801 803 000
fobia 2

Pacjent z fobią w gabinecie. Co warto wiedzieć i jak zadbać o własne bezpieczeństwo?

Nawet 20 proc. populacji cierpi na fobie. Jedna z nich to fobia typu krew–iniekcja–rana. Pacjent, któremu towarzyszą napady lęku, może nawet zemdleć. Fobie dotyczą dorosłych, jak i dzieci.

O fobiach wśród pacjentów mówi się niewiele. Natomiast właśnie fobia może odpowiadać za nietypowe zachowanie pacjenta w gabinecie, a nawet prowadzić do wypadku czy spowodować szkodę np. gdy pacjent zemdleje podczas badania.

O tym, że fobie są realnym problemem, przekonują autorzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w publikacji „Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie” (Varia Medica, 2018). Według definicji fobia to lęk lub strach wobec określonych sytuacji lub obiektów. „Napadowi lęku mogą towarzyszyć takie objawy, jak przyśpieszenie oddechu i akcji serca, nudności, ból w klatce piersiowej, wzmożone napięcie mięśniowe czy pocenie się dłoni. Od niepokoju może uwolnić wyłącznie oddalenie od lękotwórczej sytuacji lub przedmiotu” – czytamy w publikacji. Fobia może zaburzyć codzienne życie. Jednak mimo powszechności problemu, ok. 85 proc. osób się nie leczy – wynika z szacunków,

Niebezpieczną odmianą lęków jest hemofobia. Osoby z hemofobią unikają wszelkich sytuacji, w których mogłyby się skaleczyć bądź zranić. Z tego powodu stronią od badań krwi, zabiegów medycznych, a nawet zwykłych wizyt lekarskich, w tym leczenia stomatologicznego. Przeważnie obawiają się również rannych ludzi — traumatofobia. Na widok krwi czy zabiegi reagują omdleniem. Autorzy pracy podkreślają, że obecność tej fobii stanowi duże niebezpieczeństwo wśród diabetyków. Pacjenci z cukrzycą powinni bowiem regularnie sprawdzać poziom glikemii.

Nie zawsze jednak można unikać spotkania z lekarzami. Do takich okoliczności należy konieczność leczenia w wyniku wypadku, urazu czy z powodu operacji. Pod stałą opieką lekarza powinny być kobiety w ciąży. Nieleczona fobia u pacjenta, który musi być pod opieką lekarską, może prowadzić do nieprzewidzianych zdarzeń. Może w nich ucierpieć także przedstawiciel zawodu medycznego. – Lekarze oraz lekarze dentyści, mogą rozważyć rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie NNW, które chroni lekarza w momencie, w którym dozna on szkody. Jednocześnie zakres polisy można zwiększyć o ochronę na wypadek agresji pacjenta – mówi Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w INTER Polska.

Z publikacji dot. fobii wynika, że lęki pojawiają się już u dzieci. Czterolatki mogą obawiać się ciemności, a siedmiolatki – łych ocen. Zaburzenia fobiczne mogą zacząć się w wieku 9 lat. Żadnych lęków nie można lekceważyć. Zdaniem autorów publikacji ryzyko zachorowania na fobię specyficzną w okresie rocznym wynosi 7,1 proc. z kolei w ciągu całego życia 9,4 proc. Najbardziej narażoną na zachorowanie grupą są młode kobiety oraz osoby o niskich dochodach.

Poczuj się bezpiecznie i wykup pakiet ubezpieczeń dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów INTER dla Medycyny.