Rejestracja praktyki zawodowej w 5 krokach #Fizjoterapeuci

Fizjoterapeuci, którzy chcą zarejestrować praktykę zawodową, mogą to zrobić online. Wystarczy krok po kroku przejść odpowiednią procedurę.

Krok 1: Założenie Profilu Zaufanego
Posiadając Profil Zaufany oraz elektroniczny podpis można załatwić większość urzędowych i biznesowych spraw. Dlatego warto posiadać Profil Zaufany. Jest on bezpłatny i można go założyć m.in. poprzez konto w banku. Z kolei podpis elektroniczny jest usługą płatną. Na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii czytamy: „Podpis kwalifikowany możesz kupić u jednego z dostawców. Listę firm w Polsce znajdziesz na stronie NCCert. Możesz też skorzystać z e-podpisu wydanego przez kwalifikowane podmioty w dowolnym kraju UE. Cena zależy od: dostawcy, którego wybierzesz; okresu ważności certyfikatu, rodzaju urządzenia do składania podpisu (czytnik kart usb, token usb lub pcmcia)”.

Krok 2: Założenie działalności
Własną działalność można założyć w każdym urzędzie, a także online. Co istotne fizjoterapeuci, który chcą zarejestrować praktykę zawodową, muszą posiadać własną działalność gospodarczą. We wniosku należy wpisać tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Dla działalności fizjoterapeutycznej to przede wszystkim kod 86.90.A.

Krok 3: Zakup ubezpieczenia
Fizjoterapeuci posiadający własną działalność gospodarczą muszą wykupić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie różni się wysokością sumy ubezpieczenia (kwotą maksymalnej odpowiedzialności ubezpieczyciela), w zależności od formy prowadzenia działalności. Fizjoterapeuci jako praktyka fizjoterapeutyczna potrzebują minimum 30.000 euro na jedno i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.

Krok 4: Wniesienie opłaty
Wpisanie do rejestru wiąże się także z poniesieniem opłaty. Zgodnie z ustawą jest to 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W 2019 roku opłata wynosi 98 zł. Na stronie KIF czytamy: „Opłatę należy wnieść na indywidualny numer konta, który uzyskano podczas rejestracji do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Jest to ten sam numer konta, na który wnoszone są opłaty za składki członkowskie w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów”.

Krok 5: Rejestracja w KIF
Po wypełnieniu powyższych kroków należy wejść na stronę: https://rpwdl.csioz.gov.pl, założyć konto i zalogować. To pod tym adresem można dokonać rejestracji podmiotu gospodarczego. Wniosek składa się z czterech zakładek. Chcąc podpisać wniosek i wysłać go, każda z nich musi być wypełniona. „Aby poprawić wniosek i wysłać go ponownie należy wybrać opcję >>wnioski zwrócone do uzupełnienia<<, później przywróć wniosek do stanu roboczego, a następnie >>modyfikuj wniosek<< i należy wprowadzić wymagane zmiany – czytamy w szczegółowej instrukcji, która znajduje się na stronie KIF.

Więcej na stronie www.interpolska.pl

Wróć na górę