#OtoLekarz. Nagrody, to nic innego jak medal za pracę dla chorych

Najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Gloria Medicinae przyznawane jest od 1990 roku. Ma przypominać lekarzom o istocie ich pracy. Rocznie nagradzanych jest dziesięć osób.

„Wyróżnienie nie jest nagrodą za pracę naukową, za którą dostaje się tytuły doktorskie i profesorskie. To jest wyróżnienie za pracę przy łóżku chorego i to jest dla nas najważniejsze” – tak o nagrodzie powiedział wieloletni kanclerz kapituły medalu profesor Wojciech Noszczyk na antenie Polskiego Radia. Słowa przywołał dr Jarosław Wanecki w felietonie „Tętno chwały” w publikacji „Ecce Medicus”. Przywołuje też kilka faktów na temat nagród przyznawanym lekarzom:

  1. Odznaczenie Gloria Medicinae ustanowiono w 1990 roku, z inicjatywy profesorów Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Witolda Rudowskiego, Tadeusza Koszarowskiego i doktora Józefa Hornowskiego.
  2. Jego łacińska dewiza brzmi: „Niech rozkwita sztuka lekarska i wizerunkiem Józefa Strusia”.
  3. Wyróżnienie Gloria Medicinae z założenia ma charakter uniwersalny, obejmujący całą społeczność lekarską. Odznaczani nie muszą być członkami Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
  4. Nagrody przyznają także okręgowe izby lekarskie. Kryteria przyznawania medali są bardzo różne. Najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Naczelną Izbę Lekarską jest honorowanie tytułem Meritus Pro Medicis – Zasłużony dla Lekarzy.
  5. W gronie Kawalerów Orderu Orła Białego jest pięciu lekarzy. Marek Edelman, kardiolog, uczestnik Powstania w Getcie Warszawskim i świadek Zagłady. Zbigniew Religa, kardiochirurg i polityk. Wanda Półtawska, psychiatra i więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Ryszard Gryglewski, farmakolog kliniczny i były rektor Akademii Medycznej w Krakowie. Mieczysław Chorąży, onkolog i uczestnik Powstania Warszawskiego.
  6. Z okazji stulecia niepodległości Prezydent RP przyznał pośmiertnie Ordery Orła Białego stu wybitnym Polakom. Wśród nich znaleźli się dwaj lekarze. Hilary Koprowski – odkrywca szczepionki przeciw wirusowi polio oraz Janusz Korczak – lekarz i pedagog, który wraz z dziećmi warszawskiego sierocińca wywieziony został do Treblinki, gdzie zginął w komorze gazowej.

W felietonie padają także ważne pytania np. „Czy potrafimy dbać o chwałę swojego zawodu?”

Odpowiedzi warto poszukać w publikacji „Ecce Medicus”. Pobierz ECCE MEDICUS

Wróć na górę