801 803 000

15 października 2022 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się Gala Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla lekarzy im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”, którego INTER Polska jest Partnerem.

Ideą Konkursu jest zwrócenie uwagi, poprzez twórczość literacką, na szczególną wrażliwość, jaka musi cechować dobrego lekarza, by potrafił właściwie odczytywać potrzeby chorego.

Jury XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. Prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza” w składzie: Maria Szczeklik, Anna Dymna, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Jarosław Wanecki i Waldemar Hładki, podczas obrad w końcu sierpnia wyłoniło laureatów, a werdykt został ogłoszony podczas gali, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

 

Oto laureaci:

Kategoria POEZJA

I miejsce nie przyznano

II miejsce Katarzyna Wierzbicka „Otulam się ciszą”

III miejsce Kazimierz Pichlak „Snajper”

 

Kategoria PROZA

I miejsce Elżbieta Lipska „Ariana”

II miejsce Katarzyna Wierzbicka „Czekanie boli”

III miejsce Monika Kunstman „Borderline”

Wyróżnienie Dariusz Kaźmierczak „Pogrobowiec”

Wyróżnienie Barbara Burczyk Fitowska „Nie umarniesz”

 

Kategoria NIEŚMIERTELNOŚĆ

Ewa Gluza „Nieśmiertelność i bolesne przemijanie”

 

STUDENCI

I miejsce Jakub Rewiuk  „Kilka słów o składaniu ptaków”

II miejsce Urszula Woźniak „Tymczasowe wspomnienie”

III miejsce Adrian Goss „Nieśmiertelność westchnięciem młodości?”

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i czujemy ogromna dumę, że możemy być częścią tak pięknego wydarzenia.

„Spokój głowy i oparcie w pełnomocniku opłaconym z ubezpieczenia INTER Ochrona Prawna jest bezcenne”

Dr n. med. Jacek Wawrzynek

 

Wezwanie na przesłuchanie w policji czy prokuraturze to niejako codzienność dla medyka. Jedno z wezwań, choć wydawałoby się w bezpiecznym charakterze świadka, było inne. Ale po kolei – interwencja ponad rok wcześniej, pacjentem był kolega ratownik medyczny, stan krytyczny, respirator, elektrostymulacja, intensywna terapia, kardiologia. Dzięki naszym decyzjom i odwadze w działaniu kolega żyje! I wydawać by się mogło, że historia ma szczęśliwy finał – po kilku miesiącach pocztówka z wakacji do stacji pogotowia od kolegi-pacjenta. Zatem skąd wezwanie? Skąd zainteresowanie sprawą prokuratury?

Okazało się, że rodzina naszego kolegi złożyła doniesienie do prokuratury w związku możliwością popełnienia przeze mnie błędu medycznego. I choć przesłuchania w prokuraturze toczyły się „w sprawie” a nie „przeciwko komuś”, to oczywiste dla wszystkich było, że jest to wymierzone we mnie.

Pierwsza myśl – może na wszelki wypadek, na przesłuchanie iść z prawnikiem? INTER Ochrona Prawna, którą od kilku lat kupuję w pełnym zakresie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym w ramach pakietu ubezpieczeń INTER Ratownik Medyczny,–na pewno mi pomoże! I tak też się stało, jeden telefon, krótki formularz i praktycznie natychmiast otrzymałem z INTER Polska promesę zapewniającą wynagrodzenie dla mojego adwokata. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, że gwarancję pokrycia kosztów pełnomocnika otrzymałem bez problemów
i tak szybko – przecież byłem wezwany na przesłuchanie jedynie w charakterze świadka, nie podejrzanego czy oskarżonego. Co ważne, choć INTER Polska proponowało kancelarie prawne, mogłem wybrać swojego zaufanego adwokata niezwiązanego z firmą ubezpieczeniową.

Wsparcie adwokata na przesłuchaniu było nieocenione! Kiedy dochodzenie dotyczy sytuacji, w której możemy być pociągnięci do odpowiedzialności – nie ma co ryzykować. Adwokat czy radca prawny porusza się w meandrach prawa znacznie lepiej niż my – ratownicy. Sprawa zakończyła się pomyślnie, ale „spokój głowy” i oparcie w pełnomocniku opłaconym z ubezpieczenia INTER Ochrona Prawna było bezcenne.

