801 803 000

Gdy potrzebny jest prawnik – ubezpieczenie dla pielęgniarek i położnych

Z roku na rok jest więcej spięć na linii personel medyczny – pacjenci. Część z nich prowadzi do stołu mediacyjnego lub na salę sądową, gdzie potrzebny jest prawnik. Tym samym większą wartość ma ubezpieczenie, które zapewnia jego wsparcie.

„Pozywa szpital do sądu: za darowiznę przy porodzie” (Warszawa.wyborcza.pl), „Kolejna rozprawa w sprawie zwolnionych pracowników szpitala” (Radio.Kielce.pl) – te medialne tytuły mają wspólny mianownik. Kryją się za nim opowieści, w które na różne sposoby uwikłane są pielęgniarki i położne.

Z sali szpitalnej na sądową

Szczegółowe historie pozwanych i finały spraw opisywane są także na pielegniarki.info.pl. W jednej z takich spraw zapadł wyrok w minionym roku. 78-letnia pacjentka złożyła do sądu pozew, domagając się „kwoty 66.753 zł wraz ustawowymi odsetkami od wskazanych w pozwie dat, w tym kwoty 55.000 zł tytułem zadośćuczynienia, 2.057 zł tytułem kosztów leczenia, 9.696 zł tytułem kosztów opieki.”

Powódka wskazała, że „pielęgniarka przyniosła powódce jednorazowe ubranie, tabletkę, nakazała jej przebrać się w ubranie operacyjne i zażyć tabletkę, po czym wyszła”. Powódka przebrała się, zażyła tabletkę, postanowiła odwiesić szlafrok na wieszak. Wówczas pośliznęła się na mokrej podłodze. W serwisie pielegniarki.info.pl czytamy: „Powódkę podniesiono i położono na łóżku, następnie przeprowadzono planowany zabieg. Następnego dnia powódce wykonano RTG barku i poinformowano ją o złamaniu. (…) Zdaniem powódki doznała ona uszkodzenia ciała i szeregu cierpień fizycznych i psychicznych na skutek zaniedbań pozwanego, polegających na pozostawieniu powódki – osoby niesprawnej – samej sobie, niepoinstruowaniu jej o konieczności leżenia po zażyciu premedykacji, pozostawieniu w sali chorych mokrej podłogi”. W tej sprawie zbadano dokumentację, spisano zeznania pielęgniarek. Sąd uznał zeznania i dokumenty za prawdziwe.

Prawnik w ubezpieczeniu

W tym przypadku, choć finał dla personelu medycznego był pozytywny, to prawnik był niezbędny. Właśnie dlatego pielęgniarki i położne muszą myśleć o zakupie ubezpieczenia OC zabezpieczającego przed konsekwencjami błędów medycznych, zdarzeń niepożądanych, a także szkód w mieniu pacjenta. W szerszym pakiecie jest ubezpieczenie, które zapewnia m.in. doradztwo prawnika w życiu zawodowym i prywatnym, jego wsparcie prawne oraz zwrot kosztów w sprawach cywilnych i karnych. Poza tym pomoc prawnika jest nieoceniona właśnie w trakcie problemów w zakresie prawa pracy.

Warto zainwestować w tę ochronę, gdyż w samym środowisku coraz głośniej mówi się o napiętych relacjach pomiędzy pacjentami a personelem medycznym.