801 803 000

Fizjoterapeuci dobrze ubezpieczeni po pracy

Fizjoterapeuci uprawiają sport, podróżują i mają niebanalne pasje. Aktywny tryb życia buduje sprawność fizyczną, która jest niezbędna w codziennej pracy. Im ciekawsze pomysły na budowanie kondycji, tym większa potrzeba wykupienia polisy, która spełnia oczekiwania.

Praca fizjoterapeuty wymaga nie tylko wiedzy, ale i sprawności fizycznej. Aż 90 proc. przyszłych fizjoterapeutów ocenia ją jako ważny lub bardzo ważny element kompetencji zawodowych – wynika z publikacji „Znaczenie sprawności fizycznej w pracy fizjoterapeuty a jej poziom u studentów fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” przygotowanej przez Jakuba Adamczyka, Dariusza Boguszewskiego oraz Andrzeja Ochala. Z badań wynika, że 52 proc. dba o kondycję i ocenia swój poziom sprawności jako dobry lub bardzo dobry. Dobierają aktywności sportowe tak, aby budować siłę i wytrzymałość.

Z kolei czynnym zawodowo fizjoterapeutom aktywność pozwala wyeliminować stres. I tak 20 proc. chcąc wyrzucić negatywne emocje realizuje hobby, 19 proc. – wybiera ćwiczenia fizyczne, 15 proc. – sen, 12 proc. – urlop, a 7 proc treningi relaksacyjne. Poza tym 25 proc. wybiera spędzanie czasu z bliskimi – wynika z publikacji „Stres zawodowy fizjoterapeutów – badania w wybranych oddziałach szpitalnych” z 2016 roku.

Stres związany z odpowiedzialnością zawodową można zredukować także w inny sposób – poprzez dobrze dobraną polisę ubezpieczeniową. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa – zarówno w pracy jak i podczas realizacji własnych pasji. Fizjoterapeuci jako przedstawiciele zawodów medycznych mogą skorzystać ze specjalnej, sprofilowanej oferty ubezpieczeniowej. Przykładowo ubezpieczenie INTER Tour 365, które chroni 12 miesięcy w roku podczas każdej zagranicznej podróży. Polisa zapewnia oczywiście ochronę w razie wypadku w podróży (hospitalizację i transport do kraju), ale też uwzględnia osoby aktywnie uprawiające sport np. sporty wodne (windsurfing, żeglarstwo śródlądowe i morskie w pasie przybrzeżnym do 20 mil morskich, pływanie, skutery wodne, kajakarstwo, surfing, nurkowanie z aparatem tlenowym do 15 m), zimowe (narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach, narciarstwo biegowe, snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach). Fizjoterapeuci, którzy chcą aktywnie wypoczywać z bliskimi, mogą wybrać korzystną cenowo polisę dla całej rodziny.

Od 1 czerwca br. fizjoterapeuci muszą mieć prawo wykonywania zawodu. Można się spodziewać, że wraz z nowym podejściem ustawodawcy do fizjoterapeutów, wzrosną oczekiwania klientów.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy fizjoterapeuta musi być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. Specjalny dokument wystawiany przez KIF potwierdza jego kwalifikacje i daje prawo wykonywania zawodu. Dyskusja o zawodzie fizjoterapeuty, poprzedzająca wejście ustawy sprawiła, że przedstawicielom tego zawodu została podniesiona poprzeczka kompetencji i jakości świadczenia usług.

Poczucie odpowiedzialności i stres

Fizjoterapeuci żyją w bardzo dużym stresie, co potwierdziły badania „Stres zawodowy fizjoterapeutów – badania w wybranych oddziałach szpitalnych” przeprowadzone na grupie 50 fizjoterapeutów (28 mężczyzn i 22 kobiet) pracujących na oddziale dziecięcym i dziennej rehabilitacji dla dorosłych szpitali Polski wschodniej. Badania przeprowadziły Ewa Humeniuk, Olga Dąbska oraz Katarzyna Pawlikowska-Łagód.

Z badań wynika, że osoby posiadające dłuższy staż pracy odczuwają wyższy poziom stresu niż mniej doświadczeni fizjoterapeuci. Najbardziej stresogennymi czynnikami w zawodzie fizjoterapeuty są kontakty społeczne, poczucie zagrożenia i odpowiedzialności, uciążliwości fizyczne. Poziom stresu odczuwanego przez fizjoterapeutów pracujących zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi jest wysoki. Ze stresem lepiej radzą sobie fizjoterapeuci, mający poza-zawodowe zainteresowania – uprawiający sport, ćwiczenia relaksacyjne, a także posiadający wsparcie w rodzinie. Niechętnie korzystają z pomocy psychologa, terapeuty czy psychiatry.

Podobnych obserwacji dokonali Sochocka, Wojtyłko, Grad, Kiliś-Pstrusińska w 2012 roku. Zespół analizował wówczas poziom stresu zawodowego oraz sposoby radzenia sobie ze stresem wśród pracowników ochrony zdrowia, w tym fizjoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek. Badania pokazały, iż pracy 99 proc. badanych towarzyszy stres zawodowy, a 62 proc. oceniła jego poziom jako wysoki.

