O co chodzi z tym OC?

O co chodzi z tym OC?

Bez zakupu ubezpieczenia i rejestracji praktyki fizjoterapeutycznej, po 31 października nie będzie możliwości legalnego udzielania praktyk fizjoterapeutycznych. Oto 6 ważnych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy każdy fizjoterapeuta jest objęty obowiązkiem posiadania polisy?

Każdy fizjoterapeuta, który prowadzi własną działalność gospodarczą musi wykupić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie różni się wysokością sumy ubezpieczenia w zależności od formy prowadzenia działalności. Do 31 października, każdy fizjoterapeuta musi zdecydować czy działać jako podmiot leczniczy, czy jako praktyka fizjoterapeutyczna. Do tego czasu musi także kupić ubezpieczenie obowiązkowe.

Jakie sumy ubezpieczenia są wymagane?

Jako podmiot leczniczy fizjoterapeuta potrzebuje wyższych sum ubezpieczenia – 75 000 Euro na jedno i 350 000 na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Jako praktyka fizjoterapeutyczna jest to odpowiednio 30 000 Euro na jedno i 150 000 Euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.

Przed czym chroni ubezpieczenie obowiązkowe?

Polisa obowiązkowa ubezpiecza tylko w zakresie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. To znaczy, że szkody w mieniu pacjentów, czy szkody np. u osób postronnych przebywających na terenie placówki, nie są objęte ochroną.

Czy przy rejestrowaniu praktyki fizjoterapeutycznej potrzebne jest OC?

Tak. Chcąc zarejestrować w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów praktykę fizjoterapeutyczną, należy wcześniej kupić polisę ubezpieczenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o działalności leczniczej.

Czy fizjoterapeuta, który leczy prywatnie, musi się ubezpieczyć w zakresie OC?

Oczywiście. Polisa OC chroni majątek w sytuacji, w której fizjoterapeuta popełni błąd w sztuce i sąd uzna, że musi naprawić szkodę, wypłacając odszkodowanie, zadośćuczynienie bądź rentę. W przypadku podmiotu leczniczego bądź praktyki fizjoterapeutycznej zrobi to za fizjoterapeutę zakład ubezpieczeń.

Co się dzieje z obowiązkiem OC, kiedy fizjoterapeuta pracuje na etacie i na umowie zlecenie?

W tej sytuacji fizjoterapeuci nie mają obowiązku mieć OC. Warto jednak wiedzieć, że polisa OC chroni majątek w momencie uznania fizjoterapeuty winnym popełnienia błędu.

Wróć na górę