Błąd, który może popełnić każdy dentysta

Komplikacje po leczeniu kanałowym, źle wykonana proteza, wadliwe koronki – to błędy medyczne, do których doszło w gabinetach dentystycznych. Efekt? Trwające latami sprawy w sądzie. Lekarz stomatolog to zawód wymagający ochrony prawnej.

W czerwcu br. media informowały o 35-letnim dentyście z Żar. Lekarz dentysta przeprowadzał leczenie kanałowe, gdy z narzędzia odpadł pilnik i wpadł pacjentowi do przełyku. Ostry element sprzętu wbił się pacjentowi w ścianę żołądka. Prokuratura oskarżyła lekarza o narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowia. Lekarz dentysta nie nakazał bowiem mężczyźnie, aby niezwłocznie skierował się do szpitala.

Sprawa jest w toku i najpewniej potrwa kilka lat. Przykładowo proces o źle wykonaną protezę, toczył się cztery lata. Jak opisywała „Gazeta Wyborcza”, lekarz dentysta z Częstochowy wykonał protezę za 1,5 tys. zł. Zgryz został jednak wykonany wadliwie, proteza się nie domykała, a pacjentka nie mogła prawidłowo gryźć. W efekcie w 2016 roku Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok przyznający odszkodowanie i zadośćuczynienie – łącznie 3 tys. zł. Nie zawsze kwoty są tak niskie. W tym samym roku sąd we Wrocławiu przyznał zadośćuczynienie pacjentce w kwocie 50 tys. zł za źle wykonane leczenie protetyczne i wadliwe koronki.

Opisywane przypadki potwierdzają, że lekarz dentysta to zawód wymagający dobrze dobranej polisy, która zapewnia kompleksową ochronę.

Odpowiedzią jest Pakiet INTER dla Lekarzy, w skład którego wchodzą:

  • OC obowiązkowe z sumą gwarancyjną do 350 000 Euro
  • Ochrona prawna – zwrot kosztów adwokata i biegłych, pisemne opinie prawne, możliwość odbycia video-porady, obecność adwokata w trakcie składania zeznań w charakterze świadka w prokuraturze
  • Wynagrodzenie w trakcie dłuższej choroby
  • Ubezpieczenie na wypadek ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny
  • Ubezpieczenie na wypadek naruszenia praw pacjenta, czy agresji pacjenta

Ważnym udogodnieniem dla zapracowanych lekarzy dentystów jest fakt, że pełną ofertę pakietową mogą oni kup on-line, także przy przy wsparciu agenta. Polisa znajdzie się na mailu ubezpieczonego w kilka sekund po opłaceniu składki w wygodnym systemie płatniczym Dotpay.

Wróć na górę