Najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Gloria Medicinae przyznawane jest od 1990 roku. Ma przypominać lekarzom o istocie ich pracy. Rocznie nagradzanych jest dziesięć osób.
„Wyróżnienie nie jest nagrodą za pracę naukową, za którą dostaje się tytuły doktorskie i profesorskie. To jest wyróżnienie za pracę przy łóżku chorego i to jest dla nas najważniejsze” – tak o nagrodzie powiedział wieloletni kanclerz kapituły medalu profesor Wojciech Noszczyk na antenie Polskiego Radia. Słowa przywołał dr Jarosław Wanecki w felietonie „Tętno chwały” w publikacji „Ecce Medicus”. Przywołuje też kilka faktów na temat nagród przyznawanym lekarzom:
- Odznaczenie Gloria Medicinae ustanowiono w 1990 roku, z inicjatywy profesorów Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Witolda Rudowskiego, Tadeusza Koszarowskiego i doktora Józefa Hornowskiego.
- Jego łacińska dewiza brzmi: „Niech rozkwita sztuka lekarska i wizerunkiem Józefa Strusia”.
- Wyróżnienie Gloria Medicinae z założenia ma charakter uniwersalny, obejmujący całą społeczność lekarską. Odznaczani nie muszą być członkami Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
- Nagrody przyznają także okręgowe izby lekarskie. Kryteria przyznawania medali są bardzo różne. Najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Naczelną Izbę Lekarską jest honorowanie tytułem Meritus Pro Medicis – Zasłużony dla Lekarzy.
- W gronie Kawalerów Orderu Orła Białego jest pięciu lekarzy. Marek Edelman, kardiolog, uczestnik Powstania w Getcie Warszawskim i świadek Zagłady. Zbigniew Religa, kardiochirurg i polityk. Wanda Półtawska, psychiatra i więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Ryszard Gryglewski, farmakolog kliniczny i były rektor Akademii Medycznej w Krakowie. Mieczysław Chorąży, onkolog i uczestnik Powstania Warszawskiego.
- Z okazji stulecia niepodległości Prezydent RP przyznał pośmiertnie Ordery Orła Białego stu wybitnym Polakom. Wśród nich znaleźli się dwaj lekarze. Hilary Koprowski – odkrywca szczepionki przeciw wirusowi polio oraz Janusz Korczak – lekarz i pedagog, który wraz z dziećmi warszawskiego sierocińca wywieziony został do Treblinki, gdzie zginął w komorze gazowej.
W felietonie padają także ważne pytania np. „Czy potrafimy dbać o chwałę swojego zawodu?”
Odpowiedzi warto poszukać w publikacji „Ecce Medicus”. Pobierz ECCE MEDICUS