Istnieją sygnały, które fizjoterapeuci powinni traktować jako ostrzeżenie przed kontynuowaniem fizjoterapii. Do odpowiedzialności w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty zobowiązuje specjalistów ustawa, a zła diagnoza może być traktowana jako błąd medyczny.
Choć fizjoterapia staje się coraz powszechniejszą metodą poprawy stanu zdrowia, to są również przeciwwskazania w jej stosowaniu. W dokumencie „Wytyczne Krajowej Rady Fizjoterapeutów do udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii” (uchwała 142 z dnia 1 marca 2018r.) jeden z rozdziałów opisuje przeciwwskazania do leczenia.
Eksperci podkreślają, że fizjoterapię należy przerwać na każdym z etapów, gdy tylko specjalista zauważy niepokojące objawy. Fizjoterapeuta może odmówić rozpoczęcia fizjoterapii, jeśli w wywiadzie medycznym odnotuje przeciwwskazania do wykonania danej terapii. Zgodnie z wytycznymi Krajowej Izby Fizjoterapeutów m.in. są to:
- W przeszłości choroba nowotworowa;
- Nagła utrata masy ciała, bez konkretnej przyczyny;
- Narastające osłabienie lub wycieńczenie organizmu bez uchwytnej przyczyny;
- Gorączka lub stan podgorączkowy;
- Utrzymujący się ból, który nie ma zdiagnozowanego podłoża;
- Ból spoczynkowy, często opisywany jako pulsujący;
- Obrzęk jednego lub więcej stawów;
- Niezdiagnozowany uraz;
- Świeży lub postępujący niedowład obwodowy;
- Nietrzymanie moczu lub/i stolca powiązane z bólem kręgosłupa;
- Zaburzenia napięcia mięśniowego;
- Zaburzenia ruchowe;
- Zaburzenia równowagi i krótkotrwałe utraty świadomości;
- Nagłe lub świeżo pojawiające opadanie kącika ust, a także problem z mówieniem;
- Dolegliwości bólowe okolicy jamy brzusznej lub za mostkowej;
- Tętno spoczynkowe powyżej 100 uderzeń na minutę i mniej niż 50;
- Ciśnienie tętnicze krwi powyżej 160/95;
- Ciśnienie tętnicze poniżej 90/50.
W przypadku pracy fizjoterapeutów istotne jest zachowanie ostrożności także w momencie, w którym pacjent ma zaburzenia emocjonalne, cierpi z powodu depresji lub przeżywa głęboki stres. Zlekceważenie sygnałów ostrzegawczych w stosowaniu fizjoterapii, może zakończyć się oskarżeniem ze strony pacjenta np. o pogorszenie stanu zdrowia. – Zawód fizjoterapeutów wiąże się z koniecznością podejmowania wielu trudnych decyzji. Często oznacza dla specjalistów spory prawne – mówi Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska, które oferuje ochronę ubezpieczeniową dla Fizjoterapeutów.
Ubezpieczyciel punktuje, dlaczego fizjoterapeuta powinien mieć dodatkową ochronę w postaci polisy INTER Ochrona Prawna na wypadek sprawy w sądzie. W ramach polisy fizjoterapeuta może mieć zapewnione:
- Wsparcie telefonicznego Centrum Asysty Prawnej, dostępnego 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku.
- Porady radcy prawnego w postaci opinii radcy prawnego na piśmie – z reguły w ciągu 24 godzin od opisania problemu prawnego, a w skomplikowanych przypadkach do 72 godzin;
- Konsultacje online, które pozwalają na wyjaśnienie wszelkich niejasności lub wątpliwości;
- W momencie, w którym dochodzi do sporu, ubezpieczony może skorzystać z adwokata poleconego przez INTER Polska lub wybrać własnego adwokata.
- Adwokat może reprezentować fizjoterapeutę nie tylko na sali sądowej, ale podczas mediacji. Skuteczna mediacja to szansa na szybsze zamknięcie sporu.
- INTER Ochrona Prawna to ubezpieczenie, które nie limituje ilości konsultacji w ciągu roku.