Bezpieczny start! – jak bezpiecznie rozpocząć działalność fizjoterapeutyczną?

W obecnych czasach zawód fizjoterapeuty jest coraz bardziej ceniony. Kompetencje, które musi posiadać przedstawiciel tego zawodu są bowiem unikalne i coraz bardziej potrzebne. Szybkie tempo życia i nadmierne obciążenia organizmu, narażają nas na uleganie kontuzjom. Wśród pacjentów wzrasta świadomość, gdzie szukać pomocy. Wielu zamiast iść do lekarza, kieruje swoje kroki bezpośrednio do fizjoterapeuty.

Co jednak, gdy to Ty jesteś fizjoterapeutą, a praca w szpitalu albo w przychodni nie daje Ci już satysfakcji? Możesz zacząć starania o własny gabinet fizjoterapii.

Jak założyć praktykę zawodową?

Po pierwsze należy posiadać kierunkowe wykształcenie określone ustawą i posiadać prawo wykonywania zawodu. Prawo to nadaje Krajowa Rada Fizjoterapeutów. Rejestrację do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów rozpocznij składając wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej KIF. Znajdziesz tam również szczegółowe informacje na temat wypełniania wniosku i jakie dokumenty powinieneś razem z nim złożyć. Pamiętaj również o rejestracji firmy w CEiDG, rejestracji praktyki zawodowej oraz obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Na tym etapie skieruj swoje kroki [link], by zapoznać się z ubezpieczeniem, jakie oferuje TU INTER Polska S.A. – lider ubezpieczeń, specjalizujący się w pakietach ubezpieczeniowych dla branży medycznej

Obowiązek ubezpieczenia OC – co musisz wiedzieć

OC to odpowiedzialność cywilna. Jeśli popełnisz błąd w sztuce i sąd uzna, że jesteś winny wyrządzenia szkody, będziesz zobowiązany ją naprawić. W zależności od wyroku sądu będziesz musiał naprawić szkodę, wypłacając odszkodowanie (np. koszty leczenia, rehabilitacji), często też zadośćuczynienie (za ból i cierpienie pacjenta), a nawet rentę (na opiekę i utrzymanie pacjenta, który np. utracił możliwość pracy zarobkowej).

Każdy fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą w formie praktyki zawodowej lub podmiotu leczniczego musi wykupić ubezpieczenie OC, które różni się wysokością sumy gwarancyjnej (kwotą maksymalnej odpowiedzialności ubezpieczyciela), w zależności od formy prowadzenia tej działalności. Przy praktyce fizjoterapeutycznej  minimalna suma gwarancyjna to 30.000 euro na jedno i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Jeśli masz odpowiednio dopasowany pakiet ubezpieczeń – szkodę naprawi za Ciebie Twój ubezpieczyciel.

Pamiętaj jednak, że ustawowo wymagane ubezpieczenie OC nie chroni od wszystkiego!

Mając polisę OC obowiązkową będziesz ubezpieczony tylko w zakresie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. To znaczy, że szkody w mieniu pacjentów, czy szkody np. u osób postronnych przebywających na terenie placówki, nie będą objęte ochroną. INTER oferuje również dobrowolne ubezpieczenie OC dla fizjoterapeutów. Zakres ubezpieczenia można rozszerzyć między innymi o szkody związane z uszkodzeniem mienia pacjenta, szkody związane z prowadzeniem gabinetu oraz naruszeniem praw pacjenta.

Brak kapitału? Nic prostszego!

Przed założeniem własnej działalności warto sprawdzić swoje możliwości otrzymania dotacji z urzędu pracy. Pomysł, dobrze napisany wniosek oraz spełnienie wszystkich formalnych wymogów to pewnik otrzymania wsparcia finansowego. Zapytaj w urzędzie, czy są jeszcze dostępne środki finansowe, jest wielu chętnych, więc i przeznaczona na pomoc firmom kwota szybko maleje. Otrzymane pieniądze należy rozdysponować na bieżące potrzeby − sprzęt terapeutyczny i elektroniczny, przyrządy do rehabilitacji czy wyposażenie gabinetu. Niewystarczająca ilość środków na rozpoczęcie własnego biznesu, nie musi skazywać Cię na etat do końca życia. Jeśli masz dobry plan na rozwój swojej firmy, możesz starać się o kredyt na start swojego biznesu.

