne gabinety – wynika z najnowszego badania „Polski fizjoterapeuta”1 Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Niezależnie od płci pracują oni także m.in. domach opieki społecznej, SPA, klubach sportowych i hotelach.

Kluczowy rozwój i bezpieczeństwo
Intensywny charakter pracy, duża odpowiedzialność i wymagania klientów sprawiają, że fizjoterapia to zawód dla wytrzymałych, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z analiz wynika, że fizjoterapeutów do dalszej pracy w zawodzie w dużej mierze napędza satysfakcja. Ta utrzymuje się w momencie, w którym fizjoterapeuci mają możliwość ciągłego kształcenia się w swoim kierunku – stwierdzają badaczki w analizie dot. oceny satysfakcji zawodowej2. Jednocześnie wynika z niej, że 77 proc. fizjoterapeutów pracuje w miejscach, które dają możliwości rozwoju.
Fizjoterapeuci zatrudnieni są zarówno na etatach, ale i umowach zlecenie. Część z nich prowadzi także praktykę fizjoterapeutyczną. Za każdą z form pracy kryje się odpowiedzialność. – W przypadku fizjoterapeutów kluczowe jest nadążanie za zmieniającymi się przepisami oraz świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na ich barkach. Przykładowo fizjoterapeuta pracujący na umowie o pracę ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracodawcy do wysokości trzech wynagrodzeń, jednak gdy pracuje na podstawie umowy-zlecenie odpowiada do pełnej wysokości szkody – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC INTER Polska. – Fizjoterapeuci coraz częściej dostrzegają to ryzyko zawodowe i wybierają polisę ubezpieczeniową, która ich zabezpiecza – dodaje.

Wzgląd na własne zdrowie
Specjaliści dbają o swoje bezpieczeństwo i chcą podnosić kwalifikacje zawodowe. Wszystko po to, aby jak najdłużej odczuwać satysfakcję z pracy i uniknąć wypalenia zawodowego. Do osiągnięcia tego celu kluczowe jest ich własne zdrowie. Fizjoterapeuci muszą szczególnie o nie dbać, gdyż są narażeni na urazy. „Fizjoterapeuta pracując w bezpośrednim kontakcie z chorym zmuszony jest zarówno do dźwigania (części ciała lub całego pacjenta), pozostawania przez długie okresy w jednej wymuszonej pozycji ciała (najczęściej w przodopochyleniu) oraz częstego schylania się. Wymienione czynności i pozycje ciała są bowiem nieodłącznym elementem jego pracy i trudno ich uniknąć. W związku z powyższym możliwość wystąpienia urazu lub przeciążenia mięśni przykręgosłupowych, więzadeł przykręgosłupowych czy też w ostateczności krążków międzykręgowych jest szczególnie duża” – czytamy w analizie „Bóle kręgosłupa lędźwiowego w grupie zawodowej fizjoterapeutów”3. Wynika z niej, że 29 proc. fizjoterapeutów objętych badaniem, odczuwało bóle podczas dźwigania; 21 proc. – podczas skrętu tułowia, 16 proc. – podczas skłonu. Wyniki badań pokazują, że fizjoterapeuci, chcąc nieść pomoc innym, muszą dbać o siebie.

Źródła:
1. Krajowa Izba Fizjoterapeutów, „Polski fizjoterapeuta”, 2019
2. „Ocena satysfakcji zawodowej fizjoterapeutów z województwa zachodniopomorskiego”, Barabasz Katarzyna, Gębska Magdalena, Weber-Nowakowska Katarzyna, Podhorecka Marta, Sielska Małgorzata, Zukow Walery, 2017 rok
3. Balneologia Polska „Bóle kręgosłupa lędźwiowego w grupie zawodowej fizjoterapeutów”, http://www.czytelniamedyczna.pl/370,blle-krgosupa-ldwiowego-w-grupie-zawodowej-fizjoterapeutlw.html

Wróć na górę