801 803 000
IMG 0029

Gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – Gloria Medicinae 

22 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PTL), podczas której wręczono Medale Gloria Medicinae  wybitnym przedstawicielom polskiego środowiska lekarskiego za lata 2019 i 2020.

W minionym roku – z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii – nie zorganizowano gali PTL, dlatego podczas tegorocznej uroczystości medale wyjątkowo odebrało 20 lekarzy.

Medal Gloria Medicinae, ustanowiony w 1990 roku z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie.

Nadawany jest za „ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”. Co roku otrzymuje go jedynie 10 lekarzy, których wyłania 40-osobowa kapituła.

Autorem medalu z wizerunkiem wybitnego lekarza Józefa Strusia oraz dewizą „Floreat Res Medica” jest artysta plastyk Edward Gorol.

Podczas gali uhonorowana tytułem „Medicus Perfectus” i nagrodą ufundowaną przez INTER została Dr Violetta Tucholska. Nagrodę wręczył osobiście Prezes Janusz Szulik.

Pani Doktor jest lekarzem rodzinnym wyróżniającym się niezwykłą życzliwością i oddaniem dla chorych.

Galę pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Duda  uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”  im. Tadeusza Sygietyńskiego. Uroczystość poprowadziła Alicja Woy-Wojciechowska.

IMG 0068 GM1 GM2