Przyszłościowy, odpowiedzialny, wymagający. Jaki jeszcze jest zawód fizjoterapeuty?

Przyszłościowy, odpowiedzialny, wymagający. Jaki jeszcze jest zawód fizjoterapeuty?

Technologia wypiera wiele zawodów, ale fizjoterapeutów jedynie wspomaga. Kompetencje, jakie muszą posiadać przedstawiciele tego zawodu są bowiem unikalne i coraz bardziej potrzebne. Oto co wiemy o zawodzie fizjoterapeuty.

  1. Przyszłościowy

Polskie społeczeństwo potrzebuje coraz bardziej pomocy fizjoterapeutów. Jednym z powodów jest starzenie i fakt, że osoby starsze to jedna z licznych grup, która potrzebuje pomocy fizjoterapeutów. Z analizy GUS poświęconej procesowi starzenia się w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat wynika, że po 2035 r. spodziewany jest znaczny przyrost ludności w starszym wieku w miastach województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego. W większości województw wzrost udziału ludności w starszym wieku będzie oscylował w granicach od 19 do 23,7 p. proc. – przewiduje GUS w publikacji „Sytuacja demograficzna osób starszych i konsekwencje starzenia się ludności Polski w świetle prognozy na lata 2014-2050”. Zapotrzebowanie na zabiegi wzmaga także siedzący tryb życia i złe odżywianie.

  1. Odpowiedzialny

Zawód fizjoterapeuty jest odpowiedzialny, bo wielu pacjentów przychodzi do lekarza w chorobie. Z badania agencji badawczej BioStat „Polak u fizjoterapeuty”, zrealizowanego w styczniu br. na reprezentatywnej próbie badawczej obejmującej 1000 respondentów wynika, że największy odsetek ankietowanych swoją ostatnią wizytę u fizjoterapeuty odbył w związku z bólami kręgosłupa – 27,8 proc. Urazy ortopedyczne, np. złamanie kończyny wskazało – 17,4 proc., a terapię przeciwbólową – 9,4 proc.

Do fizjoterapeuty na podstawie skierowania trafiło 61 proc. Podobnie, bo 60,5 proc. poszło do specjalisty, gdy coś im dolegało. Spora grupa, bo 40,1 proc. traktuje zabiegi jako rehabilitację – wynika z badań BioStat.

  1. Wymagający

Zawód fizjoterapeuty wymaga ciągłego dokształcania. Przedstawiciele organizacji pacjentów wskazali, że liczba fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach w systemie publicznym nie jest wystarczająca (97 proc. odpowiedzi). Wyraźnie podkreślali (aż 100 proc. odpowiedzi), iż konieczne jest kształcenie fizjoterapeutów w ramach specjalizacji kierunkowych (m.in. ortopedia, neurologia, pediatria czy onkologia). Tylko tacy wyspecjalizowani fizjoterapeuci są w stanie zapewnić właściwą opiekę (rozpoznaniem specyficznych problemów chorego i działanie przyczynowe) pacjentom z określonym schorzeniem – poinformowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów a analizie opierającej się na badaniu ankietowym, w którym udział wzięli przedstawiciele 34 organizacji pacjentów, w tym 20 fundacji, 12 stowarzyszeń oraz 2 pododdziały.

  1. Stresogenny

Skala zagrożenia fizjoterapeutów stresem zawodowym jest zbliżona do tej, odczuwanej przez przedstawicieli pozostałych profesji medycznych. Mimo to badań w tym zakresie jest niewiele. Szczegółową analizę przeprowadzili badacze z Lublina w publikacji „Stres zawodowy fizjoterapeutów – badania w wybranych oddziałach szpitalnych”.

Jeśli chodzi o czynniki stresogenne występujące w miejscu pracy badani wymienili: czas pracy (26,9 proc.), liczbę
i stan pacjentów (18,3 proc.), atmosferę w zespole (12proc.), motywację do pracy (10,9 proc.), niedobory kadrowe (8 proc.), komunikację w zespole (6,9 proc.) a także rosnące wymagania (6,9 proc.). Wspomnieli także o niewystarczającym przepływie informacji pomiędzy fizjoterapeutami a resztą kadry medycznej oraz niewystarczającym wyposażeniu.

  1. Regulowany przepisami

Zawód fizjoterapeuty jest zawodem regulowanym i podlega przepisom ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Każdy fizjoterapeuta musi należeć do samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Legalnie można wykonywać zawód fizjoterapeuty w Polsce, tylko z dokumentem potwierdzającym prawo wykonywania zawodu. Chcąc go uzyskać, należy być wpisanym do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuci posiadający własną działalność gospodarczą muszą wykupić ubezpieczenie OC. Takie OC ubezpiecza w zakresie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. Z rozporządzenia Ministra Finansów wynika, że suma ubezpieczenia dla podmiotu leczniczego wynosi minimum 75 tys. euro na jedno i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Dla praktyki fizjoterapeutycznej to odpowiednio 30 tys. euro i 150.000 euro.

Więcej o ubezpieczeniach dla fizjoterapeutów na www.interpolska.pl

Wróć na górę