Ważna jest również strona internetowa!

Elegancka oraz przejrzysta strona internetowa to idealna reklama twojego gabinetu.  Wartościowe treści udostępniane pacjentom mogą wzbudzić zaufanie do fizjoterapeuty zanim gabinet zacznie działać. To zwiększy szanse na duże obłożenie wizyt już w początkowym okresie działalności. Poinformuj również znajomych, nic nie działa lepiej niż ustny przekaz. Wielu twoich pacjentów zapewne nie korzysta z komputera, dla nich najlepszą informacją będzie ulotka i inne materiały informacyjne.

Gabinet w domu? Tak!

Gabinet fizjoterapii nie wymaga dużych powierzchni. W  lokalu musi znaleźć się miejsce na toaletę, łazienkę, przebieralnię i gabinet, w którym zmieści się łóżko do terapii manualnej oraz kilka urządzeń. Na początku, jeśli posiadasz odpowiednie warunki, możesz prowadzić praktykę w domu. Przy stosunkowo dużym metrażu, zainwestuj w większą ilość sprzętu do ćwiczeń, np. piłek lekarskich, pasów do terapii manualnej, sprzętu do ćwiczenia równowagi i stabilizacji, itp. Dokładny wykaz wymagań znajdziesz tutaj.

Jak wybrać księgowość?

Prowadząc działalność gospodarczą, musisz rozliczać się z urzędem skarbowym, składać deklaracje, obliczać podatki, dopełniać urzędowych formalności. Rozsądek podpowiada, aby swój czas poświęcić temu, co przynosi w Twojej firmie pieniądze, a rozliczenia podatkowe pozostawić specjalistom. Jak znaleźć idealne dla siebie biuro rachunkowe?

  1. z polecenia – jeśli twój znajomy jest zadowolony z księgowości, ty najprawdopodobniej też będziesz
  2. zakres obsługi – ważne, żeby księgowy cię rozumiał, szukaj takiego, który ma do czynienia z fizjoterapią lub zawodami medycznymi
  3. doświadczenie – w każdej branży potrzebne są szkolenia, dobry księgowy uaktualnia  swoją wiedzę
  4. cena – najdrożej nie zawsze znaczy najlepiej. Za bardzo oszczędzać na księgowości też nie można. Sprawdź zawsze stałą, miesięczną cenę obsługi i proś o cennik usług, za które będziesz musiał dodatkowo zapłacić
  5. dobra współpraca – musisz rozumieć, co mówi do ciebie księgowy, mieć do niego zaufanie, od tego zależy sukces twojej firmy

Zanim się zdecydujesz, powinieneś rozważyć kilka ofert i porównać je ze względu na różne kryteria. A kiedy już wybierzesz, przeczytaj umowę przed podpisaniem, upewnij się jakie są obowiązki stron oraz zasady współpracy.

Za nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych, urząd skarbowy albo ZUS nałoży mandat w pierwszej kolejności na Ciebie. Dopiero potem przysługuje Ci prawo do ewentualnego odszkodowania. Dlatego tak ważne jest, abyś podjął współpracę z kimś kompetentnym, odpowiedzialnym i godnym zaufania.

Zarejestrowałeś już firmę, spełniasz wymagania w zakresie wyposażenia gabinetu,  a dzięki polisie zapewniasz bezpieczeństwo sobie i swoim pacjentom? Jeśli tak, to stało się − spełniłeś marzenie o własnym gabinecie fizjoterapii. Gratulujemy!

Wróć na górę