801 803 000
3 2

Lekarze oskarżani o błędy medyczne. Rośnie liczba postępowań prokuratorskich

Błędy medyczne wciąż są tematem tabu w środowisku lekarskim. Tymczasem w 2017 roku prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań. Lekarze coraz częściej potrzebują ochrony prawnej.

„Lekarze, jak każdy z nas, popełniają błędy medyczne, dlatego już studentów medycyny powinno się uczyć, jak przyznawać się do pomyłek i ograniczać wyrządzone leczonym szkody” – te słowa wypowiedział już kilka lat temu prof. med. Richard Cranovsky, szwajcarski znawca kwestii bezpieczeństwa pacjentów podczas konferencji psychologów klinicznych „Dusza i ciało”. Słowa cytowały największe branżowe media. W rozmowie z Polską Agencją Prasową Cranovsky przyznał, że błędy medyczne pozostają nadal w wielu krajach, także w Polsce, tematem tabu. Tymczasem zdaniem szwajcarskiego profesora poszkodowanemu należy się wyjaśnienie dokładnych okoliczności zdarzenia niepożądanego, a następnie naprawa jego skutków. Jeśli błąd lekarski zostanie dowiedziony, pacjentowi należy się odszkodowanie.

Lekarze z aktem oskarżenia. Jaki finał mają błędy medyczne?

Dziś w Polsce ogromna większość roszczeń pacjentów kończy się w sądzie. Kwestie błędów medycznych są wyjaśniane przez prokuratury, a nie np. na drodze ugody. W 2017 roku w całym kraju prowadzono 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o blisko 15 proc. więcej postępowań niż w 2016 roku, kiedy prokuratorzy prowadzili 4963 takie sprawy – wynika danych Prokuratury Krajowej, opublikowanych w kwietniu br. Najwięcej spraw o błędy medyczne prowadzonych było w okręgach prokuratur regionalnych w Gdańsku, we Wrocławiu i w Katowicach.

W sumie w 2017 roku prokuratorzy zakończyli 4206 spraw dotyczące błędów medycznych. Decyzjami merytorycznymi zakończono w 2002 sprawy, w tym 139 aktem oskarżenia, 2 – wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. W 248 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego, a w 1613 umorzyła postępowanie. Jak widać błąd medyczny, zdarzenie niepożądane czy roszczenie to nie jest abstrakcja, która mnie – lekarza nie dotyczy. Ryzyko popełnienia błędu i jego konsekwencje – to codzienność, to rzeczywistość, której nie można ignorować. Trzeba się możliwie dobrze do niej przygotować.

Niezbędne ubezpieczenie z ochroną prawną

Niezależnie od powagi oskarżenia, czy przekonania o własnej niewinności, lekarze oskarżeni o popełnienie błędu lekarskiego powinni mieć wsparcie prawnika. Taką pomoc zapewnia im ubezpieczenie INTER Ochrona Prawna. Przykładowo w wariancie podstawowym ubezpieczenia lekarze mogą liczyć m.in. wsparcie prawne w sprawach karnych dotyczących wykonywanego zawodu, konsultacje prawne – każdorazowo potwierdzone pisemną opinią prawną oraz wsparcie w postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym. W wyższym wariancie możliwa jest wideo-konsultacja z prawnikiem, która zastąpi konieczność czasochłonnej wizyty.

Bardzo ważna w życiu lekarza jest sytuacja, w której jest on wzywany do prokuratury w charakterze świadka. Aby nie wyjść po takiej wizycie już jako oskarżony, należy koniecznie zabrać ze sobą prawnika – to także zapewnia ubezpieczenie. Warto przełamać tabu, które nakazuje myśleć, że błędy medyczne się nie zdarzają. Z nową świadomością należy sięgnąć po ubezpieczenie zapewniające ochronę prawną.