801 803 000
zmianapracy 2

Zmiana pracy a polisa. O czym powinni pamiętać ubezpieczeni lekarze?

Polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie. Przy zakupie polisy mają obowiązek poinformować ubezpieczyciela o swojej sytuacji zawodowej. Podobnie, gdy zmieniają pracę.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,3 lekarza. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Najlepiej jest w Grecji, gdzie ten wskaźnik wynosi 6,3, Austrii – 5,1 oraz Portugalii – 4,6).

Jednocześnie polscy lekarze pracują w kilku miejscach naraz i zmieniają placówki, w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. Przykładowo Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku sprawdziła, ile pracują pomorscy lekarze. Okazało się, że podstawą jest etat. Poza tym 26 proc. wykonuje zawód w ramach dwóch kontraktów, a 22 proc. podpisało więcej niż dwie umowy kontraktowe.

O czym powinni pamiętać ubezpieczeni lekarze? Otóż, kupując polisę powinni poinformować ubezpieczyciela o swojej sytuacji zawodowej. Co więcej lekarz, który zmienia pracę, także ma taki obowiązek. Powodem jest fakt, że zmiana miejsca wykonywania pracy może mieć wpływ na ocenę ryzyka. Inne stawki za wykupienie ubezpieczenia płaci lekarz w lecznictwie ambulatoryjnym, a inne, gdy pracuje w szpitalu.

Sprawdź zakres pakietu INTER dla Lekarzy na www.interpolska.pl