Praca lekarza to częste wyjazdy na szkolenia i konferencje. Wymaga także dłuższych urlopów wypoczynkowych pozwalających na reset. Dlatego najkorzystniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszystkie wyjazdy w ciągu roku.
Niebezpieczeństwo podróży bez polisy ubezpieczeniowej boleśnie obrazuje wykaz kosztów usług medycznych za granicą. Zwykła wizyta u dentysty może kosztować kilka tysięcy. Natomiast akcja poszukiwawcza, hospitalizacja i transport do kraju mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych. Ostateczny rachunek zależy od kraju, w którym zajdzie konieczność leczenia. To oznacza, że na wyjazdy nie wystarcza karta EKUZ czy ubezpieczenie z biura podróży na 10 tys. zł. Nie należy także myśleć, że nas wypadki nie dotyczą. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostatnio najpopularniejszymi miejscami hospitalizacji są: Grecja, Egipt oraz Hiszpania, ale też Wielka Brytania i Majorka. Najczęstszymi przyczynami hospitalizacji są wypadki i upadki z balkonów.
Nieszczęśliwy wypadek w podróży może wydarzyć się każdemu. Nie ma znaczenia czy to wyjazdy zawodowe, czy wyjazdy prywatne.
Oto 10 pytań, które należy sobie zadać, aby wybierać ubezpieczenie podróżne:
- Na jak długo potrzebujemy ubezpieczenia?
Wyjeżdżając kilka razy do roku, warto wykupić ubezpieczenie na okres dwunastu miesięcy. Koniecznie z nielimitowaną liczbą wyjazdów w tym okresie. Plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności myślenia o formalnościach tuż przed wyjazdem.
- Czy polisa narzuca limity?
To bardzo ważne, aby polisa była elastyczna i nie narzucała limitów np. związanych z wiekiem.
- Czy polisa uwzględnia aktywności?
Nie każdy wyjazd wiąże się jedynie z uczestnictwem w szkoleniu lub leżeniem na plaży. Dlatego istotne jest ubezpieczenie ryzyk związanych z uprawianiem sportów amatorskich takich jak narty, snowboard czy nurkowanie do 15 m.
- Jaki oferuje zakres pomocy?
Istotne jest, aby sprawdzić, czy ubezpieczenie pokrywa koszty poszukiwań oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Ważne jest czy uwzględnia także koszty transportu do kraju.
- Jakie ma warianty?
Wybierając ubezpieczenie, warto przeanalizować wszystkie możliwe warianty i zwrócić uwagę na to, czym się różnią oraz jaką ochronę oferują.
- Czy oferuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?
To polisa, której zakup warto rozważyć, zwłaszcza gdy mamy pod opieką dziecko, podróżujemy z kotem lub psem albo używamy wynajętego mienia np. samochodu. Posiadanie takiego ubezpieczenia chroni w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej.
- Czy ratuje z opresji w momencie utraty mienia?
Niechętnie wyobrażamy sobie sytuację, w której jesteśmy na wyjeździe i tracimy gotówkę oraz karty płatnicze. Tymczasem dobre ubezpieczenie uwzględnia także taką sytuację i gwarantuje jednorazowy zastrzyk gotówki.
- Czy można liczyć na zniżki?
Polisę turystyczną można kupić razem z ubezpieczeniem zawodowym. To z kolei upoważnia do zniżek przy okazji zakupu innych polis np. OC medycznego.
- Kogo obejmuje ochroną?
Odpowiednio szerokie ubezpieczenie może objąć ochroną także członków rodziny. Koniecznie należy sprawdzić definicję rodziny w słowniku ubezpieczyciela. Przykładowo INTER Polska za rodzinę uważa również związki partnerskie prowadzące wspólne gospodarstwo domowe.
- Czy ubezpieczenie oferuje usługi concierge?
Może się okazać, że w podróży potrzebujemy pomocy przy zamówieniu samochodu lub pilnie potrzebne jest wsparcie tłumacza. Dobrze dobrana polisa turystyczna może zawierać i takie usługi.
Wybierając wariant polisy ubezpieczeniowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na wyjazdy potrzebujemy pakietu indywidualnego, czy rodzinnego, a następnie dobrać zakres ochrony. Ta zagwarantuje nam spokój w podróżach przez cały rok.