Ubezpieczenie OC dla fizjoterapeutów skrojone na miarę

Zarobki fizjoterapeutów są niewspółmierne do odpowiedzialności i ryzyka, jakie niesie za sobą ten zawód. Chcąc zapewnić sobie ochronę, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

W styczniu br. Prokuratura Rejonowa w Tarnowie umorzyła postępowanie wobec 30-letniej fizjoterapeutki. Śledztwo dotyczyło okoliczności śmierci 10-latka, który zmarł podczas hydroterapii. Prokurator stwierdził, że nie można wykazać, że do śmierci chłopca doszło w wyniku niezachowania przez fizjoterapeutkę ostrożności wymaganej przy prowadzeniu zabiegu.

Niskie zarobki, wysokie ryzyko sprawy sądowej

Powyższy przykład pokazuje, jak dużą odpowiedzialnością jest obarczony zawód fizjoterapeuty. Praca z pacjentem zwiększa ryzyko popełnienia błędu terapeutycznego, a w konsekwencji – sprawy sądowej. Trudne i skomplikowane przypadki stanowią olbrzymie obciążenie psychiczne. Płace w tym sektorze są niewspółmierne do  odpowiedzialności, jaką ponosi fizjoterapeuta. Z danych wynagrodzenia.pl wynika, że miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku fizjoterapeuty wynosi 2 648 zł brutto. Połowa fizjoterapeutów otrzymuje pensję wahającą się od 2 276 zł do 3 234 zł. Zarobki poniżej 2 276 zł oraz powyżej 3 234 otrzymuje po 25 proc. fizjoterapeutów. Tym bardziej potrzebne wydaje się dobre ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które będzie finansowym zabezpieczeniem w sytuacji, gdy trzeba będzie zapłacić odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC – konieczna ochrona w zawodzie

Zgodnie z nowymi przepisami prawa, od 30 listopada br. każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą będzie musiał wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Obejmuje ono zakresem wszystkie czynności fizjoterapeutyczne wynikające z Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty m.in. zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii masaże, oraz wybrane zabiegi terapii manualnej (w tym mobilizacje lub manipulacje).

Fizjoterapeuci zatrudnieni na etacie i nie posiadający własnej działalności gospodarczej także powinni rozważyć zakup polisy OC, choć dla nich jest to ubezpieczenie dobrowolne. Ochroni ono w sytuacji, kiedy pracodawca wystąpi z regresem – czyli będzie żądał pokrycia szkody wyrządzonej pacjentowi – do wysokości 3 pensji.

W ramach pakietów ubezpieczeń zawodowych można również zastanowić się nad ubezpieczeniem na wypadek agresji pacjenta, naruszenia praw pacjenta, czy ochrony prawnej – zapewni ono kompleksowy parasol ochronny w różnych sytuacjach związanych z codzienną pracą.

 

Wróć na górę