Fizjoterapeuci z dedykowanym ubezpieczeniem

Czynniki, które generują stres – w tym poczucie zagrożenia – może łagodzić dobrze dobrane ubezpieczenie. Daje ono bowiem poduszkę bezpieczeństwa. W specjalnie opracowanym pakiecie oprócz OC obowiązkowego można dokupić ubezpieczenie dobrowolne rozszerzające ochronę na szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia pacjenta oraz na szkody wynikające z naruszenia praw pacjenta. Dodatkowo, w wariancie premium ubezpieczyciel zapewnia wypłatę określonej sumy na wypadek agresji pacjenta. Innym ubezpieczeniem wchodzącym w skład pakietu jest ochrona prawna. Tutaj ubezpieczyciel pokrywa koszty zastępstwa procesowego świadczonego przez adwokata, koszty postępowania dotyczącego odpowiedzialności zawodowej, ale też koszty mediacji i tłumaczenia dokumentów. Ubezpieczenie daje ochronę także w zakresie sporów z NFZ oraz z ZUS.

Roczny koszt pakietu, w zależności od wariantu to kilkaset złotych. Jest to cena, którą warto ponieść, gdyż świadomość posiadania ochrony pomaga unieść codzienną odpowiedzialność zawodową.

Korzystny pakiet ubezpieczeniowy chroni zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Powinien być dopasowany do rodzaju udzielanych świadczeń oraz do indywidualnych potrzeb.

  1. Chroni w pracy

Ochrona musi zaczynać się od podstaw, czyli obejmować te obszary, które wynikają z Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Prawo nakłada na fizjoterapeutów prowadzących własną działalność gospodarczą obowiązek ubezpieczenia czynności fizjoterapeutycznych, w tym zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz wybranych zabiegów terapii manualnej. Kiedy już mamy podstawy, możemy dobrać elementy chroniące nas na różnych płaszczyznach życia zawodowego.

  1. Dba o majątek

Szczególnej uwagi wymaga miejsce pracy, które jest wyposażone w drogie sprzęty medyczne. Tym większej, jeśli gabinet jest częścią nieruchomości, w której mieszkamy. Dlatego idealne ubezpieczenie mienia, pozwala na ochronę zarówno części mieszkaniowej, jak i gabinetu. Standardowo chroni m.in. przed pożarem, zalaniem czy uderzeniem pioruna, a w wersji dodatkowej zabezpiecza przed kradzieżą i dewastacją. W pakiecie ubezpieczenia jest także wsparcie prawne.

  1. Zabezpiecza w przypadku chorób zawodowych

Wykonując zawód fizjoterapeuty, nie zastanawiamy się na co dzień nad ryzykiem. Paradoksalnie o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z wykonywanego zawodu przypomina nam dobrze dobrane ubezpieczenie mienia (INTER Lokum dla Medycyny). Oferuje ono ochronę związaną z chorobami zawodowymi m.in. chorobą kręgosłupa, trwałym uszkodzeniem słuchu spowodowanym kontaktem z ultradźwiękami, zapaleniem wątroby wirusem typu C lub zarażeniem wirusem HIV. W niektórych wariantach ubezpieczeń dedykowanych branży medycznej występuje też doraźna pomoc psychologiczna na wypadek wykrycia zespołu stresu pourazowego.

  1. Jest, gdy pojawiają się problemy prawne

Fizjoterapeuta to zawód, który niesie za sobą ryzyko roszczeń ze strony pacjentów. Istnieją pakiety ubezpieczeń zapewniające pomoc prawną właśnie w takich sytuacjach. Oprócz wsparcia radców prawnych zapewniają pokrycie kosztów wynagrodzenia pełnomocnika. W ofertach (INTER fizjoterapeuci, Ochrona Prawna w wariancie premium) znajduje się także opcja wideo porad, a także wsparcia prawnego w przypadku komplikacji w życiu prywatnym.

  1. Ratuje w czasie przymusowej przerwy od pracy

Trudno myśleć o przerwie w pracy, gdy mamy zapisanych pacjentów na kilka miesięcy do przodu. Czujemy się dobrze i nie mamy czasu na przewidywania „co by było, gdyby”. Jednak warto przystanąć i pomyśleć o zabezpieczeniu siebie. Świadczenie dzienne z tytułu czasowej niezdolności do pracy, to specjalistyczne ubezpieczenie bardzo ważne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub pracujących na tzw. kontrakcie. To dodatkowe wsparcie w sytuacji gdy z powodu choroby lub wypadku nie możesz wykonywać swojej pracy.

  1. Roztacza opiekę nad bliskimi

Niechętnie myślimy o wypadku lub śmierci. Tymczasem wybór ubezpieczenia przypomina nam, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i naszych bliskich. Polisa na życie otwiera nad naszą rodziną parasol ochronny, gdy czeka nas poważna operacja lub gdy nas zabraknie. Decydując się na jeden z kilku wariantów ubezpieczenia INTER Medyk Life możemy być pewni. że nasi bliscy otrzymają zabezpieczenie finansowe po naszej śmierci.

  1. Chroni na wakacjach i w podróżach służbowych

Dobrze dobrane ubezpieczenie zapewnia także ochronę na czas wyjazdów zagranicznych. Takie ubezpieczenie chroni nas, gdy jesteśmy w podróży, ale także wówczas gdy nurkujemy lub pływamy na nartach wodnych. Ubezpieczenie INTER Tour 365 to roczny produkt oferowany wyłącznie dla branży medycznej. Zapewnia ochronę przez cały rok, bez względu na ilość wyjazdów zagranicznych. Ubezpieczyciel zapewnia także usługi concierge, a to oznacza, że pomoże nam w planowaniu i realizacji podróży, rezerwacji hotelu czy rezerwacji biletów do kin i teatrów za granicą.

Wykonywanie pracy fizjoterapeuty to często niezależność i samodzielność, a tym samym odpowiedzialność. To zobowiązuje do wyboru najlepszej ochrony ubezpieczeniowej.