Parasol ochronny dla lekarzy: prawny, zdrowotny, zawodowy

Intensywne tempo pracy, trudne relacje z pacjentami, stres, a w efekcie problemy z własnym zdrowiem, to niektóre wyzwana jakie lekarze spotykają na ścieżce swojej drogi zawodowej.

Lekarz w Polsce przyjmuje średnio w ciągu roku 3104 pacjentów, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to 2147 pacjentów.  Równie wysokie obłożenie pracą mają lekarze na Węgrzech – 3457 i na Słowacji – 3311.  Takie obciążenie pracą nie jest specyfiką pracy każdego lekarza. W komfortowej sytuacji są szwedzcy lekarze, którzy rocznie przyjmują 679 pacjentów.  Polscy lekarze są przepracowani a ich brak odczuwalny jest  głównie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ w Polsce, średnio rocznie udziela ponad 4700 porad dla pacjentów – wynika z „Health at a Glance 2018”, przygotowanego dla krajów europejskich przez OECD i KE.
68 tys. lekarzy brakuje w Polsce, zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej. Pod tym względem Polska jest na szarym końcu Unii Europejskiej W Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza, podczas gdy średnia europejska wynosi – 3,8.  Niedobór lekarzy ma niekorzystny wpływ nie tylko na samych lekarzy, odbija się również na pacjentach – oznacza to dla nich dłuższe kolejki i krótsze czasy wizyty. Ale to tylko jedna strona medalu – tajemnicą poliszynela jest to, że lekarze w Polsce pracują na kilka etatów, bywa, że przez kilkanaście dni są poza domem, bo biegają z dyżuru na dyżur.

Komplikacje na prawno–zawodowym gruncie
Polski system zdrowia, organizacja pracy, relacje z pacjentami, tworzą liczne problemy w zawodowym i prywatnym życiu lekarzy. Jedną z poważniejszych trudności, jaką napotkać mogą lekarze są te na gruncie prawnym, w momencie pozwu pacjenta. W 2017 roku prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych lekarzy. To o blisko 15 proc. więcej postępowań niż w 2016 roku, kiedy prokuratorzy prowadzili 4963 takie sprawy. Z analizy przeprowadzonej przez Departament Postępowania Przygotowawczego Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Krajowej wynika, że najwięcej spraw o błędy medyczne prowadzonych było w okręgach prokuratur regionalnych: w Gdańsku (771 spraw), we Wrocławiu (651 spraw), w Katowicach (648 spraw), w Łodzi (633 sprawy), w Krakowie (574 sprawy) i w Warszawie (492 sprawy).

Wsparcie w trudnych chwilach z korzyścią dla zdrowia
– Wierzymy, że realne wsparcie w sytuacjach kryzysowych dotykających lekarzy stanowi kompleksowa ochrona. Fakt, że znamy zagrożenia obecne w środowisku medycznym sprawia, że zapewniamy natychmiastowe wsparcie i zabezpieczenie w sytuacjach związanych z ryzykiem zawodowym, np. w sytuacji oskarżenia o błąd medyczny – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC INTER Polska. Wylicza, że w ramach pakietu zapewnione jest: >> kompleksowe wsparcie prawne w życiu zawodowym i prywatnym, >> wideo konsultacje z adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym – każdorazowo potwierdzone pisemną opinią prawną, >>zwrot kosztów wynagrodzenia adwokata, radcy prawnego, opłat i kosztów sądowych, kosztów biegłych i świadków w sprawach sądowych, >> pomoc adwokata lub radcy prawnego w trakcie przesłuchania przed prokuratorem, >> natychmiastową reakcję Centrum Asysty Prawnej – infolinia dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Taki komfort i wsparcie w sytuacjach kryzysowych ma wielkie znaczenie dla lekarzy, którzy z sali szpitalnej trafiają na salę sądową. – Nawet silnie psychiczne osoby, dobrzy specjaliści, ludzie z wieloletnim stażem, wobec wizji sali sądowej podupadają na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Świadomość wsparcia w najtrudniejszym czasie pomaga zachować spokój – dodaje ekspert. Właśnie dlatego coraz więcej lekarzy myśli o ochronie prawnej.

Źródło:
OECD, KE, „Health at a Glance 2018”, 2018
PK, „Prokuratura prowadzi coraz więcej spraw dotyczących błędów medycznych”, 2018

 

Wróć na górę