Polacy chcą być fit i mają przekonanie, że zdrowo jedzą. Pracodawcy chętnie ich w tym wspierają

Uprawianie sportu i odpowiednie żywienie powinny iść w parze, aby utrzymać zdrowie – oceniają Polacy. Niewątpliwie do takiego myślenia przyczynia się moda na bycie fit, która mocno zaistniała w społecznej świadomości.

Przyzwyczailiśmy się już do widoku elegancko ubranych ludzi, którzy rano jadą do pracy na rowerze lub hulajnodze. Standardem jest to, że chociaż kilku znajomych chwali się w social mediach ukończeniem jednego lub kilku maratonów w ciągu roku. W modzie jest też zdrowe jedzenie.

Trwałość trendów, które obserwujemy w otoczeniu, odzwierciedlają badania CBOS. Zdecydowana większość, bo aż 80 proc. badanych jest przekonana, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo. Tylko 17 proc. deklaruje, że jej dieta jest niezdrowa, a 3 proc. nie potrafi tego jednoznacznie określić. Poza tym 47 proc. Polaków uważa, że zdrowe odżywianie jest jednym z najważniejszych działań prozdrowotnych. Ważniejsze jest tylko uprawianie sportu, które wskazało 48 proc. badanych.

Na talerzu warzywa i owoce, ale za mało ryb

W codziennej diecie Polaków znajdują się pieczywo, produkty mączne (90 proc. osób spożywa je przynajmniej raz dziennie), świeże oraz mrożone warzywa i owoce (spożywane przynajmniej raz dziennie przez odpowiednio 62 proc. i 61 proc. osób). Większość badanych je codziennie też produkty mleczne, np. sery, twarogi, jogurty (56 proc.). Nieco więcej niż co trzeci badany ma w codziennej diecie mięso i jego przetwory (36 proc.), a tylko co setny (1proc.) – ryby. Za mało Polacy jedzą także zdrowych kasz i ryżu. W codziennej diecie te produkty ma zaledwie 5 proc. badanych. Natomiast 47 proc. deklaruje, że ma je w diecie kilka razy w tygodniu. Polacy wciąż walczą jednak ze zbędnymi kilogramami. Według szacunków WHO w 2016 roku, zbyt wysoką masę ciała ma 69 proc. mężczyzn i 57 proc. kobiet w Polsce, odsetki osób otyłych wynoszą odpowiednio 25 proc. i 26 proc.

Polacy wybierają rower, bieganie i siłownię

W walce o zdrowie coraz częściej Polacy wybierają sport. Według najnowszego raportu Deloitte już 3 mln Polaków korzysta z klubów fitness. Z kolei z badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar wynika, że już 64 proc. badanych jest aktywnych fizycznie. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Rośnie zaangażowanie najbardziej aktywnych  – już 19 proc. z nich ćwiczy 5 razy w tygodniu. Wśród najpopularniejszych aktywności jest jazda na rowerze – wybrało ją 31 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach jest bieganie 28 proc., siłownia – 17 proc., basen – 16 proc., piłka nożna – 13 proc. oraz gimnastyka 10 proc. Mimo świadomości pozytywnego wpływu ruchu na zdrowie wciąż, co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

Regularne badania wśród działań prozdrowotnych

Polacy, którzy odpowiadali CBOS na pytanie o zachowania sprzyjające zdrowiu, wymienili unikanie stresu – za odpowiadające w największym stopniu za poprawę zdrowia uznało je 26 proc. badanych.

Z kolei 23 proc. uznało, że zasadniczą rolę odgrywa spędzanie wolnego czasu na aktywnym wypoczynku, tj. spacerach, wycieczkach rowerowych, 20 proc. – wskazało na niepalenie papierosów, a 19 proc. – regularne wizyty u lekarza.– Postawy prozdrowotne coraz mocniej wspierają pracodawcy. Umożliwiają pracownikom bezpieczne pozostawienie roweru pod firmą, promują zdrowe odżywianie, zachęcają do udziału w badaniach profilaktycznych i konsultacji ze specjalistami – mówi Beata Rosiak, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych INTER Polska, ubezpieczyciela, który ma w ofercie dla firm, ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision. – Zauważamy, że pracownicy firm, które korzystają z naszej polisy, coraz śmielej wykonują badania sprawdzające ich ogólny stan zdrowia, ale i konsultują się ze specjalistami np. zdrowego żywienia – dodaje.

Wciąż niezbędne jest jednak promowanie wszystkich elementów zdrowego trybu życia. Z raportu na temat sytuacji zdrowotnej ludności Polski, przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny wynika, że choć że 75,2 proc. dorosłych mężczyzn i 69 proc. kobiet ocenia swój stan zdrowia jako bardzo dobry lub dobry, to mają niewystarczająca znajomość spraw związanych ze zdrowiem. Przykładowo Polacy okazali niską świadomość czynników, które zwiększają zagrożenie zachorowania na zawał serca lub udar. Bardzo niska była także świadomość zagrożenia związanego z nieprawidłową dietą – wymieniło ją tylko 16,8 proc. ogółu badanych, małą aktywnością fizyczną – 19,0 proc. oraz z przewlekły stres – 19,7 proc.

Co ciekawe, tylko połowa badanych, uznaje własne zachowanie za najważniejszy czynnik decydujący o stanie zdrowia. Tymczasem zdrowie mamy we własnych rękach.

Źródła:

  1. CBOS, „Jak zdrowo odżywiają się Polacy?”, 2019
  2. Deloitte, „The European Health & Fitness Market 2019”, 2019
  3. „MultiSport Index 2019”
  4. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, 2018
Wróć na górę