801 803 000
10 1 2

Pielęgniarki, położne, matki. Jak pracując na kontrakcie zabezpieczyć siebie i rodzinę

Z badań wynika, że kobiety obawiają się o swoją finansową przyszłość. Z powodów finansowych wiele pielęgniarek po zakończeniu pracy idzie do kolejnej. Jednocześnie narasta lęk o kondycję zdrowotną i możliwość wykonywania ciągłej pracy. Antidotum na te lęki jest zwolnienie tempa życia i dobre ubezpieczenie.

Nie dalej jak rok temu organizacja „Kobieta i Pieniądze” przeprowadziła pierwszą edycję badania sprawdzającego gotowość Polek do przejęcia odpowiedzialności za finansowy byt rodziny. Wniosek był jeden: kobiety wciąż nie mogą czuć finansowego bezpieczeństwa. Okazało się, że aż 58 proc. badanych kobiet uważa, że nie dałaby sobie rady finansowo w sytuacji, gdyby mąż lub partner je opuścił. Najwięcej, bo 31 proc. odpowiedziała, że do utrzymania rodziny potrzebuje między 3 a 4 tys. zł, z kolei 23 proc. zadeklarowała sumę do 3 tys. zł. Pozostałe uczestniczki badania wymieniały kwotę od 4 tys. w górę.

Praca po dyżurze

Wyniki uświadamiają ważną kwestię. Pieniądze i praca dla kobiet to ważny bilet do niezależności. To też sposób na uczestniczenie w finansowym życiu rodziny. Niestety wiele kobiet, w tym pielęgniarki i położne płacą za to wysoką cenę. Z najnowszego badania Stowarzyszeń Pielęgniarek Cyfrowych wynika, że aż 61 proc. z nich po 12 godzinach dyżuru na etacie idzie do drugiej pracy. Ponad połowa to pielęgniarki mające miesięcznie do 100 dodatkowych godzin pracy, 17 proc. – nawet do 200 godzin, a 1 proc. badanych – 300 godzin miesięcznie. Tymczasem pracownicy z tego obszaru mogą pracować 37 godzin i 30 minut tygodniowo.

Niestety ta wieloetatowość ma negatywny wpływ na relacje z pacjentami (odpowiedziało tak 66 proc.) oraz ze współpracownikami (74 proc.). Pielęgniarki narzekają na trudne warunki pracy i możliwość popełnienia błędu. Rośnie ich obawa o pogorszenie się własnego zdrowia. W takich warunkach trudno o poczucie, że zabezpieczenie siebie i rodziny jest w naszych rękach. Odpowiedzią może być dobrze dobrane ubezpieczenie.

Parasol ochronny dla pielęgniarki i położnej

Pielęgniarki i położne powinny pomyśleć przede wszystkim o ubezpieczeniu OC zabezpieczającym przed konsekwencjami błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Odpowiedzialność cywilna ma charakter finansowy, a kwoty odszkodowań zasądzane przez sądy mogą poważnie obciążyć budżet domowy.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe gdy pielęgniarka prowadzi praktykę pielęgniarską lub położniczą. Doskonałym uzupełnieniem ubezpieczenia obowiązkowego jest OC dobrowolne, które pokrywa koszty zniszczenia mienia pacjenta, czy szkody powstałe w wyniku używania sprzętu medycznego. Można także rozszerzyć ochronę o naruszenie praw pacjenta.

Warto też zastanowić się nad ofertą pakietową. Pakiet ubezpieczeń od INTER oferuje istotne zniżki w przypadku zakupu kilku produktów ubezpieczenia zawodowego. Jedną z ciekawszych propozycji jest ubezpieczenie ochrony prawnej oferujące bezpłatne wsparcie prawne. Pozwoli ono ukoić skołatane nerwy w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, czyli sporów z pacjentami. Innym ważnym ubezpieczeniem w pracy pielęgniarki jest ochrona na wypadek zakażenia wirusem HIV i WZW – również dostępna w pakiecie INTER.

Dla osób pracujących na kontrakcie istotne może się okazać ubezpieczenie na wypadek dłuższego zwolnienia – ubezpieczyciel będzie wtedy wypłacał codziennie pewną kwotę, która pozwoli przetrwać okres niezdolności do pracy. W zależności od wybranego wariantu może to być kwota nawet do 9 000 zł miesięcznie. To ubezpieczenie jest najskuteczniejszym antidotum na lęk przed utratą dochodów czy też możliwości utrzymania rodziny.