 

W TU INTER Polska S.A. zdajemy sobie sprawę, jak wiele wyzwań i zagrożeń pojawia się każdego dnia pracy ratownika medycznego. Niezależnie od wybranej polisy, ubezpieczenia INTER Ochrona Prawna zapewniają pracownikom medycznym kompleksowe wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Dowiedz się więcej: https://interpolska.pl/sluzba-zdrowia/ochrona-prawna/

Pakiet INTER Ochrona Prawna to kompleksowa polisa zapewniająca ochronę prawną w przypadku postępowań cywilnych oraz karnych. Ubezpieczenie obejmuje również sprawy dotyczące naruszenia praw pacjenta, jak również spory:

Zależnie od wariantu polisy, ochrona może obejmować sprawy wyłącznie zawodowe lub obejmujące też życie prywatne. Dodatkowymi atutami ubezpieczenia INTER Ochrona Prawna dla ratowników medycznych są:

 

Miło nam poinformować, że Gazeta Ubezpieczeniowa nadała nam tytuł: Ubezpieczyciel Miesiąca. Wyróżnienie przyznane w uznaniu za osiągnięcia, które pozwoliły INTER Polska obchodzącemu jubileusz 30-lecia swojej działalności w Polsce, uzyskać pozycję lidera w segmencie ubezpieczeń dla branży medycznej.

Dziękujemy za wyróżnienie i docenienie naszej działalności w segmencie ubezpieczeń dla branży medycznej.

Więcej o wyróżnieniu dla INTER Polska w artykule: https://lnkd.in/dU-7C8
Więcej o wrześniowych wyróżnieniach: https://lnkd.in/dxwBHWsK

23 września wspólnie z pracownikami, partnerami biznesowymi i klientami świętowaliśmy 30-lecie działalności INTER Polska. Na jubileuszowej Gali w hotelu InterContinental licznie pojawili się przedstawiciele samorządów zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów oraz reprezentanci studenckich organizacji uczelni medycznych. W trakcie Gali wręczone zostały nagrody dla wieloletnich i zasłużonych pracowników.

Uroczystość otworzył Peter Thomas, Przewodniczący Rady Nadzorczej, który przywitał gości i podziękował zarządowi i pracownikom za owocną pracę oraz kreatywne produkty dla branży medycznej, które wyróżniają ofertę INTER na rynku. Z kolei Prezes Janusz Szulik podsumował jak zmienił się INTER na przestrzeni 30 lat działalności i przedstawił strategię firmy. Nie boję się powiedzieć, że jesteśmy niekwestionowanym liderem ubezpieczeń dla branży medycznej. Nie byłoby to możliwe bez naszej wspólnej pracy: zarządu, pracowników, współpracowników, agentów, brokerów. Kto pracuje sam – dodaje, kto pracuje w zespole – mnoży.

Wieloletnią współpracę i wsparcie docenili ze sceny przedstawiciele samorządów zawodów medycznych. Przemawiali Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego profesor dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz, Prezes Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” Jacek Krajewski, , Prezes Opolskiej Rady Lekarskiej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka,  Prezes Dolnośląskiej Okręgowej Rady Lekarskiej dr. n. med. Paweł Wróblewski, Wice-Prezes Śląskiej Rady Lekarskiej dr hab. n. med. Dariusz Skaba, Prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych dr. n. o zdr. Jarosław Madowicz, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas oraz liczni przedstawiciele Okręgowych Rad Lekarskich,  a także Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu Małgorzata Sokulska, Sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku Ewa Bogdańska- Bóll. Słowa uznania przekazali także  Dyrektor Handlowa POLMEDU Mirela Kruger oraz Paweł Sawicki, doradca zarządu Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Jubileusz stał się okazją do wyróżnienia wieloletnich pracowników za zaangażowanie i wkład w rozwój INTER Polska. Galę uświetnił występ akordeonisty Marcina Wyrostka z zespołem.

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, toczącymi się działaniami wojennymi, każdego dnia przybywają do Polski uchodźcy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, w tym również pomocy medycznej.

Ubezpieczenie OC obowiązkowe podmiotu leczniczego lub praktyki zawodowej:

obejmuje odpowiedzialność za udzielanie bądź zaniechanie udzielania świadczeń zdrowotnych wszystkim pacjentom – również cudzoziemcom oraz osobom mającym status uchodźcy wojennego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Przedstawiciele zawodów medycznych nie posiadający praktyk, którzy nie mają obowiązku posiadania polisy OC, ale zakupili w TU INTER Polska S.A. ubezpieczenie OC dobrowolne w wariancie B, obejmujące zakresem udzielanie bądź zaniechanie udzielania świadczeń zdrowotnych, również posiadają ochronę ubezpieczeniową w przypadku szkód wyrządzonych pacjentom będącym cudzoziemcami lub mającym status uchodźcy wojennego.

Dwa dni, sześć sesji, osiemnaście wykładów oraz panele dyskusyjne – tak wygląda program I Wielkopolskiej Konferencji Prawa Pacjenta. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 11 i 12 stycznia 2022 r.
Za organizację odpowiedzialna jest Wielkopolska Izba Lekarska przy wsparciu Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Analizie poddane zostaną również roszczenia ze strony pacjentów, które w imieniu INTER szczegółowo omówi mec. Paweł Strzelec.

