Lekarze: walka z czasem a odpowiedzialność

W Polsce lekarze mają dla pacjenta podczas wizyty średnio 10 minut. Pośpiech wyklucza przeprowadzenie pogłębionego wywiadu, co sprawia, że pacjenci przyjmują za dużo leków. Z kolei u lekarzy konieczność pracy pod presją czasu generuje stres.

Takie wnioski płyną z analizy międzynarodowego zespołu naukowców, który prześledził dane z ostatnich 70. lat o długości wizyt w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Badaniem objęto 28 mln pacjentów w 67 krajach. O wynikach napisał „British Medical Journal”, o czym poinformowała Wyborcza.pl. Z badań wynika, że najwięcej czasu dla pacjentów mają lekarze w Szwecji – średnio 22,5 minuty, w USA – ponad 20 minut oraz w Bułgarii – równo 20 minut. Jak podaje serwis, Polska plasuje się w trzeciej dziesiątce rankingu, a średnia długość wizyty to nieco ponad 10 minut.

Praca pod presją czasu, brak czasu na pogłębioną rozmowę

Z badania „British Medical Journal” wynika także, że zbyt krótkie wizyty przyczyniają się do tego, że pacjenci przyjmują za dużo leków. Często te leki, wypisywane przez różnych lekarzy, wykluczają się. Poza tym lekarze pracujący pod presją czasu i oczekiwań pacjentów decydują się na szybką metodę leczenia, czyli antybiotyki. Tymczasem naukowcy śledzący wpływ długości wizyt na stan zdrowia pacjentów dopatrzyli się ciekawej zależności. Cukrzycy, którym lekarze poświęcali więcej czasu, rzadziej trafiali do szpitala. Praca pod presją czasu ma także negatywne skutki dla lekarzy.

Jak wynika z raportu „Jakość w ochronie zdrowia i bezpieczeństwo pacjenta” przygotowanego przez Naczelną Izbę Lekarską 58 proc. lekarzy od czasu do czasu miewa kłopoty ze zdrowiem; 17 proc. – ma okresowe i ciągłe problemy ze zdrowiem; 1 proc. – badanych odpowiedział, że jest w ciężkim stanie. Tylko 25 proc. lekarzy uważa, że są zdrowi.

Ubezpieczenie zapewniające ochronę na czas niezdolności do pracy

Stresogenne warunki, w jakich pracują lekarze sprawiają, że warto pomyśleć o dwóch rodzajach polis. Jedno ubezpieczenie, które należy wziąć pod uwagę w świetle powyższych wyników badań to INTER Kontrakt. Zapewnia ono lekarzom wypłatę środków za każdy dzień zwolnienia lekarskiego. Takie świadczenie jest uzupełnieniem środków wypłacanych z ZUS.

Drugie to INTER Ochrona Prawna, które zapewnia pokrycie kosztów obsługi prawnej oraz szybką pomoc prawną dla osób wykonujących zawód medyczny. Lekarze, choć wykonują zawód związany z wysoką odpowiedzialnością, to pod presją czasu mogą popełniać błędy i potrzebować fachowej porady prawnej. Ubezpieczyciel zapewnia, że w ramach ubezpieczenia porad prawnych udzielają prawnicy specjalizujący się w prawie medycznym.

Wróć na górę