7 powodów, dla których zapracowany lekarz powinien kupić ubezpieczenie

Lekarze stojący przed dylematem, jaka polisa ubezpieczeniowa będzie dla nich najwłaściwsza, powinni odpowiedzieć sobie na pytania: jak intensywnie pracuję, na ilu etatach i w ilu miejscach, kiedy i gdzie mogę popełnić błąd?

Przemęczenie kontra błąd w sztuce

Błędy medyczne mają wiele przyczyn. Z pewnością sprzyja im przemęczenie, stres, praca w biegu. Z raportu „Szczęśliwy lekarz 2017” wynika, że 34 proc. pracowników szpitali i placówek medycznych czuje wypalenie zawodowe. Powodem są nadgodziny (54 proc.) i biurokracja (60 proc). Potwierdza to publikacja Naczelnej Izby Lekarskiej, w której czytamy:„szukanie historii choroby pacjenta zajmuje lekarzowi 3,86 min, wypisywanie recept 4,01 min, wypisywanie zwolnień 4,09 min, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 min. Z 20 minut wizyty u lekarza aż 16 to czynności organizacyjne na pozostałe czynności pozostaje 4 min”.

W efekcie tych wszystkich niesprzyjających czynników lekarzom zdarzają się błędy. Odpowiedzialność cywilna lekarza to odpowiedzialność majątkowa. Jej górną granicę określa sąd, który zasądza coraz wyższe kwoty odszkodowań.

Jedynym zabezpieczeniem finansowym lekarza jest w tym przypadku polisa OC. Ubezpieczenie to występuje w 2 wariantach: ubezpieczenie obowiązkowe dla lekarzy prowadzących własną praktykę oraz ubezpieczenie OC dobrowolne. Mogą z niego skorzystać lekarze i dentyści zatrudnieni na etacie oraz Ci, którzy posiadając polisę obowiązkową, chcą poszerzyć jej zakres. Jednym z takich rozszerzeń jest coraz częściej wykupywane ubezpieczenie medycyny estetycznej, które w INTER można dokupić do ubezpieczenia dobrowolnego. Do zabiegów objętych ochroną należą wyłącznie: iniekcje, mikrodermabrazja, jonofereza, mezoterapia, terapia ultradźwiękami, laseroterapia, peelingi chemiczne i kawitacyjne, usuwanie zmian skórnych, leczenie trądziku i blizn potrądzikowych, usuwanie przebarwień, tatuaży oraz makijaży permanentnych, wykorzystywanie prądu o wysokich natężeniach i niskich częstotliwościach, stosowanie nici liftingujących i wypełniaczy tkankowych, wybielanie zębów, zakładanie biżuterii nazębnej, zakładanie licówek, korekta kształtu zębów, wykonywanie koron, zakładanie aparatów ortodontycznych.

Praca na wysokich obrotach a wpływ na zdrowie

Z danych Ośrodka, Studiów, Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że średnia wieku lekarzy wynosi 55 lat. Lekarze to jedna z najbardziej zapracowanych grup zawodowych. Wykonywany zawód wymaga najlepszej formy psychicznej i fizycznej. Z tego powodu, w momencie choroby lekarze powinni zapewnić sobie jak najlepsze warunki powrotu do zdrowia – także te finansowe. Mowa tu o ubezpieczeniu utraty dochodu, które zabezpiecza lekarzy pracujących na kontrakcie lub prowadzących prywatną praktykę na wypadek niezdolności do pracy. Świadczenie wypłacane przez INTER to max. 300 zł za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, nawet przez 365 dni. Jest to uzupełnienie świadczenia chorobowego wypłacanego przez ZUS.

Agresja pacjentów

W ubiegłym roku Pracownia Badań Społecznych na zlecenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku przeprowadziła badanie wśród 800 lekarzy oraz lekarzy dentystów z Pomorza i części województwa warmińsko-mazurskiego. W badaniu zapytano, czy spotkali się z niewłaściwymi zachowaniami ze strony pacjentów i ich rodzin. Aż 68 proc. wszystkich ankietowanych przyznało, że w ostatniego roku doświadczyło przynajmniej raz tego typu zachowań. Wymieniano negatywne komentarze, nękanie, obelgi, wyzwiska, pomówienia, a nawet niszczenie mienia i atak fizyczny. Lekarze, wybierając polisę dla siebie, powinni przeanalizować własne doświadczenia i pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu finansowym.

Kontakt z wieloma pacjentami, ryzyko zarażenia

Lekarze mający w różnych placówkach kontakt z materiałem zakaźnym, narażeni są najczęściej na zakażenie wirusem HIV lub WZW. Lekarze powinni pomyśleć nad ubezpieczeniem, które jest wsparciem właśnie w momencie ekspozycji. Wśród atutów takiego ubepieczenia jest m.in. refundacja kosztów badań w kierunku obecności wirusów HIV i WZW, refundacja kosztów kuracji antyretrowirusowej oraz jednorazowe świadczenie w przypadku zakażenia.

Od placówki do placówki, czyli ubezpieczenie w sprawach związanych z ruchem drogowym

Przemieszczając się od placówki do placówki, pracownicy medyczni spędzają nawet kilka godzin dziennie za kółkiem. Jako uczestnicy ruchu lekarze są narażeni na kolizję drogową oraz konieczność dochodzenia roszczeń odszkodowawczych związanych z pojazdem. W takich sytuacjach przydatne jest ubezpieczenie INTER Ochrona Prawna. Osoba ubezpieczona może liczyć m.in. na ochronę prawną w sprawach o wykroczenia w ruchu drogowym (wariant rozszerzony), a także wsparcie w otrzymaniu odszkodowania dla członków rodziny (wariant pełny).

Brak czasu? Na szczęście jest assistance

Wielu lekarzy, choć doskonale wypełniają zawodowe zobowiązania na zawodowym froncie, nie mają głowy do spraw, które trzeba załatwić w czasie wakacji za granicą lub w trakcie zagranicznej podróży służbowej. I tu z pomocą przychodzi usługa consierge, która jest jednym z atutów rocznego ubezpieczenia INTER Tour 365. W ramach usługi możliwa jest min. rezerwacja hoteli, organizacja pomocy tłumacza, zamawianie taksówki, organizacja przeglądu samochodu, rezerwacja biletów do kin i teatrów.

Zasłużony urlop pod ochroną

A jeśli odpoczywać po wielu miesiącach ciężkiej pracy to bezpiecznie. Ubezpieczenie turystyczne w INTER chroni przez cały rok i podczas każdego z wyjazdów. W wariancie rocznym, indywidualna składka wynosi 217 zł, a w wariancie rodzinnym – 498 zł. Taka ochrona daje przede wszystkim gwarancję hospitalizacji, pokrycia kosztów wizyt u specjalistów, w tym u stomatologa, a w sytuacjach wyjątkowych – transport do Polski.

Słowem – przezorny lekarz to ten, który posiada ubezpieczenie.

Wróć na górę