Program i rejestracja: https://wil.org.pl/prawa-pacjenta/

W 2021 roku samorząd lekarski obchodził jubileusz 100-lecia uchwalenia przez Sejm II RP ustawy o izbach lekarskich i trwającego ponad rok procesu organizacji Naczelnej Rady Lekarskiej pierwszej kadencji. Z tej okazji Naczelna Izba Lekarska wydała pierwszy numer „Zeszytu Historycznego” pt. „100 pytań na stulecie samorządu lekarskiego w Polsce 1921-2021”.

„Zeszyt Historyczny” jest zbiorem wspomnień i refleksji wokół samorządu lekarskiego w Polsce. Lekarze, lekarze dentyści, eksperci medyczni, liderzy opinii, osobistości ze świata kultury i nauki oraz specjaliści związani ze środowiskiem lekarskim wypowiedzieli się na temat przeszłości i przyszłości polskiej ochrony zdrowia. Prezentowane wypowiedzi stworzyły wielowymiarowy obraz funkcjonowania środowiska lekarskiego, jego dokonań i wyzwań, z jakimi mierzyło się w przeszłości i mierzy obecnie.

Do udziału w tym bezprecedensowym projekcie wydawniczym został zaproszony m.in. Pan Janusz Szulik – Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A., który udzielił odpowiedzi na pytanie: „Jakie jest idealne ubezpieczenie dla lekarza?”. Zapraszamy do zapoznania się z tą wypowiedzią.

Idealne ubezpieczenie dla lekarza?

W pierwszej połowie grudnia INTER zorganizował szereg wirtualnych wykładów dla lekarzy, lekarzy stażystów, studentów kierunków lekarskiego i lekarsko – dentystycznego oraz pielęgniarek.

Miały one miejsce w Kujawsko – Pomorskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej, Bydgoskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz Okręgowych Izbach Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Pile, Lesznie, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim.

Wykłady prowadził mecenas Paweł Strzelec wraz z Dyrektorami Oddziałów.

W trakcie wykładów szczegółowo omówione zostały różne aspekty odpowiedzialności zawodowej medyków w kontekście wykonywanej formy udzielania świadczeń. Przedstawione zostały przykłady roszczeń pacjentów i wynikające z nich konsekwencje prawne i finansowe dla podmiotów medycznych i personelu medycznego. Podczas prelekcji omówiono możliwości minimalizowania tych ryzyk poprzez dobór właściwej ochrony ubezpieczeniowej.

Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na wysoką frekwencję.

W nowym wydaniu HR Business Partner Beata Rosiak, Dyrektor Ubezpieczeń Zdrowotnych INTER definiuje kluczowe potrzeby i oczekiwania pracodawców i pracowników w kontekście ubezpieczeń zdrowotnych.

Jak pisze Beata Rosiak: „Pomoc psychologiczna i świadoma profilaktyka żywieniowa stały się ważnym kierunkiem działań prozdrowotnych realizowanych w firmach, w czasie pandemii”. [1]

INTER odpowiadając na potrzeby Klientów wprowadził dodatkowe warianty do ubezpieczenia zdrowotnego, umożliwiające szybkie telekonsultacje z psychologiem i dietetykiem.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://hrbusinesspartner.pl/artykul/jak-odpowiedziec-na-zroznicowane-potrzeby-i-zadbac-o-zdrowie-pracownikow-przedstawiamy-propozycje-tu-inter-polska

 

Referencje:

  1. https://hrbusinesspartner.pl/artykul/jak-odpowiedziec-na-zroznicowane-potrzeby-i-zadbac-o-zdrowie-pracownikow-przedstawiamy-propozycje-tu-inter-polska (ostatni dostęp 13.12.2021)

29 listopada TU INTER Polska zorganizowało konferencję, na której przedstawiona została specjalistyczna oferta naszego Towarzystwa dla Podmiotów Leczniczych.

W ramach konferencji mec. Paweł Strzelec szczegółowo omówił zagadnienie dotyczące roszczeń pacjentów związanych z błędami medycznymi kierowanymi do Podmiotów Leczniczych. Dodatkowo pokazane zostały trendy w roszczeniach i wskazane potencjalne problemy wynikające z niskich sum gwarancyjnych.

W drugiej części spotkania omówione zostały: szkody majątkowe w urządzeniach medycznych, zmieniony zakres ochrony, a także zmieniona forma zawierania umów ubezpieczenia z uwzględnieniem zminimalizowania możliwości odmowy wypłaty odszkodowania.

W konferencji wzięło udział ponad 200 brokerów z całej Polski. Prowadzącym spotkanie był Dyrektor Sieci Sprzedaży INTER Dariusz Kondas.

 

Prowadzacy INTER dyrektorzy Janusz Szulik Dariusz Kondas